Likumprojekts: jādeklarē skaidras naudas darījumi virs 1000Ls

FOTO: Karikatūra: Toms Ostrovskis/TVNET

Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, kas paredz, ka par 1000 latiem lielāki skaidras naudas darījumi būs jādeklarē.

Grib paaugstināt nodokļu kontroli

Likumprojekta mērķis ir paaugstināt nodokļu kontroles un administrēšanas efektivitāti, lai novērstu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, norāda tā autori.

Likuma grozījumi paredz samazināt slieksni, sasniedzot kuru būs nepieciešams deklarēt skaidrā naudā veiktos darījumus - no pašreizējiem 3000 uz 1000 latu.

Jādeklarē visi darījumi, kas pārsniedz Ls 1000

Tāpat arī paredzēts samazināt slieksni, sasniedzot kuru nedrīkstēs veikt darījumus skaidrā naudā - no pašreizējiem 10 000 uz 5000 latu.

Likumprojekts paredz noteikt pienākumu juridiskajām personām deklarēt visus iepriekšējā mēneša laikā skaidrā naudā veiktos darījumus, kas pārsniedz 1000 latu, - arī ar fiziskajām personām, kurām atbilstoši nodokļu jomu reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem nav jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējiem.

Varēs apturēt saimniecisko darbību

Paredzēts paplašināt to gadījumu loku, kuros komersanta darbība var tikt apturēta, liedzot turpināt normatīvajiem aktiem neatbilstošu komercdarbību. Apturot saimniecisko darbību, tiks veikti papildus komersanta darbību ierobežojošie pasākumi, piemēram, speciālo atļauju (licenču) anulēšana, norēķinu operāciju apturēšana, struktūrvienību vai citu saimnieciskās darbības veikšanas vietu noplombēšana vai aizzīmogošana.

VID būs tiesības apturēt nodokļu maksātāja saimniecisko darbību tikai tajā gadījumā, ja nodokļu maksātājs izdarīs smagu pārkāpumu, kas ietekmē maksājamo nodokļu apmēru, turklāt nodokļu maksātājam ir iespēja novērst konstatēto pārkāpumu un saimnieciskā darbība tiks atjaunota vai arī nemaz netiks apturēta. Ja komersants nenovērsīs pārkāpumu, VID tam neatjaunos saimniecisko darbību.

Uz augšu