Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Kas ir kubla?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Kubla - lieliska atpūta jebkurā gadalaikā visai ģimenei un draugu lokā. Ķermenis pakāpeniski uzkarst, ikdienas rūpes atkāpjas un miers kā liels palags pārņem jūs un visu apkārtni. Tā sēžot karstajā ūdenī, izjūtot ķermeņa vieglumu un elpojot spirgtu, svaigu gaisu esat pilnīgi atbrīvojies no ikdienas rūpēm un domas var pacelties spārnos.

Kas ir kubla?

Kubla ir veselības uzlabošanas un lielisks atpūtas piedzīvojums svaigā gaisā. Karstā kubla ir izgatavota no tīra apses koka, tas labi iekļaujas Latvijas lauku sētā vai ainavā un papildina to. Pelde karstajā kublā ir patīkams veids kā atpūsties kopā ar saviem draugiem un izbaudīt prieku, ko sniedz karsts ūdens, svaigs gaiss un dabas skaistums.

Kublu atkarībā no temperatūras var izmantot patstāvīgi kā karstā ūdens pirti, lai izkarsētos, vai kā atvēsināšanās baseinu pēc karstās gaisa(tvaika) pirts. Lai izkarsētos karstajā kublā, ūdens temperatūra tiek uzturēta 38-45C. kubla cilvēka ķermeni uzsilda vienmērīgi un dziļi.

Kubla ir pirts veids, ko lieto ārā svaigā gaisā. Lai uzkarstu kublā karsta gaisa vietā izmanto uzkarsētu ūdeni (38-45 grādu). Tāpat kā tradicionālajā pirtī, arī kublā izsķir karsēšanos un dzesēšanos, kas secīgi seko viena otrai. Kā jau jebkurā pirtī, arī šeit cilvēks izkarsē savu ķermeni, attīra garu un atjauno spēkus. Tā ir patīkama un aizraujoša atpūta, pamēģiniet un jūs to nekad neaizmirsīsiet!

Viesu māju un lauku sētu saimniekiem piedāvājot karsēšanos kublā rada vēl lielāku atpūtnieku interesi viņu pakalpojumiem, tā piesaistot vairāk tūristu Jūsu viesu namam. Ierastā pirts ir jau labi zināma un pārbaudīta vērtība, bet kubla kā jauna un daudziem vēl nezināma izklaide ir interesi rosinoša un aizrautīga. Savukārt tie, kas jau ir pamēģinājuši kubla priekus labprāt to darīs vēl. Ja jums ir karstais kubls, jums vairs nav jādodas uz Islandi vai citu tālu zemi, lai izjustu karsto geizeru relaksējošo burvību.

Vietas izvēle

Karstā kubla ir samērā viegli pārvietojama un var tikt novietota gandrīz jebkurā vietā, kas zemes saimniekam šķiet vispiemērotākā. Svarīgākais nosacījums ir tīra ūdens pieejamība. Ja tuvumā ir kāda apkurināma telpa, kurā var siltumā noģērbties un noskaloties, tas sniedz papildu ērtību. Karstā kubla novietošanai nav nepieciešama būvvaldes atļauja un pamatu iebetonēšana. Var teikt, ka karstā kubla novietošana atkarīga tikai no paša saimnieka vēlmes un izdomas. Vietā, kur atradīsies kubla vajadzētu noņemt augsnes virskārtu un radušos padziļinājumu aizpildīt ar kādu „nedzīvo” materiālu: granti, oļiem, šķembām, bruģakmeņu klāju, betona plāksnēm u.c. Kubla grīdai vajadzētu atrasties vismaz 15cm attālumā no pamatnes. Tas nepieciešams, lai cirkulētu gaiss un koks ilgāk saglabātos vesels un ilgāk kalpotu. Uz akmens vai ķieģeļu atbalstiem, kas novietoti pret kubla sijām vajadzētu nolikt nelielas hidroizolācijas (ruberoīda) plāksnītes, lai zemē esošais mitrums nesaskartos ar koku. Kubla jānovieto ar minimālu slīpumu noplūdes krāna virzienā.

Kubla sagatavošana

1. Pirms lietošanas vienmēr izskalojiet kublu, ja iespējams, tad ar karstu ūdeni. Ja kubla nav lietota ilgāku laiku sausā, karstā vasarā, tad kokam izžūstot var rasties nelielas sūces. Lai kubla sienas uzbriestu, tad vairākas stundas (vēlāms iepriekšējā vakarā) pirms esat paredzējuši iet kublā kārtīgi aplaistiet sienas gan no iekšpuses, gan arī no ārpuses. Atcerieties, ka koka uzbriešana notiek pakāpeniski un tai ir nepieciešams laiks un ūdens, gadījumā ja vēl ir palikušas atsevišķas sūces, tad nepieciešams atkārtoti aplaistīt kubla sienas no iekšpuses un no ārpuses.

Kubla kurināšana un krāsns apkope

2. Pirms krāsns iekurināšanas noteikti piepildiet kublu ar ūdeni vismaz tik daudz, ka ūdens nosedz skursteņa pamatni. Tikai tad var sākt krāsns iekurināšanu! Par kurināmo izmanto parastu sausu malku vai skaidu briketes. Tā kā skaidu briketes rada lielāku degšanas temperatūru nekā malka, tad iesakām nepārblīvēt kurtuvi ar briketēm un nedaudz vairāk pievērt gaisa padeves kanālu.

3. Krāsni ir viegli iekurināt ar skaliņu un avīzes palīdzību izmantojot kokogļu aizdedzināšanas šķidrumu vai bez tā. Otrs aizdedzināšanas veids ir iebērt degšanas telpā karstas ogles. Ievērojiet, ka iekurināšanas laikā gaisa padeves kanālam jābūt pilnīgi atvērtam, bet degšanas telpai nosegtai ar metāla vāku. Kad krāsns ir labi iekūrusies ar krāsns vāku variet regulēt degšanas ātrumu paverot vai pieverot gaisa padeves kanālu. Lai paātrinātu ūdens uzsilšanu un ūdens temperatūra būtu vienmērīga visā kubla dziļumā, iesakām periodiski ūdeni apmaisīt ar koka airi vai vienu no vāka mazajām daļām un turēt kublu pārsegtu ar vāku. Krāsni no pelniem un oglēm var viegli iztīrīt izmantojot metāla krūzīti vai mazu spainīti. Iesakām ik pēc 2-3 lietošanas reizēm noņemt skursteni un iztīrīt to ar metāla skursteņtīrāmo birsti.

UZMANĪBU! Ievērojiet visus ugunsdrošības noteikumus. Neatstājiet aizdedzināšanas šķidrumu un citus degošus priekšmetus bez uzraudzības. Neatstājiet mazus bērnus bez uzraudzības kublā vai tā tuvumā! Nepieskarieties krāsnij un metāla skurstenim, jo to temperatūra var būt ļoti augsta un radīt ādas apdegumus. Krāsns vāku pārvietojiet tikai to turot aiz koka roktura, tajā laikā no Jūsu rokas nedrīkst pilēt ūdens. Krāsns kurināšanu drīkst veikt tikai cilvēki vecumā virs 18 gadiem. Kubla procedūras neiesaka cilvēkiem ar sirds slimībām, ādas slimībām, kā arī grūtniecēm.

Kublā iešana

1. Ja kublā ūdens vēl nav sakarsis, tad to var izmantot atvēsinošai peldei pēc parastās pirts. Īpaši labi ziemā, kad negribas krist ledusaukstā āliņģī, bet atvēsināties mērenas temperatūras ūdenī. Ja tuvumā ir iespēja iegūt karstu ūdeni, tad laika ekonomijas nolūkā kubla var tikt piepildīta ar jau iepriekš uzkarsētu ūdeni.

2. Pirms iekāpt karstajā kublā noteikti vajadzētu nomazgāties dušā vai vismaz noskaloties.

3. Kad ūdens ir sakarsis tik daudz, ka var sākt izbaudīt kublu, vēl tikai pielieciet krāsnī nedaudz malku, un varam sākt. Malku pielikām tāpēc, lai ūdens temperatūra karsēšanās laikā nemazinātos un patīkams silts ūdens, kas sakrājies aiz sētiņas nepārtraukti ieplūstu karsētavā. Atrodoties kublā Jums patīkamāko temperatūra variet uzturēt ar rokas vēzienu iemaisot karstāku ūdeni no krāsns telpas karsētavā. Karsēšanās var notikt visdažādākajā secībā. To galvenokārt nosaka Jūsu pašsajūta un apkārtējā vide(sabiedrība, klimata apstākļi). Piemēram, varat sakarst tik ļoti, ka vēlaties atdzesēties iekrītot sniegā vai vēsā ūdenī, vai vienkārši pasēžot uz kubla malas.

4. Pēc kubla lietošanas pilnībā izlejam visu ūdeni un atstājam noplūdes krānu atvērtu.

Kubla uzglabāšana

Neuzglabājiet kublu ar blīvi noslēgtu vāku mitrā, neapvējotā, pilnībā noēnotā vietā. Ja gaisa temperatūra ir zem 0C, tad ūdens izlaišanu veicam ar vāku apsegtai kublaI (atstājot ventilācijas spraugu). Ja gaisa temperatūra ir virs 0C, tad pēc ūdens nolaišanas iesakām vāku uzlikt pēc tam, kad kublas dēļi ir nedaudz saulē apžuvuši. Vāku uz kublas uzliekam tā, lai paliek nelielas spraugas gaisa ventilācijai un nelielais slīpums sekmētu nokrišņu ūdens noteci uz vāka brīvo malu ārpus kubla. Ja esat kublu novietojuši pilnībā saulainā vietā un neesat to lietojuši ilgāku laiku vasarā, kad ilgstoši pieturas sauss un karsts laiks, tad tā ietekmē kublas dēļi var sarauties un parādīties ūdens pilēšana. Lai no tā izvairītos piepildiet kublu ar ūdeni un variet to izmantot kā mazu peldbaseinu vai ūdens rezervuāru dārza laistīšanai. (skat. iepriekš kublas sagatavošana). Ja kublā ir ieliets ūdens, tad uzglabāšana jāveic ar pārsegtu vāku, ka iepriekš aprakstīts. Ik pa laikam vēlams izņemt solus un sētiņu, lai veiktu visas grīdas rūpīgāku apkopi un izžāvēšanu. Soli un sētiņa ir viegli izņemama, bez palīginstrumentu palīdzības. kubla mazgāšanai var izmantot sodas šķīdumu vai veikalos nopērkamos pirts koka solu un lāvu mazgāšanas līdzekļus. Pēc mazgāšanas līdzekļu lietošanas izskalojiet kublu ar lielu ūdens daudzumu! kubla aksesuārus (plauktiņus, pakāpienus, galvas balstus, spilvenus, statīvu u.c.) pēc lietošanas iesakām novietot zem jumta. Kublas vēsture

Japānā, kur kubla ir pirts tās tradicionālajā izpratnē (sento), gan jāpiebilst, ka koka baļļa vai baseins vairāk novietota iekštelpās. Tur to sauc par Furo (kubls vienai personai, vairāk izmanto personīgai lietošanai mājās) vai Sento (neliels baseins piepildīts ar karstu ūdeni, paredzēts vairākiem cilvēkiem. Tā ir vieta kur japāņi satiekas, apmainās domām, pārrunā ikdienas notikumus un vienojas par sadarbību). Japāņi karsējas vairākas reizes nedēļā, daži zavsegdatai pat katru dienu atpūšas karstajā ūdenī pirms vakariņām. Pirms ieiešanas karstajā ūdenī japāņi nomazgājas un aplaistas ar karstu ūdeni, tad ielien ļoti karstā Furo ūdenī (45C-50C), kur uzturas 10-15 min. Tad ietinies halātā vai palagā, vai vēl papildus vilnas segā atguļas un turpina svīst vienu stundu, pēc tam noslaukās un dodas pastaigāties.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu