Čakša izvēlējusies jaunu e-veselības projekta vadītāju

Veselības ministre Anda Čakša

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) iecerējusi ministrijas valsts sekretāru Aivaru Lapiņu, kurš šajā amatā pavadījis nepilnu gadu, pārcelt uz Nacionālo veselības dienestu (NVD) par e-veselības projekta vadītāju, bet Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra amatam virzīt pašreizējo Lapiņa vietnieci Dainu Mūrmani-Umbraško, vēsta laikraksts "Latvijas Avīze" (LA).

Ministre laikrakstam stāstījusi, ka NVD jau vairāk nekā divus mēnešus nav atradis piemērotu speciālistu šai vakancei un Lapiņš būtu piemērota kandidatūra. "Nepieciešams īstenot vērienīgu 11 miljonu eiro vērtu trešās kārtas e-veselības projektu, kur būs jāveido sadarbība starp daudzām iestādēm un būs vajadzīgas plašas zināšanas," skaidrojusi Čakša. Lapiņam jaunajā amatā tikšot saglabāta pašreizējā amatalga - 2441 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Veselības ministre uzskata, ka valsts sekretāra amats ir jāuztic pašreizējai valsts sekretāra vietniecei Mūrmanei-Umbraško, kura ir pildījusi arī valsts sekretāra pienākumus, un viņa amatā būtu jāapstiprina jaunajai valdībai.

Ja Lapiņš tiks aizrotēts uz NVD, viņš būs jau trešais valsts sekretārs ministres Čakšas laikā, kurš zaudēs ministrijas augstākā ierēdņa portfeli, norāda LA. Iepriekš ministre no šā amata atcēla Solvitu Zvidriņu, kura tajā nokļuva toreizējā veselības ministra Gunta Belēviča laikā, bet Kārlis Ketners tika aizrotēts no VM uz Finanšu ministriju.

Pats Lapiņš par plāniem viņu "aizrotēt" nav sajūsmā, taču apņēmies apdomāt šo variantu. "Cilvēks jau neiesēžas nevienā amatā uz mūžu, man ir laiks apdomāt šo piedāvājumu. Vēl jo vairāk tādēļ, ka NVD man tiek piedāvāts divas pakāpes zemāks amata līmenis un arī atalgojums ir būtiski zemāks, jo tur netiks maksātas piemaksas [40% no amatalgas], ko saņemu, būdams valsts sekretāra amatā. Tāpēc es to uztveru kā pazeminājumu amatā," laikrakstam skaidrojis Lapiņš.

"Piedāvāt jau var visu ko - strādāt citā ministrijā vai Dailes teātrī par apkopēju, vai vēl kur citur. Ikdienā uz darbu neeju ar domu, ka man, lūk, jābūt gatavam tikt aizrotētam, pazeminātam vai paaugstinātam amatā. Ar tādām domām šobrīd nav aizņemts mans prāts. Piemēram, patlaban es dodos pie kolēģiem uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, lai runātu par kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanu iedzīvotājiem. Nekas nav mainījies - turpinu pildīt savus pienākumus," ceturtdien LA sacījis Lapiņš, piebilstot, ka viņam patīk izaicinājumi, ne vieglākie ceļi, kam par apstiprinājumu esot tas, ka pirms gada pametis komforta zonu Briselē un ieradies Latvijā, lai strādātu amatā, kur mēnesī ir divreiz mazāki ienākumi nekā iepriekšējā darba vietā.

Lapiņš līdz 2017. gada nogalei bija Zemkopības ministrijas Eiropas Savienības (ES) lietu nodaļas vadītāja vietnieks, Latvijas pārstāvis ES Padomes īpašajā lauksaimniecības komitejā Briselē, kur viņš atbildēja par lauku attīstību un ar šo jomu saistītajiem finanšu un nodokļu jautājumiem. Toreiz viņš teica, ka neizslēdz iespēju pieņemt jaunus izaicinājumus, bet, lai to darītu, ir jābūt absolūti skaidriem kopējiem nosacījumiem, jo viņš nevēloties mesties jaunos izaicinājumos par katru cenu.

Pārceļot ierēdni no viena amata uz citu, viņam tiek prasīts viedoklis, vai viņš tam piekrīt, taču ministrs, kam šajā gadījumā ir pakļauts valsts sekretārs, var šo viedokli neņemt vērā. Tad ierēdnim atliek strādāt jaunajā amatā vai doties projām, vai arī pildīt pienākumus jaunajā amatā un vienlaikus vērsties ar prasību tiesā.

Uz augšu