Prokuratūra neapmierināta ar lēmumu attaisnot Ādažu incidentā iesaistītos Krievijas pilsoņus

Viens no aizturētajiem Krievijas pilsoņiem Aleksandrs Kurkins

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Valsts apsūdzības uzturētāja joprojām uzskata, ka par incidentu Ādažu militārajā bāzē apsūdzēto darbībās bija noziedzīga nodarījuma sastāvs un tam bija pierādījumi, atzina prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.

Valsts apsūdzības uzturētāja vēl joprojām uzskata, ka apsūdzēto darbībās bija noziedzīga nodarījuma sastāvs un tam bija pierādījumi, turklāt attiecībā uz Krievijas pilsoņiem prokurora viedoklim pievienojās arī pirmās instances tiesa, taisot notiesājošu spriedumu.

Iemesls attaisnojošam spriedumam apelācijas instances tiesā bija jautājums par atšķirīgu pierādījumu vērtēšanu, kas nereti ir attaisnojošu spriedumu pamatā. Savukārt kasācijas tiesa neuzskatīja, ka apelācijas tiesa būtu pieļāvusi tādus Krimināllikuma vai Kriminālprocesa likuma normu pārkāpumus, kas būtu pietiekams pamats spriedumu atcelt un lietu sūtīt jaunai izskatīšanai uz apelācijas instanci, norādīja prokuratūrā.

Jau ziņots, ka Augstākā tiesa (AT) atstājusi spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru divi Krievijas pilsoņi un Lindermans attaisnoti saistībā ar 2015.gada vasarā notikušo incidentu Nacionālo bruņoto spēku Ādažu bāzē. AT lēmums nav pārsūdzams.

AT lēmumā arī norādīts uz apsūdzībā minēto, ka apsūdzētie Krievijas pilsoņi, vēloties ar savām darbībām traucēt militārajā bāzē notikušās aktivitātes, starptautiskās militārās mācības "Sabre Strike 2015", pieslēja trepes un pārkāpa pāri žogam, iekļūstot Ādažu militārās bāzes teritorijā, kur pēc tam tika aizturēti. Apsūdzībā nav izklāstīts, ar kādām objektīvām darbībām izpaudās rupja sabiedriskās kārtības traucēšana, kas radīja apsūdzībā norādītās sekas, proti, ka apsūdzēto noziedzīgo darbību rezultātā bija jāmaina starptautisku militāro mācību "Sabre Strike 2015" plānus, tika aizkavēta un traucēta NATO amatpersonas un Latvijas vēstnieka NATO vizīte Ādažu militārajā bāzē.

Pirmās instances tiesa - Rīgas rajona tiesa pērn augustā abiem Krievijas pilsoņiem piesprieda cietumsodu, ko viņi iepriekš jau bija izcietuši. Savukārt Lindermans tika attaisnots. Tāpat abiem Krievijas pilsoņiem tika liegts iebraukt Latvijā uz vairākiem gadiem.

Savukārt Rīgas apgabaltiesa šogad visus trīs apsūdzētos attaisnoja.

Lietu pirms nodošanas prokuratūrā izmeklēja Drošības policija (DP). Likumsargi uzskatīja, ka šī noziedzīgā nodarījuma plānošanā un izdarīšanā Krievijas pilsoņiem atbalstu sniedza Latvijas iedzīvotājs Lindermans.

Krievijas pilsoņus Andreju Popko un Aleksandru Kurkinu DP sākotnēji turēja aizdomās par spiegošanu un mēģinājumu veikt teroristiskas darbības, taču vēlāk viņu veiktās darbības tika pārkvalificētas par huligānismu personu grupā. Krievijas pilsoņu apcietināšanai sekoja arī Lindermana aizturēšana.

Aizturēšanas brīdī Ādažos pie Krievijas pilsoņiem tika atrastas skrejlapas angļu valodā. Atbildību par notikušo uzņēmās kādreizējās neofašistiskās Krievijas Nacionālboļševiku partijas pēctece - partija "Cita Krievija".

Krievijas pilsoņi iepriekš paziņoja, ka notikušais bijusi mierīga akcija un viņi vēlējušies parādīt, ka "esam pret to, ka ASV un Eiropas Savienība veic mācības tik tuvu Krievijas robežai", jo to Krievija saskata kā draudu. Tas bija mierīgs protests un viņu mērķis neesot bijis kādu iebiedēt vai nobiedēt.

Tiesa pēc aizturēšanas Krievijas pilsoņiem kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, taču pēc vairākiem mēnešiem viņus no cietuma atbrīvoja un atļāva izbraukt no valsts uz dzimteni.

Uz augšu