T, 17.08.2022.

Ārvalstīs nav paredzēta iepriekšējā balsošana EP vēlēšanās

TVNET/LETA
Ārvalstīs nav paredzēta iepriekšējā balsošana EP vēlēšanās
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: EPA/Scanpix

Vēlētāji, kuri izvēlējušies EP vēlēšanās balsot ārvalstīs, to var izdarīt tikai 25.maijā, jo ārvalstu vēlēšanu iecirkņos nav paredzēta iepriekšējā balsošana, uzzināja Ārlietu ministrijā (ĀM).

ĀM skaidroja, ka vēlētāji, kuri izvēlējušies balsot ārvalstīs, bet viņu deklarētā adrese 11.maijā bija Latvijā, ir saņēmuši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izsūtītas iecirkņa apstiprinājuma vēstules, no kurām kļūdaini izriet, ka iepriekšēja balsošana 22.-24.maijā ir iespējama arī iecirkņos ārvalstīs.

Ministrijā norādīja, ka vēlētāji ārvalstīs nobalsot var tikai 25.maijā un tikai tajā iecirknī, kurā ir pieteikušies līdz 7.maijam. Šāda kārtība saistīta ar to, ka saskaņā ar likumu iepriekšēja balsošana ir iespējama tikai tajos iecirkņos, kuros tehniski var nodrošināt elektronisku datu apmaiņu starp visiem iecirkņiem tiešsaistē. Tādēļ iepriekšējā balsošana ir iespējama tikai Latvijā. Tāpat, ja vēlētājs ir pieteicies balsošanai kādā no ārvalstu iecirkņiem, personai nav iespējama iepriekšēja balsošana Latvijā.

No 22.maija līdz 24.maijam vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs ir atvērti, lai vēlētāji varētu iepazīties ar pirmsvēlēšanu materiāliem. Lai noskaidrotu katra iecirkņa darba laiku, ministrija lūdz sazināties tieši ar izvēlēto vēlēšanu iecirkni.

Kā ziņots, sistēmas traucējumu dēļ šorīt Latvijā nav iespējams nobalsot EP vēlēšanās tiem vēlētājiem, kas ieradušies nobalsot iecirkņos, kuros viņi nav reģistrēti.

Kā aģentūrai LETA iepriekš sacīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa, problēmas saistītas ar sistēmas atjaunināšanu. Viņa norādīja, ka šobrīd norit darbs, lai problēmas atrisinātu.

Kopumā 2019.gada EP vēlēšanām reģistrēti 1 411 955 balsstiesīgie.

Ceturtdien visi 954 vēlēšanu iecirkņi Latvijā ir atvērti no plkst.9 līdz 12. Nobalsot iepriekš būs iespējams arī piektdien. Savukārt vēlēšanu pamatdiena sestdiena.

Piedalīties vēlēšanās drīkst balsstiesīgie Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuri reģistrējušies vēlēšanām Latvijā. Balsojot jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID).

Latvijas iedzīvotājiem jāievēl astoņi no kopumā 751 EP deputāta. Jaunais sasaukums strādās no 2019. līdz 2024.gadam.

Uz ievēlēšanu no Latvijas pretendē 16 saraksti un kopumā 246 deputātu kandidāti. Deputātu vietu sadalē nepiedalīsies tie kandidātu saraksti, kuri būs saņēmuši mazāk par 5% vēlētāju balsu.

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi pusnaktī no 26. uz 27.maiju, kad noslēgsies vēlēšanas visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu