Politologs: Zelenska partijas uzrādītie vēlēšanu rezultāti liek ES būt uzmanīgai

FOTO: EPA/Scanpix

Ukrainas prezidenta Volodomira Zelenska partijas "Tautas kalps" uzrādītie vēlēšanu rezultāti liek Eiropas Savienībai (ES) būt uzmanīgai un rūpīgi sekot turpmākajām Zelenska aktivitātēm, uzskata politologs Kārlis Daukšts.

Viņaprāt, Zelenska partijai iegūstot visvairāk balsu, Ukraina no parlamentāras valsts kļuva par prezidentālu valsti, kas var radīt papildu jautājumus ES. Tāpat Daukšts sacīja, ka Eiropas acīs Zelenskis joprojām ir "tumšais zirdziņš", tāpēc nav skaidrs, kāda būs turpmākā sadarbība.

Politologs atzīmēja, ka Zelenskim tuvākajā laikā vajadzētu sniegt paziņojumu. Ja tas netiks darīts, tad tas būs nopietns signāls ES, uzskatīja politologs.

Viņš arī vērsa uzmanību uz to, ka Zelenskis vēl ir iesācējs, tāpēc turpmāk liela ietekme būs jaunizveidotajai valdībai. Daukšts gan nespēja prognozēt, kāda būs Ukrainas nākotne, bet viņš norādīja, ka gaidāmi daudzi pārsteigumi.

Vienlaikus politologs prognozēja, ka tuvākā pusgada laikā iespējami divi scenāriji - vai nu Zelenskis pierādīs savu potenciālu, vai arī liks vilties balsotājiem. Daukšts uzsvēra, ka vilšanās gadījumā var atkārtoties tā dēvētā Maidana scenārijs un tauta varētu vērsties pret prezidentu.

Savukārt vēlētāju zemo aktivitāti politologs skaidroja ar to, ka uz vēlēšanām gāja tikai tie, kuri patiešām cerēja uz pārmaiņām. Viņš sacīja, ka vēlētājiem bija skaidras viņu vēlmes un nostāja, kā arī ticība Zelenska solījumiem.

Svētdien notikušajās vēlēšanās piedalījās 49,84% balsstiesīgo iedzīvotāju, no kuriem vairāk nekā 40% nobalsoja par Zelenska partiju, tādējādi gūstot vislielāko atbalstu vēlēšanās startējušo partiju vidū.

Uz augšu