5G telefonos ir sākums radikālam tehnoloģiju attīstības lēcienam

FOTO: Reuters/ScanPix

Ievērojami lielāka viedtelefonu ātrdarbība, pateicoties 5G tehnoloģijai, protams, ir lieliski, tomēr 5G telefonos ir tikai sākums. Kā uzskata eksperti, 5G nākotnē veicinās būtisku lēcienu tehnoloģiju attīstībā, dažādās jomās mainot cilvēku ikdienas dzīvi un uzņēmējdarbības vidi.

Automašīnas un roboti ir tikai daži no piemēriem par labuma guvējiem no 5G attīstības, kas mainīs veidus, kā mēs dzīvojam, strādājam, apmeklējam ārstu vai iepērkamies.

5G tehnoloģija ir desmit līdz simts reizes ātrāka par pašreizējo 4G mobilo sakaru tehnoloģiju, un tā ir daudz responsīvāka gan par 4G, gan par Wi-Fi.

5G ļauj palielināt tīkla jaudas, kas nozīmē, ka tīklam vienlaicīgi var pieslēgt daudz vairāk ierīču nekā pašreiz.

Jaunā tehnoloģija ir arī daudz uzticamāka par citiem šobrīd izplatītajiem bezvadu savienojumiem.

Tas gan vairāk ir teorijā, jo 5G tīkli pagaidāmi nav plaši izplatīti. Sākotnējie 5G testi arī apliecinājuši, ka tehnoloģijas tīkla pārklājums var būt nestabils.

Sākotnējā ažiotāža ap 5G un pat bailes no šīs tehnoloģijas galvenokārt koncentrējas ap viedtelefoniem.

Superātrs bezvadu mobilo sakaru tīkls ļaus mums lejuplādēt gigabaitus datu vien dažu sekunžu laikā, kā arī straumēt tiešsaistes video UHD (ultra-high definition) izšķirtspējā.

Pateicoties 5G, mēs ar savām mobilajām ierīcēm varēsim darīt lietas, kuras iepriekš nebija iespējamas. Līdzīgi kā 4G ieviešana veicināja kopābraukšanas pakalpojumu, tādu kā “Uber”, parādīšanos un tiešraides video straumēšanas iespējas sociālajā tīklā “Facebook”, arī 5G ieviešana veicinās jaunus pakalpojumus – tādus, ko mēs šobrīd pat nespējam iztēloties, uzskata tehnoloģiju ziņu tīmekļa vietnes “Cnet” eksperti.

5G ir pa spēkam savienot ierīces, kas nekad iepriekš nav bijušas pievienotas internetam. Glābšanas un ārkārtas dienestu darbinieki varēs negadījuma vietā paveikt vairāk un ātrāk, savukārt zemnieki varēs labāk sekot līdzi saviem laukiem un ganāmpulkiem.

Daļa no šīm lietām jau šobrīd ir iespējama ar 4G, tomēr neizbēgami 5G pavērs jaunas, daudz plašākas iespējas.

“Jaunas lietas kļūst iespējamas, ja var pārvietot informāciju lielākā ātrumā. 5G kļūs par lielo [progresa] veicinātāju,” uzskata telekomunikāciju aprīkojuma uzņēmuma “Sagent” vadītājs Gordons Smits.

Uzlabojumi veselības aprūpes nozarē, automašīnu savstarpējā komunikācija uz ceļa, pašbraucošas automašīnas, ievērojami uzlabojumi video, videospēļu un virtuālās realitātes pasaulē, fiksēts/bezvadu platjoslas interneta pieslēgums mājokļos, izmaiņas mazumtirdzniecībā, autonomāki roboti rūpniecībā, jaunas iespējas valsts iestāžu darbībā un militārajā jomā – 5G ir pa spēkam radīt apvērsumu virknē mūsu dzīves aspektu.

Tomēr tā šobrīd ir nākotne, kas tikai palēnām sāk materializēties.

Sākumā 5G pieredze galvenokārt skars telefonu lietotājus.

Kādi telefoni ar 5G atbalstu jau šobrīd ir pieejami un kādi būs pieejami tuvākajā nākotnē?

Vairākas valstis pasaulē, arī Latvija, pakāpeniski sāk ieviest 5G tīklu – tas nozīmē, ka tirgū lēnām ienāk arī jaunas ierīces ar 5G atbalstu.

Viedtelefonu mikroshēmu ražotājs “Qualcomm” prognozē, ka šogad tirgū varētu nonākt kopumā aptuveni 30 ierīču ar 5G atbalstu, galvenokārt viedtelefoni, vēsta tehnoloģiju vietne “Techradar”.

Agrāk vai vēlāk telefonus ar 5G atbalstu tirgū neizbēgami laidīs visi vadošie viedtelefoni ražotāji.

Viens no pirmajiem telefoniem, kas jau šobrīd piedāvā 5G atbalstu, ir Ķīnas uzņēmuma “Huawei” ražotais “Huawei Mate 20 X”.

“Huawei Mate 20 X” jau pieejams vairākās valstīs, un tas drīzumā būs pieejams tirdzniecībā arī Latvijā. Pirmie šo telefonu varēs iegādāties telekomunikāciju uzņēmuma “Tele2” klienti - tas būs pieejams jau šā gada augusta otrajā pusē.

FOTO: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Telefonus ar 5G atbalstu tirgū jau laiduši arī tādi uzņēmumi kā “Samsung” un “Xiaomi”, piedāvājot attiecīgi “Galaxy S10 5G” un “Mi Mix 3 5G”.

Pie 5G telefonu modeļiem strādā arī tādi uzņēmumi kā “Sony”, “Apple” un citi.

“Apple” gan nebūs starp 5G pirmrindniekiem.

Kā norāda situāciju pārzinoši informācijas avoti, “Apple” neplāno piedāvāt 5G atbalstu gaidāmajā “iPhone 11” telefonā.

Pircējiem līdz 5G telefonam varētu nākties gaidīt līdz 2020.gadam, kad tirgū tiks laists “iPhone 12”, vai, iespējams pat līdz 2021.gadam.

Vēl vairāk telefonu zombiju

Lai arī 5G solītā nākotne izskatās visnotaļ saulaina, tomēr informācijas apmaiņas radikāla palielināšanās vēl vairāk veicinās cilvēku apsēstību ar internetu, un tas nozīmē, ka nākotnē mēs vēl biežāk redzēsim “telefonu zombijus”, kas nespēj atrauties no savām ierīcēm.

“Mēs būsim vēl vairāk un ciešāk nepārtraukti saistīti viens ar otru,” norāda tehnoloģiju eksperts un “AI Busness” dibinātājās Dens Pičfords.

FOTO: EPA/Scanpix

Publikācija tapusi sadarbībā ar uzņēmumu “Huawei”.

Uz augšu