Pk, 9.06.2023.

Norvēģija konstatējusi radioaktīvo jodu pie robežas ar Krieviju

LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 18
Foto: AP/Scanpix

Norvēģijas Radiācijas un kodoldrošības dienests konstatējis nelielu daudzumu radioaktīvā joda pie robežas ar Krieviju, kur pagājušajā nedēļā notika kodolnegadījums militārā poligonā.

Paraugs iegūts laikā no 9.augusta līdz 12.augustam gaisa filtra stacijā Norvēģijas ziemeļos netālu no robežas ar Krieviju.

Krievijas atomenerģētikas korporācija "Rosatom" 10.augustā paziņoja, ka pieci cilvēki gājuši bojā raķetes dzinēja sprādzienā Arhangeļskas apgabala poligonā.

"Pašreiz nav iespējams noteikt, vai konstatētais jods ir saistīts ar negadījumu Arhangeļskā pagājušajā nedēļā," paziņoja Norvēģijas Radiācijas un kodoldrošības dienests.

Ziņojumā norādīts, ka Norvēģijas stacijās radioaktīvais jods tiek konstatēts sešas līdz astoņas reizes gadā un avots parasti nav zināms.

Krievijas Aizsardzības ministrija uzreiz pēc negadījuma paziņoja, ka radioaktīvs piesārņojums nav konstatēts.

Tūlīt pēc avārijas poligona tuvumā esošās Severodvinskas pilsētas pašvaldības vietnē bija publicēts paziņojums, ka 8.augustā dienas vidū fiksēts īslaicīgs radiācijas līmeņa uzplaiksnījums, bet 9.augustā šis paziņojums no vietnes pazuda un Aizsardzības ministrija pavēstīja, ka radiācijas fons atbilst normai, taču nesniedza nekādu sīkāku informāciju par notikušo.

Taču otrdien Krievijas iestādes apliecināja, ka radiācijas līmenis Severodvinskā, valsts ziemeļrietumos, pēc kodolnegadījuma militārajā poligonā ceturtdien bijis līdz pat 16 reizēm augstāks par normu. Situācija normalizējusies divarpus stundas pēc sprādziena.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 18

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu