"Delna" iesaka nākotnē veikt rūpīgāku liela mēroga EK finansētu projektu pieteikumu izvērtējumu

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pēc Skanstes tramvaja projekta iepirkumu uzraudzības biedrība "Sabiedrība par atklātību - Delna" iesaka nākotnē veikt rūpīgāku liela mēroga Eiropas Komisijas (EK) finansētu projektu pieteikumu izvērtējumu, tādējādi samazinot korupcijas riskus, aģentūrai LETA norādīja biedrības "Delna" projekta "Integritātes pakts - pilsoniskās kontroles mehānisms Eiropas Savienības (ES) fondu uzraudzībai" vadītājs Jānis Veide.

Viņš atgādināja, ka no 2016.gada novembra līdz pat projekta apturēšanai biedrība uzraudzīja četrus "Rīgas satiksmes" iepirkumus un publicēja trīs uzraudzības ziņojumus, kas pieejami "Delnas" mājas lapā. Darbs pie pēdējā iepirkuma tika apturēts līdz ar Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) paziņojumu par Eiropas finansējuma apturēšanu un līguma ar "Rīgas satiksmi" laušanu.

Iepirkums par Rīgas tramvaja infrastruktūras pārbūvi netika pabeigts, jo CFLA nolēma izbeigt līgumu ar "Rīgas satiksmi", kā rezultātā projekta īstenošana, tostarp iepirkumu veikšana, tika pārtraukta.

"Delna" ceturtajā, nu jau pārtrauktajā projekta iepirkumā - par Rīgas tramvaja infrastruktūras pārbūvi - konstatēja un ziņoja par vairākiem pārkāpumiem Skanstes tramvaja projekta iepirkumos. Tostarp, biedrības uzraudzības ziņojumos tika izcelta projekta sliktā pārvaldība.

Biedrība piedalījās visās iepirkuma komisijas sēdēs un kopā ar piesaistītajiem inženiertehniskajiem ekspertiem aktīvi komentēja iepirkuma specifikāciju un nolikumu, kā arī sniedza vairākus būtiskus norādījumus, lai iepirkumā būtu maksimāli plašas iespējas piedalīties ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu komersantiem. "Delna" "Rīgas satiksmei" vairākkārt norādīja uz nepieciešamību nodrošināt iepirkuma dokumentācijas pieejamību arī angļu valodā, lai uzrunātu un dotu iespēju pieteikties arī potenciālajiem ārvalstu pretendentiem.

Iepirkuma gaitā "Delna" konstatēja nepilnības normatīvajā regulējumā un sarežģīto birokrātisko procesu, kuru, neskatoties uz ES vienoto tirgu, nepieciešams iziet ārvalstu komersantiem, lai pielīdzinātu viņu valsts būvniecības ekspertu sertifikātus Latvijā akreditētiem sertifikātiem. Šis process būtiski ierobežoja ārvalstu pretendentu vēlmi un iespējas piedalīties būvniecības iepirkumos Latvijā, tādējādi ierobežojot arī iespējami labākā pretendenta piesaisti.

"Delnas" konstatētās problēmas palīdzēja novērst konkurences ierobežojumus un iepirkumu noteikumu pārkāpumus un rezultātā 2017.gada iepirkumā mainīt specifikācijas. Veide atzina, ka par nožēlu "Rīgas satiksme" neņēma vērā būtiskos ieteikumus un rezultātā nespēja projektu īstenot, kā arī, iespējams, radīs aptuveni pusmiljona eiro zaudējumus Rīgas domes budžetā.

Vērtējot iepirkumu uzraudzības procesa laikā gūto pieredzi, biedrība secināja, ka Integritātes pakts, kas ir instruments radīts nolūkā novērst korupciju publiskajos iepirkumos, kas finansēti vai līdzfinansēti ar Eiropas Savienības atbalstu, ir efektīvs uzraudzības un atklātības veicināšanas instruments, kas ļauj novērst koruptīvas darbības un citus pārkāpumus publisko iepirkumu procesā.

Veide skaidroja, ka parakstot Integritātes paktu puses apņemas, ka atturēsies no kukuļošanas, slepenām vienošanām un citām prettiesiskām, korupcijas riskam pakļautām darbībām. Turklāt, lai nodrošinātu efektīvu Integritātes pakta īstenošanu, kā neatņemama sastāvdaļa ir monitoringa programma, ko īsteno pilsoniskās sabiedrības organizācija.

Tāpēc "Delna" turpmākajā gadā plāno iesaistīt arī citus Latvijas pilsoniskās sabiedrības pārstāvjus ES finansētu projektu uzraudzībā pašvaldībās, tādējādi biedrība iecerējusi veicināt zināšanu pārnesi un ES un pašvaldības līdzekļu izlietošanu sabiedrības interesēs.

Uz augšu