"Moody's" pozitīvi vērtē mājokļu tirgu un hipotekāro kreditēšanu Baltijas valstīs

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra "Moody’s Investors Service" ("Moody's") pozitīvi vērtē mājokļu tirgu un hipotekāro kreditēšanu Baltijas valstīs.

Jaunākajā ziņojumā aģentūra secinājusi, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ekonomikas apstākļi veicina aizņēmēju iespējas veikt hipotekāro kredītu maksājumus, kam ir pozitīva ietekme uz hipotekāro kredītu nodrošinājumu kvalitāti.

Baltijas valstīs ir samazinājies neatmaksāto kredītu līmenis, bankām nostiprinot savas parakstīšanas spējas un ierobežojot risku apetīti.

"Moody's" viceprezidents un vecākais izpētes analītiķis Gregs Deiviss sacīja, ka finanšu krīzes laikā 2007.-2009.gadā mājokļu cenas Baltijas valstīs saruka uz pusi, bet tagad Igaunijā tās ir pilnībā atguvušās, bet Latvijā un Lietuvā tās ir gandrīz 20% zem augstākā līmeņa.

Tāpat aģentūra norāda, ka pašlaik Latvijā, Lietuvā un Igaunijā nav neatmaksātu segto obligāciju, kas lielā mērā saistāms ar to, ka Ziemeļvalstu bankas, kas dominē hipotekāro kredītu sektorā Baltijas valstīs, vēsturiski ir sniegušas lētu finansējumu atzariem Baltijā.

Vienlaikus Baltijas valstīs pieaug vēlme ar segtajām obligācijām iegūt papildu finansējumu, piemēram, Igaunija šogad ir pieņēmusi likumu segto obligāciju tirgus izveidei.

"Moody's" analītiķi secinājuši, ka hipotekāro kredītu noteikumi un parakstīšanas standarti tagad Baltijā atbilst citu Eiropas Savienības dalībvalstu praksei. Trīs Baltijas valstis ir ieviesušas makrouzraudzības politikas pasākumus, kas ierobežo hipotekāro kredītu tirgus riskus, kā arī noziegumi hipotekāro kredītu jomā un neatmaksāto kredītu līmenis ir salīdzinoši zems.

Aģentūras ziņojumā teikts, ka vairāk nekā 90 dienas hipotekāro kredītu maksājumi Igaunijā kavēti 0,4% gadījumu, bet Latvijā un Lietuvā šis rādītājs ir ap 2%.

Lai gan "Moody's" prognozē, ka mājokļu cenas Baltijas valstu tirgū turpinās augt, aģentūra arī norāda, ka mājokļu izmaksas Baltijas valstīs ir zemākas nekā citviet eirozonā, kā arī būtiska daļa hipotekāro kredītu ņēmēju iegādājas īpašumu dzīvošanai, nevis iznomāšanai, kas veicina tirgus stabilitāti.

Pēc aģentūras ekspertu paustā, kopumā nekustamā īpašuma stāvoklis Baltijas valstīs ir labs, taču Latvijā vairāk cilvēku dzīvo novecojušos mājokļos, kamēr Igaunijā to stāvoklis ir vislabākais. "Mēs sagaidām, ka Baltijas valstīs, cilvēku turībai un ienākumiem palielinoties, viņi vēlēsies remontēt īpašumu vai pārcelties uz jaunu, kas veicinās tirgus izaugsmi," teikts aģentūras ziņojumā.

Uz augšu