Reirs FKTK vadītāja amata kandidātei Purgailei novēl turpināt sakārtot finanšu sektoru

Finanšu ministrs Jānis Reirs uzrunā klātesošos partijas"Vienotība" kongresā Spīķeru koncertzālē.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja amata kandidātei, bankas "Citadele" valdes loceklei Santai Purgailei novēl turpināt sakārtot finanšu sektoru.

Pēc ministra teiktā, FKTK piedzīvo pārmaiņu laiku, bet katras pārmaiņas prasa pielāgošanos, turklāt svarīgākais ir mērķis, kāpēc tās tiek veiktas. "Mums ir viena no līdz šim ambiciozākajām finanšu sektora reformas programmām Eiropā, un tā pierāda, ka Latvija ir apņēmusies nodrošināt stabilu un caurspīdīgu finanšu sektoru kā pamatu ilgtspējīgai izaugsmei un labklājībai visiem Latvijas iedzīvotājiem," sacīja Reirs.

Viņš uzsvēra, ka kredītiestādēm arī šis ir lielu pārmaiņu laiks - biznesa modeļa maiņa nav vienkāršs, bet ir ļoti nepieciešams lēmums, ko vairākas Latvijas bankas ir pieņēmušas un īsteno. Tomēr, pēc finanšu ministra teiktā, lai gan šā gada sākumā vērojams neliels Latvijas banku izsniegto kredītu apmēra pieaugums, tās varētu iesaistīties tautsaimniecības kreditēšanā aktīvāk.

Reira vērtējumā, pārmaiņu posmā FKTK darbs ir nodrošināts ļoti labi, tas ne brīdi nav pārtraukts, pilnvērtīgi īstenojot visas funkcijas gan licencēšanas, gan uzraudzības, gan finanšu noziegumu novēršanas, gan arī sankciju ievērošanas jomā.

"Par darba nepārtrauktību liecina arī nesenais "PNB bankas" gadījums, kad, ņemot vērā atbildīgo institūciju pieņemtos lēmumus, FKTK apturēja bankas finanšu pakalpojumu sniegšanu un pieņēma lēmumu par noguldījumu nepieejamību. FKTK vadībā ir nodrošināta operatīva un saskaņota Latvijas institūciju rīcība bankas darbības apturēšanas nodrošināšanai, īstenojot arī produktīvu sadarbību ar Eiropas institūcijām - Eiropas Centrālo banku un Eiropas Vienotā noregulējuma valdi," teica Reirs.

Vienlaikus viņš norādīja, ka FKTK ātri un profesionāli izstrādāja kārtību garantētās atlīdzības izmaksai "PNB bankas" klientiem, kompetenti sadarbojoties visām iesaistītajām pusēm. Atlīdzības līdz šim saņēmusi vairāk nekā puse bankas klientu. Lai gan šoreiz, ņemot vērā mērķauditoriju - lielu skaitu senioru - pensiju saņēmēju, garantēto atlīdzību izmaksas process bija jāizstrādā īpaši rūpīgi, iepriekš paredzot dažādus sarežģītus apstākļus, tas tika izdarīts profesionāli un maksimāli ātri, meklējot starpinstitucionālus risinājumus un pilnveidojot procesus izmaksu laikā. Komisija nodrošināja arī individuālu pieeju, ja tāda nepieciešamība radās. "Uzrauga darbs ir profesionāls un labi organizēts," piebilda Reirs.

Tāpat viņš pauda, ka svarīgi bija tiesai iesniegt argumentētu pamatojumu, lai tā pieņemtu lēmumu par bankas maksātnespēju. Noguldījumu garantiju fonds, kas no saviem līdzekļiem nodrošināja garantētās atlīdzības izmaksu "PNB bankas" klientiem, maksātnespējas procesā būs kreditors, pretendējot uz visu izmaksāto līdzekļu atgūšanu.

Pēc Reira minētā, "PNB bankas" situācijā FKTK bija un arī turpmāk ir jūtams skaidrs redzējums un izpratne par veicamajām darbībām, lai visi procesi noritētu atbilstoši normatīviem un starptautiskajai praksei.

Finanšu ministrs arī sacīja, ka būtiski ir uzlabojusies informācijas apmaiņa, gan sadarbībā ar Latvijas iestādēm, gan arī starptautiskajiem partneriem un institūcijām. Tas ir īpaši svarīgi "Moneyval" rekomendāciju ieviešanā, informācijas sagatavošanā un Latvijas progresa skaidrošanā starptautiskajām institūcijām.

""Moneyval" rekomendāciju ieviešana ir viena no galvenajām valdības prioritātēm, tāpēc darbs, kas paveikts pēdējo gadu laikā pie finanšu risku mazināšanas un to pārvaldības stiprināšanas ir augstu vērtējams. FKTK vadībā veikti būtiski pasākumi banku iekšējās kontroles sistēmu pilnveidošanai un stiprināšanai, kā arī riska līmeņa mazināšanai. Tāpat būtiski stiprināta uzraudzība, un veikto pasākumu rezultātā finanšu tirgus dalībnieku sektorā vērojams būtisks paaugstināta riska klientu kredīta apgrozījuma kritums, ievērojami samazinājies tādu klientu skaits, kas pakļauti padziļinātai izpētei, kā arī čaulas kompāniju skaits," informēja ministrs.

Viņš arī minēja, ka finanšu sektora sakārtošana un turpmākais darbs finanšu noziegumu novēršanas jomā nebūtu iespējams bez visu iesaistīto pušu ieguldītā darba. Latvijas finanšu nozari veidojošās institūcijas ir apņēmības pilnas turpināt ievērojamo progresu, kas panākts līdz šim, un veiksmīgi ieviest "Moneyval" rekomendācijas, rūpējoties par valsts un tās iedzīvotāju labklājību.

Tāpat Reirs FKTK padomes priekšsēdētājas amata kandidātei novēl izturību, drosmi un spēju turpināt iestādes iesākto kursu finanšu sektora sakārtošanā.

TVNET jau vēstīja, ka konkursā uz FKTK padomes priekšsēdētāja amatu izvēlēta Purgaile. Viņas kandidatūra vēl tiks virzīta apstiprināšanai Ministru kabinetā. Gala lēmums par iecelšanu amatā jāpieņem Saeimai.

Uz augšu