Seši soļi piemērotākā apgaismojuma izvēlei katram mājoklim

Different modern streamlined mirror copper chandeliers. Bubble metal copper shade pendant. FOTO: Publicitātes foto

Sākoties rudenīgi garajiem vakariem, arvien aktuālāka kļūst piemērota telpu apgaismojuma izvēle, tādēļ interneta veikals “1a.lv” ir apkopojis sešus padomus, lai palīdzētu neapjukt plašajā gaismekļu veidu, stilu un dizainu piedāvājumā. Reizēm liekas, ka lampa ir tikai praktiska mājokļa interjera sastāvdaļa, kas izgaismo telpas, tomēr tās ir arī izcili dizaina elementi, ar kuru palīdzību var piešķirt telpām dažādas noskaņas.

Saproti, kādu efektu vēlies panākt

Tici vai nē, bet vienā un tajā pašā telpā, nemainot tās iekārtojumu, krāsas un dizainu, bet, ienesot atšķirīgas lampas, var radīt ļoti dažādas, tostarp arī diametrāli pretējas atmosfēras. Tā kā noskaņa telpā atstāj arī būtisku iespaidu uz cilvēku pašsajūtu un noskaņojumu, vispirms Tev ir jāsaprot, kādu efektu Tu gribi panākt. Vai Tu gribi miera sajūtu? Vai vēlies radīt dzīvīgumu un enerģiskumu? Varbūt vēlies telpai piešķirt greznu atmosfēru? Vai tomēr labāk lakonisku un vienkāršu noskaņu, kur neviens interjera priekšmets nezog uzmanību?

FOTO: Unsplash

Novērtē pašreizējās telpas dizaina situāciju

Sienas, galda, grīdas vai griestu lampas ir svarīgi saskaņot ar pārējiem interjera elementiem, piemēram, ņemot vērā grīdas un sienu krāsu, mēbeles, gleznas, aizkarus un citus elementus. Būtiski apgaismojuma objektus saskaņot ar šo visu elementu krāsām, stilu un izkārtojumu telpā. Atceries, ka vienlaikus istabā esošas vairākas “kliedzošas” lietas izskatīsies ļoti haotiski un bezgaumīgi. Gaismekļi ir jāpieskaņo jau esošajam dizainam, un, ja telpā jau ir izteiksmīga glezna pie sienas, izvēlies lampu, kas palīdzēs izcelt šo mākslas darbu un neliks dalīt uzmanību.

Piemeklē griestu augstumam atbilstošas lampas

Pirmais, kam pievērs uzmanību, izvēloties lampas, ir griestu augstums. Istabā ar trīs vai četrus metrus augstiem griestiem, ierīkojot mazās griestu lampiņas, Tu iegūsi ne tikai nepietiekamu apgaismojumu, bet arī padarīsi telpu vizuāli vēl augstāku. Šajā gadījumā labāk iederēsies viena vai vairākas lustras, kas radīs mazliet zemāku griestu efektu un piešķirs mājīgumu. Savukārt istabā ar zemiem griestiem, nokarena vai gara griestu lampa ne tikai vēl vairāk vizuāli samazinās telpu, bet arī nebūs drošs risinājums, jo pret to var viegli atsist galvu.

FOTO: Unsplash

Izvēlies dzīvokļa sērijai atbilstošu risinājumu

Veidojot dzīvokļa kopējo interjeru un izvēloties piemērotākos apgaismojuma risinājumus, būtiski ņemt vērā arī kopējo mājas stilu, dzīvokļa sēriju un atrašanās vietu. Piemēram, pirmskara mūra ēkā Rīgas klusajā centrā teicams risinājums būs izteiksmīga lustra vai grezna, nokarena griestu lampa, jo tās piešķirs telpai karalisku noskaņu, kas lieliski piestāv jūgendstila ēkām, taču neizskatītos pārāk labi sērijveida dzīvoklī kādā no pilsētas mikrorajoniem. Turpretī nelielajos sērijas dzīvokļos gaumīgu atmosfēru radīs griestos iebūvējamās lampiņas, turklāt tās nesamazinās telpu.

Izplāno lampu novietojumu telpā

Tā kā katrai telpas zonai nepieciešama cita apgaismojuma intensitāte, izvēlies katrai zonai savu lampu, taču ieturi vienojošo elementu – krāsas toni, stilu vai lampas dizainu. Turklāt, atceries, ka ilgtermiņā vienmēr labāk izskatīsies lampa ar vienkāršu abažūru, kas saglabāsies tīra, īpaši tādās telpās kā virtuve. Cakainas un kruzuļainas griestu lampas kopt ir ievērojami grūtāk un no tām nereti nav iespējams noslaucīt putekļus to sarežģītības un materiāla trausluma dēļ.

FOTO: Unsplash

Labākā vieta apgaismojuma iegādei – mājas nevis veikals

Gaismas ķermeni visvieglāk ir izvēlēties, atrodoties tieši tajā telpā, kurai tas ir paredzēts. Šādi Tu uzreiz vari izvērtēt, vai gaismeklis iederēsies esošajā interjerā un precīzi novērtēt tā izmēru pret citiem objektiem telpā. To ērti var izdarīt, veicot pirkumu interneta veikalā, kas līdzīgi kā iegādājoties elektrotehniku, ļauj arī lampas ātri un vienkārši atlasīt pēc to jaudas, krāsas, materiāla, funkcijas un citiem tehniskajiem parametriem. 

Uz augšu
Back