Saeima saīsina debašu laiku; opozīcija pamet zāli
Papildināts

Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis Saeimas ārkārtas sēdes laikā, kurā izskata valsts budžeta projektu 2020.gadam.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Saeimas vairākums šodien, 14. novembrī, pieņēma lēmumu vēl vairāk saīsināt debašu laiku par nākamā gada budžetam un to pavadošajiem likumprojektiem iesniegtajiem priekšlikumiem, kam sekoja parlamenta opozīcijas lēmums pamest sēžu zāli.

Deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) skaidroja, ka nepieciešams līdz vienai minūtei saīsināt debašu laiku par pirmo un otro uzstāšanos tribīnē, jo pretējā gadījumā, ņemot vērā pašreizējo likumprojektu izskatīšanas ātrumu, budžeta pieņemšanai būtu nepieciešamas vēl astoņas dienas.

Tas, viņaprāt, būtu negodīgi pret vēlētājiem.

Uz priekšlikumu opozīcijas deputāti reaģēja ar minūti garām ovācijām, pēc kā piecēlās un pameta sēdi.

Deputāts Aldis Gobzems, vēl paspējot no vietas, visiem dzirdot, par privātām lietām salamāties ar deputātu Artusu Kaimiņu (KPV LV), sacīja, ka opozīcija vairs neatgriezīsies.

Deputāte Jūlija Stepaņenko sacīja, ka debašu laika saīsināšana ir necieņa pret opozīciju un tik ilgs laiks neļauj izklāstīt savus priekšlikumus. Stepaņenko pauda bažas, ka koalīcija turpmāk varētu vēl vairāk saīsināt debašu laiku, tāpēc būt sēdē vairs nav jēgas.

Ekspremjers, Saeimas deputāts Māris Kučinskis (ZZS) pieļāva, ka pēc debašu laika atkārtotas samazināšanas ZZS deputāti visdrīzāk neatgriezīsies, lai piedalītos budžeta tālākā izskatīšanā.

Vēlāk Zaļo un zemnieku (ZZS) savienības Saeimas deputāti izplatīja paziņojumu, kurā skaidroja, ka nav turpinājuši piedalīties Saeimas sēdē par nākamā gada budžetu un to pavadošajiem likumprojektiem iesniegtajiem priekšlikumiem, jo koalīcijas partijas "demonstrēja augstprātību, ignorējot parlamentārās demokrātijas principus, un liedzot iespēju debatēt".

Politiskais spēks atgādināja, ka divos piegājienos debašu laiks tika samazināts no piecām minūtes līdz vienai minūtei, turklāt īsi pēc tam, kad opozīcijas deputāti norādīja uz vairāku valdošās koalīcijas virzītu un atbalstītu tā saucamo "kvotu" esamību nākamā gada budžetā.

"Šāds Saeimas vairākuma lēmums padara neiespējamu kvalitatīvu viedokļu apmaiņu par tādiem jautājumiem, kā veselības finansējums, brīvpusdienas, skolotāju algas un partiju finansējums," norādīja ZZS politiķi.

"Zīmīgi, ka tieši pirms debatēm par partiju finansējuma palielinājumu opozīcijai aizver muti. (..) Viena minūte nopietnām diskusijām par veselības aprūpes finansējumu, skolotāju algām ir tiesiskais nihilisms," uzsvēra ZZS frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis.

ZZS ieskatā koalīcija, izskatot 2020.gada budžeta projektu, koalīcija klaji pārkāpusi pašu pieņemto veselības finansēšanas likumu, atņem finansējumu sociāli mazaizsargātajiem iedzīvotājiem un septiņkārtīgi palielina partiju finansējumu, "tādēļ arī tā baidās no atklātām diskusijām Saeimas sēdē".

Līdzīgi norādīja deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S), kurš skaidroja, ka situācijā, kad opozīcijas deputātiem neļauj izteikties, parlamentāriešiem nav pamata piedalīties sēdē.

Līdz ar to, visticamāk, Saeimas sēde turpmāk notiks bez opozīcijas dalības, kā rezultātā bez viņu līdzdalības varētu tikt pieņemts arī nākamā gada budžets.

Līdz šim opozīcijas deputāti aktīvi izmantoja iespēju debatēt teju par katru priekšlikumu, izmantojot visu tam atvēlēto laiku.

Tāpat ziņots, ka 2020.gada budžeta konsolidētie budžeta ieņēmumi prognozēti 9,89 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - desmit miljardu eiro apmērā. Salīdzinājumā ar 2019.gada budžetu, nākamgad ieņēmumi augs par 717,1 miljonu eiro, bet izdevumi - par 610,1 miljonu eiro.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2020.gadā prognozēti 6,88 miljardi eiro, bet izdevumi plānoti 7,22 miljardi eiro apmērā. Valsts pamatbudžeta izdevumu palielinājums, salīdzinot ar 2019.gada plānu, ir 400 miljoni eiro jeb 5,9%. Izdevumu palielinājums ir 325,2 miljoni eiro, kas paredzēts izdevumiem valsts pamatfunkciju finansēšanai.

No 2020.gada budžetā plānotajiem izdevumiem desmit miljardu eiro apmērā 35% tiks novirzīti sociālajai aizsardzībai, proti, 3,513 miljardi eiro.

Uz augšu