Lietuvā notiek plaša lauksaimnieku protesta akcija

Lauksaimnieku protesti ar darba tehniku. Ilustratīvs attēls.

FOTO: ODD ANDERSEN / AFP

Tūkstošiem lauksaimnieku visā Lietuvā otrdien ar traktoriem un citu lauksaimniecības tehniku izbraukuši gan pilsētu ielās, gan uz rajonu ceļiem, apvienojot spēkus mierīgā brīdinājuma akcijā, kuras mērķis ir pievērst uzmanību situācijai Lietuvas laukos un mudināt uz pārmaiņām.

Vispārējā protesta akcija "Lietuva, tavi lauki mirst" aizsākās jau novembra sākumā. Tās pirmajai fāzei dots nosaukums "Zaļie krusti". Šobrīd visā valstī zemnieki savos tīrumos uzslējuši aptuveni 10 000 zaļas krāsas krustu, aicinot gan valdību, gan sabiedrību aizdomāties "par politiskajiem lēmumiem, kas gremdē nozari, kura baro visu valsti", raksta Lietuvas biznesa avīze "Verslo žinios".

Konkrēti, protestētāji aicina atteikties no jebkādas nodokļu paaugstināšanas vai citiem lēmumiem, kas palielina izmaksas lauksaimniecības nozarē, iekams Lietuvas zemniekiem nebūs nodrošināti vienlīdzīgi konkurences nosacījumi ar citu Eiropas Savienības (ES) valstu lauksaimniekiem, proti, sasniegts ES tiešmaksājumu vidējais līmenis. Vienlaikus zemnieki pieprasa apturēt viņus nomelnojošas informācijas izplatīšanu medijos.

Kā paziņojusi Lietuvas Lauksaimnieku savienība, otrdienas akcijā piedalījušās visas šīs organizācijas rajonu nodaļas, kopskaitā 41. Traktoru kolonna bija izbraukusi arī Viļņas ielās. Galvaspilsētas pašvaldība sankcionēja 50 traktoru piedalīšanos brīdinājuma akcijā Viļņā, tikmēr visā Lietuvā saskaņā ar rīkotāju aplēsēm tajā iesaistījās divi līdz trīs tūkstoši tehnikas vienību, bet pašu protestētāju bija vēl vairāk.

Lauksaimnieki izplatījuši arī aicinājumu valdībai un sabiedrībai, kurā cita starpā pieprasa neizplatīt medijos nepatiesu informāciju, kas vērsta pret lauksaimniecībā strādājošajiem un liek apšaubīt pienācīga atbalsta nepieciešamību Lietuvas laukiem un zemniekiem.

Viņi pauduši bažas, ka medijos un varas institūcijās tiek tendenciozi veidota negatīva attieksme pret lauksaimniekiem, "nepelnīti uzskatot zemnieku par indētāju un vides piesārņotāju, lai gan Lietuvā izaudzētā produkcija ir viena no tīrākajām Eiropas Savienībā".

"Lauksaimniecības produkcijas iepirkuma cenas krītas, taču izvirzītās prasības pieaug un vienlaikus ES tirgus tiek atvērts lauksaimniecības ražojumu importam no trešajām valstīm, kur šī produkcija tiek ražota ar liberālākiem noteikumiem," uzsvērts protestētāju paziņojumā.

Tajā arī norādīts, ka lauksaimnieki pirmie saskaras ar klimata pārmaiņu sekām un Lietuvas lauksaimniecība jau trīs gadus pēc kārtas cieš zaudējumus meteoroloģisku kataklizmu dēļ.

Ja zemnieki nesagaidīs pienācīgu varas iestāžu reakciju, decembra sākumā viņi plāno traktoros doties uz Viļņu.

"Esam apņēmušies iet līdz galam, jo jūtamies iedzīti stūrī," ziņu aģentūrai BNS sacījis Lietuvas Labības audzētāju asociācijas administrācijas vadītājs Igns Jankausks.

Uz augšu