Sv, 14.08.2022.

Vienojas par 5G tehnoloģiju attīstību "Via Baltica" autoceļa koridorā

TVNET/LETA
Vienojas par 5G tehnoloģiju attīstību "Via Baltica" autoceļa koridorā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Dators. Ilustratīvs attēls.
Dators. Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Latvija kopā ar Lietuvu, Igauniju un Poliju Rīgā vienojušās par kopīgu ceļakarti nolūkā veicināt savienotās un automatizētās braukšanas un 5G tehnoloģiju attīstību "Via Baltica" autoceļa koridorā, informēja Satiksmes ministrijas (SM) Komunikācijas daļā.

Ņemot vērā, ka 5G infrastruktūra galvenajos transporta maršrutos ir priekšnosacījums, lai nodrošinātu ilgtspējīgu mobilitāti un uzlabotu satiksmes drošību, Baltijas valstis un Polija šodien foruma "5G Techritory" laikā ir deklarējušas nepieciešamos uzdevumus, kas jāpaveic savienotas un automatizētas braukšanas, inovāciju un nepieciešamo tehnoloģiju attīstībai un izvēršanai gar "Via Baltica" autoceļu.

Valstis ir vienojušās par principiem, kā plānot nepieciešamo infrastruktūru ilgtspējīgai koridora attīstībai - vienojoties gan par galvenajiem infrastruktūras elementiem, gan nepieciešamo radiofrekvenču spektra resursu pieejamību. 

"Vienošānās par kopēju pieeju infrastruktūras izvēršanā ir nozīmīgs solis "Via Baltica" autoceļa digitalizācijā. Nākamais, pie kā mums jāstrādā, ir privātā sektora un pašvaldību iesaiste šajā projektā, lai kopīgi vienotos par praktiskiem projekta īstenošanas posmiem, kā arī Eiropas Savienības (ES) un privātā finansējuma piesaisti," norāda satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Šī brīža situācijas apzināšanai tiek veikta elektronisko sakaru infrastruktūras kartēšana gar minēto transporta koridoru un, pamatojoties uz kartēšanā iegūtajiem infrastruktūras datiem, tiks identificētas infrastruktūras nepilnības un novērtēts nepieciešamais investīciju apjoms. Infrastruktūras pārrobežu sadarbības spējas nodrošināšana ir viens no svarīgākajiem uzdevumiem koridora izveidē, tāpēc drīzumā tiks uzsākta plašāka diskusija ar attiecīgajām institūcijām un regulatīvajām iestādēm, skaidro SM.

Starp ceļakartes uzdevumiem ir arī apņemšanās "Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta" projekta laikā veicināt kopīgu interešu projektu izstrādi, lai koridora attīstībai piesaistītu ES finansējumu. 

5G koridoru izveidošana uz transporta maģistrālēm ir solis uz Eiropas Gigabitu sabiedrības mērķu sasniegšanu, kas paredz nodrošināt 5G pārklājumu uz galvenajām sauszemes maģistrālēm un lielajām pilsētām līdz 2025. gadam. 

Pirms gada pirmajā "5G Techritory" forumā Rīgā visu trīs Baltijas valstu ministri, parakstot kopīgu saprašanās memorandu, vienojās pakāpeniski ieviest 4G+ un 5G tīklu "Via Baltica" posmā Tallina-Rīga-Kauņa-Lietuvas/Polijas robeža, lai veicinātu savienotas un automatizētas braukšanas koridora izveidi.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu