Urbanovičs: Pārņemot Rīgas un Ventspils ostas, valdošā vara ir savtīgi izmantojusi situāciju

Jānis Urbanovičs

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pārņemot valsts pārvaldībā Rīgas un Ventspils brīvostas, valdošā vara, visticamāk, ir izmantojusi situāciju, lai iegūtu iespēju darboties, kā pašiem gribas, nevis sabiedrības interesēs, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" komentēja partijas "Saskaņa" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

"Skaidrs, ka Latvija nevarēja nereaģēt uz to, ko iesaka tāda liela un svarīga valsts kā ASV, jo to viedokli būtībā nevar ignorēt neviena valsts pasaulē, taču man liekas, visiem ir redzams, ka valdības vīri un sievas ir izmantojuši šo [..] situāciju, lai pārņemtu [ostas] un paši darbotos kā gribas," sacīja politiķis.

Vaicāts, kas, pēc viņa domām, valdošajai koalīcijai ir bijis "zem ādas", šādi rīkojoties, un kādās interesēs tas darīts, Urbanovičs atbildēja: "Es esmu ļoti pilns aizdomu, ka ne sabiedrības labā."

"Saskaņas" pārstāvis vērtēja, ka pēdējo dienu ažiotāža ap Rīgas un Ventspils brīvostām var negatīvi ietekmēt kravu plūsmu tajās, īpaši tāpēc, ka ir gada nogale, kad daudzi pārslēdz līgumus ar sadarbības partneriem.

"Kravu vedēji katrā ziņā ņems to vērā un meklēs mierīgākas vietas, piemēram, Klaipēdas vai Tallinas ostu, vai kādu citu Baltijas reģionā, lai neriskētu. Ja jau pati valdība pasaka, ka tās teritorijā esošās lielās ostas ir riskantas (..), tad ko darīt kādam, kurš Latvijas lietas tik labi nezina? Viņš ticēs, ja jau valdība par to runā," norādīja Urbanovičs.

Kā ziņots, noraidot visus opozīcijas priekšlikumus, Saeimas deputātu vairākums ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par ostām", ar kuriem valsts pārvaldībā tiks pārņemtas Rīgas un Ventspils ostas.

Debates par minēto jautājumu parlamentā ilga vairākas stundas. Vienas dienas laikā Saeima likumprojektu steidzamības kārtā izskatīja abos lasījumos, starp lasījumiem likumprojektam iesniegtos priekšlikumus izskatot arī atbildīgajā komisijā.

LETA jau ziņoja, ka Ministru kabinets otrdien atbalstīja vēstuli Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, kurā valdība norāda, ka Ventspils brīvosta un Rīgas brīvosta ir pakļauta augstam korupcijas riskam, tādējādi nepieciešamas neatliekamas reformas šo ostu pārvaldībā.

"Korupcijas riski Ventspils brīvostā ir iemesls arī ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) šā gada 9.decembra lēmumam par sankciju noteikšanu pret [Ventspils mēru] Aivaru Lembergu, Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Šis OFAC lēmums papildus pamato nepieciešamību nekavējoties rīkoties, lai izveidotu neatkarīgu Ventspils brīvostas un Rīgas brīvostas pārvaldi, kas samazinātu korupcijas riskus šajās ostās," teikts vēstulē Saeimas komisijai.

Valdības ieskatā, šāds modelis palīdzēs veidot neatkarīgas Rīgas brīvostas un Ventspils brīvostas pārvaldes, kas par pienākumu izpildi būs tieši atbildīgas Ministru kabinetam un tādējādi tieši Ministru kabinets spēs kontrolēt šo ostu pārvaldību.

Līdz ar vēstuli valdība Saeimas komisijai arī iesniedza Satiksmes ministrijas izstrādātos grozījumus likumā "Par ostām" un lūdza to izskatīt steidzamības kārtībā.

Plānots, ka turpmāk Ventspils un Rīgas brīvostu valdēs būs tikai ministru deleģēti valdes locekļi, kurus iecels Ministru kabinets, izslēdzot četrus pašvaldības pārstāvjus no Rīgas brīvostas valdes un Ventspils brīvostas valdes sastāva. Pēc likumprojekta pieņemšanas Rīgas brīvostas un Ventspils brīvostas valdē amatu saglabās četri valsts pārstāvji, kurus izvirza ekonomikas ministrs, finanšu ministrs, satiksmes ministrs un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs.

LETA jau ziņoja, ka OFAC pirmdien, 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp Lembergam.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar četrām sankcionētajām juridiskajām personām - Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz privātpersonām šobrīd ir jāpiemēro atturēšanās princips, kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.

Savukārt Lembergs atkāpies no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata, skaidrojot, ka nevēlas traucēt Ventspils brīvostas pārvaldes darbību un tās konkurētspēju. Vēlāk Ventspils pašvaldība ārkārtas sēdē kā savu ceturto pārstāvi darbam Ventspils brīvostas pārvaldes valdē nolēma iecelt Ventspils domes deputātu Uldi Boitmani ("Latvijai un Ventspilij").

Uz augšu