P, 15.08.2022.

Testēšana, testēšana, testēšana: kā Itālijas ciems apstādināja Covid-19

TVNET/Financial Times
Testēšana, testēšana, testēšana: kā Itālijas ciems apstādināja Covid-19
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 15
Foto: EPA/Scanpix

Nelielā Itālijas ciemā Vo, kur sākās Covid-19 uzliesmojums Veneto un tika fiksēts pirmais koronavīrusa nāves gadījums Itālijā, ar eksperimentālu pieeju izdevies pilnībā apturēt vīrusa izplatīšanos, vēsta "Financial Times".

Pilnīgi visiem ciema iedzīvotājiem vairākkārtīgi tika veikti Covid-19 testi, neatkarīgi no tā, vai viņi izrādīja kādus simptomus. Pozitīva testa gadījumā tika noteikti stingri karantīnas pasākumi visiem, ar ko Covid-19 infekcijas pārnēsātājs ir kontaktējies.

Šī stratēģija vainagojās panākumiem. Lai arī Vo bija viens no pirmajiem koronavīrusa uzliesmojuma centriem Itālijā, agresīvās testēšanas un karantīnas kampaņas rezultātā jauni saslimšanas gadījumi tur vairs nav konstatēti.

Vo projektā iesaistītā infektoloģijas eksperte Andrea Krisanti mudinājusi valstis, kuras ierobežo testēšanu (piemēram, Lielbritānija un ASV), mācīties no Vo piemēra un ievērojami paaugstināt pārbaudīto cilvēku skaitu.

"Lielbritānijā ir daudz inficēšanās gadījumu, kuri tiek pilnībā ignorēti," norāda Londonas Impērijas koledžā strādājošā Krisanti, kura patlaban atrodas gadu ilgā apmaiņas programmā Padujas Universitātē. 

Vo panākumi Covid-19 apkarošanā parāda, ka ir svarīgi testēt un izolēt šķietami veselus vīrusa pārnēsātājus. Šādu pieeju iesaka arī Pasaules Veselības organizācija (PVO), norādot, ka Dienvidkoreja un Taivāna guvušas labus panākumus ar plašām testēšanas kampaņām.

"Mūsu galvenais vēstījums ir šāds: testējiet, testējiet, testējiet,"

pirmdien paziņoja PVO ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss.

Profesore Krisanti norāda, ka Vo testēšanas politika ļāvusi iegūt pilnu slimības "epidemioloģisko ainu".

22.februārī Vo tika fiksēts pirmais Covid-19 nāves gadījums Itālijā. Februāra beigās pilnīgi visiem ciema iedzīvotājiem tika veikts vīrusa tests. Inficēšanās ar Covid-19 tika konstatēta 3% ciema iedzīvotāju, taču pusei no tiem nebija nekādu simptomu. Visiem inficētajiem nācās izolēties.

Pēc apmēram desmit dienām tika veikts otrais testēšanas raunds; inficēšanās rādītājs bija nokrities līdz 0,3%. Otrajā testēšanas kārtā tika identificēti vismaz seši indivīdi, kuriem bija Covid-19, taču bez simptomiem. Arī šie cilvēki nonāca karantīnā. Jaunu inficēšanās gadījumu vairs nebija.

"Ja viņi nebūtu tikuši identificēti, būtu atsākusies inficēšanās," uzsver Krisanti.

Visā Veneto reģionā plānots ieviest agresīvāku testēšanas režīmu, veicot vismaz 11 000 testu dienā. "Ja kāds piezvana un saka, ka ir slims, tad tiks pārbaudīts gan šis cilvēks, gan visa viņa ģimene, visi draugi un kaimiņi," stāsta Krisanti.

Kādi ir Covid-19 simptomi?

Ieteikumi rīcībai COVID-19 infekcijas slimnieka ģimenes locekļiem

Darbs attālināti. Kā to vislabāk organizēt

Veneto prezidents Luka Zaija, kurš sāka Vo projektu, otrdien atkārtoti uzsvēra testēšanas nozīmīgumu. "Asimptomātisks vīrusa pārnēsātājs var inficēt desmit citus cilvēkus. Testi glābj dzīvības," viņš sacīja žurnālistiem.

Dažas citas valstis testēšanas vietā dod priekšroku stratēģijām, kas vērstas uz tā dēvētās pūļa imunitātes panākšanu, piemēram, Lielbritānija un Nīderlande. Tas nozīmē mazāku testēšanu un socializēšanās ierobežošanu cerībā, ka lielākā daļa sabiedrības izslimos vīrusu un iegūs pret to imunitāti. Tomēr, Covid-19 krīzei pastiprinoties, arī šādas valstis ieviesušas zināmas korekcijas.

PVO ārkārtas situāciju koordinators Eiropā Dorita Nicana norādīja, ka patlaban par vīrusu esot salīdzinoši maz informācijas, tāpēc neesot īstais laiks rekomendēt tādas stratēģijas kā pūļa imunitāte.

GALERIJA: Ielas kā izslaucītas: Itālija "Covid-19" laikā

GALERIJA: Koronavīrusa uzliesmojums Itālijā 

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu