Par ārkārtas situācijas aizliegumu neievērošanu 19 jaunas lietvedības

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Aizvadītajā diennaktī policija veikusi 420 pārbaudes par ārkārtējās situācijas aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu, sāktas 19 lietvedības – gan par pašizolēšanās prasību neievērošanu, gan par cilvēku pulcēšanās ierobežojumu pārkāpšanu. Pārsvarā pārkāpumi konstatēti Rīgas reģionā.

Pagājušās nedēļas nogalē policija Vidzemē veikusi 87 preventīvas pārbaudes par ārkārtējās situācijas aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu un konstatējusi piecus pārkāpumus, informēja Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne. 

Viņa uzsver, ka, saņemot informāciju par personām, kuras, atgriežoties no ārzemēm, neievēro pašizolāciju, policija uz to attiecīgi reaģē un pārbauda. Katrs gadījums ir vērtējams individuāli un policijas primārais mērķis nav sodīt, tiek veikts arī skaidrojošais darbs.

Tomēr ir arī gadījumi, kad policija ir saņēmusi informāciju par personām, kuras atkārtoti un apzināti neievēro pašizolācijas noteikumus. Un šādos gadījumos, ja iedzīvotāji turpinās bezatbildīgi attiekties pret ierobežojumiem, būs sods, brīdina Vaskāne.

Policija atgādina: ja cilvēks ir atgriezies no ārzemēm, ir jāievēro pašizolācija, kas nozīmē to, ka šajā laikā jāuzturas savā dzīvesvietā un nedrīkst doties uz darbu, sabiedriskām, publiskām un citām vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku. Ja ir neatliekama nepieciešamība doties, piemēram, uz veikalu, jāievēro visas drošības prasības.

Vēstīts, ka 19.martā pāris stundu laikā RPP Kurzemes pārvaldes darbinieki saņēma informāciju par trim dažādām ar sportu saistītām aktivitātēm. Vienā gadījumā tika konstatēts: kaut arī sporta stadioni ir slēgti apmeklētājiem, vienā atpūtas vietā sapulcējušies 69 sportot gribētāji. Uz notikuma vietu izsaukti arī Valsts policijas darbinieki. Pēc policistu aizrādījumiem un pārrunām visi pameta notikuma vietu.

Savukārt citā gadījumā tika saņemta informācija par organizētu treniņu bērniem Imantas meža masīvā. Ierodoties notikuma vietā, kārtības sargi konstatēja 21 bērnu, kuri tajā brīdī spēlēja bumbu, lēca ar lecamauklām. Klāt bija arī pieaudzis vīrietis, kurš apgalvoja, ka vienkārši pieskatot bērnus, bet neesot treneris. Vīrietis stāstīja, ka 21 bērns mežā vienkopus gadījies nejauši un šo bērnu vecāki vienkārši lūguši viņu bērnus pieskatīt, kamēr paši vecāki izstaigāšoties pa mežu. Ņemot vērā, ka vīrieša sacītais neizklausījās ticami, informācija nodota Valsts policijai izvērtēšanai.

Tāpat konstatēts gadījums, kurā vairāki nepilngadīgie rāpušies pāri stadiona žogam. Policijas ierašanās brīdī daļa nepilngadīgo aizbēga, bet divi palika notikuma vietā. Par notikušo informēti bērnu vecāki, kā arī Valsts policija.

VP norāda, ka, saņemot informāciju par personām, kuras, atgriezušās no ārzemēm, neievēro pašizolāciju, policija uz to attiecīgi reaģē un pārbauda.

Katrs gadījums ir vērtējams individuāli, un policijas primārais mērķis nav sodīt, tiek veikts arī skaidrojošais darbs.

Tomēr ir gadījumi, kad policija ir saņēmusi informāciju par personām, kuras atkārtoti un apzināti neievēro pašizolācijas noteikumus. Šādos gadījumos, ja iedzīvotāji turpinās bezatbildīgi ignorēt ierobežojumus, būs sods.

VP atgādina, ka, atgriežoties no ārzemēm, ir jāievēro pašizolācija, nedodoties uz darbu, sabiedriskām, publiskām un citām vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku. 

Pamanot, ka kāds neievēro šos noteikumus, par to var droši ziņot policijai, zvanot uz telefona numuru 110. 

Jau ziņots, ka Administratīvo pārkāpumu kodekss iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu paredz naudas sodu līdz 350 eiro.

Savukārt Krimināllikums par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu. Ja minētās darbības izraisījušas smagas sekas, Krimināllikums paredz brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.

No 13.marta līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni aizliegumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

Ir aizliegti visi sabiedrībai publiski pieejami svētku, piemiņas, izklaides, kultūras, sporta, atpūtas pasākumi, arī tie, kas notiek naktsklubos un diskotēkās, kā arī aizliegtas sapulces, gājieni, piketi un reliģiskās darbības veikšana pulcējoties. 

Tāpat ir ierobežota neorganizēta pulcēšanās kultūras, izklaides, atpūtas, sporta un reliģisko norišu vietās vairāk nekā 50 cilvēkiem vienlaikus, kā arī noteikti citi ierobežojumi.

Uz augšu