Krīzes skartie uzņēmēji var pieteikties "Altum" atbalsta programmām

FOTO: Evija Trifanova / LETA

Krīzes skartie uzņēmumi no trešdienas var pieteikties "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") jaunajiem atbalsta instrumentiem - garantijām banku kredītu brīvdienām un apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem, aģentūrai LETA pavēstīja institūcijā.

Abi atbalsta instrumenti izstrādāti sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, un to īstenošanu saskaņojusi Eiropas Komisija.

Garantijas banku kredītu brīvdienām ļaus bankām atlikt pamatmaksājumu summas uz laiku līdz diviem gadiem, bet apgrozāmo līdzekļu aizdevumi paredzēti uzņēmējiem, kuriem būtiski samazinājies darbības apmērs.

"Mēs, "Altum", kopīgi ar valdību un bankām esam gatavi operatīvi palīdzēt uzņēmumiem pārvarēt grūtības, kuras radušās Covid-19 negatīvās ietekmes dēļ. Kopējā abu jauno finanšu instrumentu pozitīvā ietekme uz Latvijas tautsaimniecību pārsniegs 900 miljonus eiro," pauda "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Viņš norādīja, ka "Altum" arī izveidojis zvanu centru, lai attālināti nodrošinātu konsultācijas par abām jaunajām atbalsta programmām Covid-19 skartajiem uzņēmumiem. Zvanu centrs darbosies katru darba dienu no plkst.9 līdz 18, tālruņa numurs ir 26655309.

Institūcijā norādīja, ka kredītu garantijām paredzētais finansējums 50 miljonu eiro apmērā ļaus bankām restrukturizēt aizdevumus par kopējo summu, kas pārsniedz 700 miljonus eiro. Tikmēr apgrozāmo līdzekļu programma aizdevumos uzņēmumiem, kuriem šā brīža krīzes apstākļos mazinājušies ikdienas darbības nodrošināšanai nepieciešamie līdzekļi, piešķirs kopumā 200 miljonus eiro.

Vienlaikus "Altum" pārstāvji norādīja, ka garantijas banku kredītu brīvdienām un krīzes apgrozāmie līdzekļi paredzēti tikai vīrusa Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem. Lai saņemtu atbalstu, uzņēmumam jābūt ilgtermiņā dzīvotspējīgam un jāpierāda, ka atbalsts palīdzēs pārdzīvot krīzi un sekmīgi turpināt saimniecisko darbību.

Uzņēmējiem par garantiju kredīta brīvdienām jāinteresējas savā bankā, līdzīgi arī ar apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem - primāri par apgrozāmajiem līdzekļiem jākonsultējas ar banku. Ja banka aizdevumu nepiešķir, jāvēršas "Altum".

Kredīta brīvdienu garantiju piešķirs, ja uzņēmums ir ekonomiski dzīvotspējīgs, kā arī kredītiestāde ir apliecinājusi, ka likviditātes atbalsts ir nepieciešams Covid-19 ietekmes rezultātā. Finansējums būs pieejams mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī lieliem komersantiem, tostarp lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarēs. Tā segs līdz 50% no finanšu pakalpojuma summas (atlikuma garantijas piešķiršanas brīdī).

Maksimālais termiņš - investīciju aizdevumiem un līzingam - ir seši gadi, bet apgrozāmiem līdzekļiem - trīs gadi. Finanšu pakalpojuma summa, ko sedz garantija, nepārsniedz 25% no saimnieciskā darbības veicēja 2019.gada kopējā apgrozījuma, bet maksimālā garantijas summa nepārsniedz piecus miljonus eiro.

Garantija tiks sniegta par jauniem vai esošiem apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem, ja kredītiestāde pagarinās līgumu darbības termiņu, kā arī par esošiem investīciju aizdevumiem un finanšu līzingu, ja kredītiestāde atliks pamatsummas maksājumus līdz diviem gadiem un, ja nepieciešams, pagarinās finanšu pakalpojumu līguma darbības termiņu.

Garantija paredzēta visām uzņēmējdarbības nozarēm, vienlaikus ievērojot noteiktos valsts atbalsta nozaru ierobežojumus, piemēram, azartspēles, finanšu starpniecība, ieroču tirdzniecība u.c.. Garantijas tiks sniegtas līdz 2020.gada 31.decembrim.

Savukārt "Altum" aizdevumu apgrozāmajiem līdzekļiem piešķirs, ja uzņēmums ir ekonomiski dzīvotspējīgs, kā arī uzņēmums var pierādīt, ka atbalsts ir nepieciešams Covid-19 ietekmes dēļ, kā arī to, ka papildu finansējums palīdzēs atgūties un sekmīgi turpināt saimniecisko darbību. Finansējums pieejams mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī lieliem komersantiem, tostarp lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarē.

Aizdevuma summa ir līdz miljonam eiro, bet ne vairāk kā 25% no saimnieciskā darbības veicēja 2019.gada kopējā apgrozījuma, vai divkāršs uzņēmuma izmaksātais kopējais atalgojuma apjoms (tostarp sociālās iemaksas) 2019.gadā, vai pamatots nepieciešamais likviditātes apjoms darbības nodrošināšanai turpmākiem 12 mēnešiem.

Aizdevuma termiņš ir līdz trim gadiem, aizdevuma atmaksas sākšanu var atlikt līdz 12  mēnešiem. Aizdevumam ir būtiski samazinātas nodrošinājuma prasības, ņemot vērā uzņēmuma aktīvus, kā arī samazināta procentu likme. Aizdevumi tiks izsniegti līdz 2020.gada 31.decembrim.

Pieteikumus valsts atbalsta programmu finansējuma saņemšanai un nepieciešamos dokumentus klienti varēs iesniegt tikai elektroniski portālā mans.altum.lv.

"Altum" ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.  

"Altum" 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs - Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs - Zemkopības ministrija. "Altum" obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

Uz augšu