Par "Marsa parka" aizstāvju darbībām sākts kriminālprocess par huligānismu

Ilustratīvs attēls

FOTO: Zane Bitere/LETA

Par "Marsa parka" aizstāvju darbībām sākts kriminālprocess par huligānismu, nevis kā izskanējis sākotnēji - par ielaušanos svešā īpašumā.

Iepriekš viena no aktīvistēm, Gunita Piterāne, TVNET atzina, ka kopā ar diviem domubiedriem šodien atradusies parka teritorijā, visi trīs tikuši aizturēti un ka pret visiem trim ierosināts kriminālprocess, taču pirms tikšanās ar advokātu plašākus komentārus par parkā notikušo nesniedza. 

Kā novēroja TVNET, parka aizstāvji savu akciju translēja "Facebook" tiešraidē "Marsa parka" domubiedru grupā. Tajā bija vērojams, kā trīs aktīvisti iekļuvuši parka teritorijā un katru no kokiem "iesvētījuši" pazīstamu Latvijas riteņbraucēju vārdos, uzrakstot tos uz kokiem ar krāsu baloniņu.

30.jūnijā ir vēl pēdējā diena, kad spēkā ir koku ciršanas aizliegums, kas aizsargā putnus ligzdošanas laikā, un tas nozīmē, ka, sākot ar 1.jūliju, arī "Marsa parka" teritorijā kokus varēs sākt zāģēt. Velobraucēju vārdi uz šiem kokiem zāģēšanas brīdī izskatīsies ļoti simboliski, uzskata aktīvisti. 

Savukārt Valsts policijas pārstāve Ance Rozīte portālam TVNET pastāstīja, ka pirmdien, īsi pirms pulksten 8.00, par iekļūšanu svešā īpašumā aizturētas trīs personas.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Brasas iecirknī par šo gadījumu ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 231. panta 2. daļas - par huligānismu, ja to izdarījusi personu grupa vai, ja tas saistīts ar mantas bojāšanu vai iznīcināšanu.

Šobrīd norit izmeklēšana un izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju nevaram sniegt, norāda policija.

Jau ziņots, ka "Marsa parka" vietā plānots būvēt Valsts drošības dienesta jauno ēku, un projekta gaitā tiktu nocirsti tajā augošie koki. 

Teikas apkaimes biedrībai, Rīgas apkaimju aliansei, biedrībai "Pilsēta cilvēkiem" un inovāciju kustībai "Vefresh" izdevās savākt vairāk nekā 15 500 iedzīvotāju parakstu, lai minētajā teritorijā tiktu izveidots parks. Parakstu vākšana tika sākta, "lai nepieļautu vairāku desmitu ilggadīgu koku izciršanu un atjaunotu publisku zaļo zonu bijušajā velotreka "Marss" teritorijā". Vēstules autori aicina ievērot tūkstošiem iedzīvotāju vēlmi saglabāt kokus un izveidot parku Brīvības gatvē 207 vismaz līdz brīdim, kamēr tiks sarīkota sabiedriskā apspriešana, lai pēc būtības izvērtētu gan sabiedrības, gan valsts drošības intereses. 

Pēc asām un pārmetumiem bagātām debatēm Saeima 21.maijā noraidīja priekšlikumu atcelt lēmumu par VDD ēkas celšanu bijušā velotreka "Marss" teritorijā. 

Vēl 28.maijā Rīgā Brīvības ielas garumā vairāk nekā 400 cilvēku protestēja pret VDD ēku Marsa parka vietā, tomēr aktīvistiem nav izdevies mainīt būvniecības plānus.

Iepriekš Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) savā atzinumā pauda, ka VDD jaunās ēkas būvniecības atlikšana vai kavēšana pašreizējos drošības apstākļos nav pieļaujama un ēka ir jāceļ noskatītajā vietā Rīgā, bijušā velotreka vietā Brīvības ielā, kas vienīgā atbilst dienesta vajadzībām.

Savukārt Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne iepriekš pauda, ka NDK atzinums esot formāla atrakstīšanās, kurā nav iekļauts neviens jauns arguments.

VDD informēja, ka lēmums par jaunas VDD ēkas celšanu šajā vietā pieņemts jau 2017.gadā, bet šogad plānots sākt būvniecību. VDD līdz šim nebija informējis sabiedrību par ieceri, jo neesot bijis tiesīgs publiskot informāciju, lai nepārkāptu likuma "Par valsts noslēpumu" normas. Tomēr tagad, ņemot vērā sabiedrības interesi, pieņemts lēmums deklasificēt daļu informācijas par plānoto VDD attīstības projektu.

Uz augšu