VID ieviesis iespēju uzņēmumiem savienot grāmatvedības sistēmas ar EDS

FOTO: Unsplash

 Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) ir ieviests jauns risinājums - serviss saskarne "Application Programming Interface" jeb EDS API, lai nodokļu maksātāji no savas grāmatvedības sistēmas varētu iesniegt nodokļu un informatīvo deklarāciju datus automātiski, kā arī saņemt sev saistošos datus, kas uzkrāti Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datubāzē, informēja VID pārstāvji.

VID informātikas pārvaldes direktora vietniece Lita Marnauza stāstīja, ka EDS API nodrošina nodokļu un informatīvo deklarāciju un pārskatu datu iesniegšanu tiešsaistē pēc principa, kad nodokļa maksātāja grāmatvedības sistēmā uzkrātie dati tiešsaistē tiek nodoti VID EDS, kur tie tiek pārbaudīti un pieņemti. 

"EDS API izmantošana padara ātrāku un ērtāku it sevišķi liela apjoma datu iesniegšanu VID, tādējādi ievērojami samazinot uzņēmējiem administratīvo slogu nodokļu saistību izpildē. EDS API risinājums ir realizēts "OpenApi 3.0" standartā, saglabājot esošo EDS dokumentu un pārskatu datu struktūru un saturu," norādīja Marnauza.

EDS API serviss ir pieejams no 22.jūlija, tā izmantošana ir brīvprātīga. Sadarbībā ar "Tildes Jumis", kas veikuši nepieciešamos pielāgojumus grāmatvedības sistēmas programmatūrā, nodokļu maksātājiem pēc attiecīgo pielāgojumu veikšanas savās grāmatvedības sistēmās šobrīd ar EDS API ir iespējams iesniegt deviņus dokumentus - alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa deklarāciju, darba devēja ziņojumu, informāciju par atteiktiem attālinātiem maksājumiem, pārskatu par taksometru veiktajiem pārvadājumiem, pievoenotās vērtības nodokļa taksācijas perioda deklarāciju, valsts amatpersonu sarakstu, ziņojumu par pārrobežu shēmu u.c.

Uzņēmumu vadības risinājuma "Tildes Jumis" attīstības vadītājs Viesturs Slaidiņš atzina, ka iespēja savienot grāmatvedības sistēmas ar EDS atvieglos grāmatvežu darbu, jo atskaišu iesniegšanu EDS varēs veikt daudz ātrāk un ērtāk.

VID piebilda, ka nodokļu maksātājiem, kas ir pielāgojuši savu grāmatvedības sistēmu datu nodošanai VID ar API servisu, EDS sadaļā "Servisu saskarne API" jāatzīmē, ka lietotājam tiek dota atļauja pārstāvēt nodokļu maksātāju, un, izmantojot spiedpogu "Izveidot", jāuzģenerē API atslēga, kuru sistēma izmantots autentifikācijas pieprasījumos kopā ar lietotāja vārdu un paroli. Papildu nodokļu maksātājam ir iespējams ierobežot piekļuvi EDS API tikai no noteiktām IP adresēm.

Turpinot VID informācijas sistēmu modernizāciju, pakāpeniski tiks nodrošināta arī citu dokumentu datu iesniegšana, izmantojot EDS API servisu.

Uz augšu