P, 28.11.2022.

Vācija brīdina Turciju atturēties no provokācijām Vidusjūras austrumos

LETA/REUTERS
Vācija brīdina Turciju atturēties no provokācijām Vidusjūras austrumos
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: EPA/Scanpix

Turcijai vajadzētu atturēties no provokācijām strīdā par dabasgāzes iegulu izpēti Vidusjūras austrumos, otrdien paziņojis Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss, piebilstot, ka Vācija ir solidāra ar Kipru un Grieķiju.

"Ankarai jāpārstāj laipot starp saspīlējuma mazināšanu un provokāciju, ja valdība ir ieinteresēta sarunās, ko tā ir atkārtoti apliecinājusi," Berlīnē pirms došanās uz Kipru un Grieķiju sacīja Māss.

Viņš aicināja Turciju palikt atvērtai sarunām un aicināja Ankaru neatsākt dabasgāzes iegulu izpēti teritorijās, par kuru piederību pastāv domstarpības.

Turcija pirmdien atkal nosūtīja ģeoloģiskās izpētes kuģi uz Vidusjūras austrumiem, kas pamudināja Grieķiju nākt klajā ar jaunu prasību, lai Eiropas Savienība (ES) piemēro sankcijas Ankarai.

Jau augustā Turcija uz strīdus ūdeņiem nosūtīja savu izpētes kuģi, izraisot tādu saasinājumu attiecībās ar Grieķiju, kas izsauca pat bažas par militāra konflikta iespējamību.

Ankara ir neapmierināta ar to, ka Grieķija saskaņā ar starptautiskajām jūras tiesībām pretendē uz ūdeņiem, kas ieskauj tai piederošās salas netālu no Turcijas piekrastes.

Turcijas sašutumu izraisa tā dēvētā Seviljas karte, kuru Grieķija izmanto savu pretenziju pamatošanai. Šo karti pēc Eiropas Komisijas (EK) pasūtījuma gadsimta sākumā sagatavoja Seviljas Universitāte.

Tajā ūdeņi ap Grieķijai piederošajām salām Egejas jūrā un Vidusjūras austrumdaļā iezīmēti kā Grieķijas ekonomiskā zona.

Savukārt Turcija apgalvo, ka šī karte esot tās suverenitātes pārkāpums un ka pagātnē ūdeņi ap salām, kas atrodas tālu no metropoles, netika atzīti par pilntiesīgu attiecīgās valsts ekonomisko zonu.

Pretenzijas uz ūdeņiem Vidusjūras austrumu daļā ir arī Kiprai.

Saspīlējumu vēl vairāk palielinājis apstāklis, ka šajos ūdeņos atklātas bagātīgas dabasgāzes iegulas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu