Veidi, kā atšķirt viltotu preci no oriģinālas

FOTO: AP/Scanpix

Viltojumu kvalitāte mēdz būt tik augsta, ka pat speciālisti tās uzreiz nevar atšķirt. Agrāk rādītājs varēja būt salīdzinoši zemā cena. Nekvalitatīvie viltojumi parasti tiek pārdoti tirgos par ievērojami zemākām cenām. Visaugstākās kvalitātes viltojumus var atpazīt tikai šaurs cilvēku loks – pieredzējuši eksperti, pārdevēji vai menedžeri, kā arī ilggadēji produkta cienītāji.

Patentu valde sadarbībā ar Tieslietu ministriju, Valsts Ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldi, Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldi un Patērētāju tiesību aizsardzības centru ir sākušas īstenot izglītojošu kampaņu “Viltotā realitāte… joprojām realitāte”.

Lielākā daļa šo preču tiek ražotas Ķīnā un citās Austrumu valstīs, un šiem viltojumiem cenas var būt gandrīz tikpat augstas vai tādas pašas kā oriģinālam.

Diemžēl viltojumi kļūst arvien kvalitatīvāki, un bez profesionālām iemaņām tos var arī neatšķirt. Tiesību īpašnieki veic īpašas apmācības muitniekiem un policistiem, lai viņi varētu identificēt iespējamos viltojumus, bet tikai tiesību īpašnieks vai viņa oficiālais pārstāvis ir tiesīgs noteikt, vai prece ir viltojums. Katrs zīmola īpašnieks ir iestrādājis vairākas nianses, pēc kurām var noteikt, vai prece, iespējams, ir viltota, bet šīs nianses neatklāj publiski, lai šādu informāciju nevarētu izmantot ļaunprātīgi.

Patentu valde ir izveidojusi septiņus ieteikumus, lai noteiktu, vai prece ir īsta vai viltota.

Preces vai zīmola nosaukums

Viltojumam zīmola nosaukumā var būt izmainīts, pielikts klāt vai arī noņemts burts. Ja ir mainīts viens burts, izmantots līdzīgs grafisks zīmējums vai simbols, tad tā ir “sajaucami līdzīga preču zīme”.

Preces cena

Viltotām precēm var būt izteikti zemāka cena nekā oriģinālām precēm oficiālo izplatītāju veikalos. Zema cena – viens no “āķiem”, lai viltojumu ražotāji varētu ātri pārdot viltojumus un gūt peļņu.

Preces avota ticamība

Pārliecinieties, vai interneta veikala vietnē publicētā informācija ir ticama. Pievērs īpašu uzmanību sadaļās “par mums”, “kontakti” un “rekvizīti” publicētajai informācijai.

Preces apraksta un attēlu kvalitāte

Pievērsiet uzmanību interneta veikala vietnē publicēto attēlu un bilžu kvalitātei. Bieži vien viltotāji ļaunprātīgi izmanto attēlus no oriģinālražotāju interneta vietnēm. Pievērs uzmanību arī tam, vai informācija ir publicēta korekti – bez gramatikas kļūdām.

Interneta veikala reputācija un klientu atsauksmes

Pirms iepirkšanās izpēti atsauksmes par interneta veikalu — tas ļaus saprast, vai ar attiecīgo tiešsaistes pārdevēju jau iepriekš nav bijušas problēmas. Ieskaties arī PTAC apkopotajā aizdomīgo interneta vietņu sarakstā.

Interneta veikala domēna vārds

Uz viltus tirgotājiem norāda arī aizdomīgs domēna vārds. Pārbaudiet interneta veikala domēna vārdu WHOIS datubāzē (https://www.hostinger.lv/whois). WHOIS datubāzē iespējams pārbaudīt arī domēna vārda patieso izcelsmes valsti, kā arī pastāvēšanas ilgumu. Jo ilgāk pastāvoša mājaslapa, jo lielāka ticamība tās tirgoto preču autentiskumam.

Patērētāju tiesības

Pārbaudiet, vai tirgotāja vietnē ir atrunāti preču atgriešanas nosacījumi un konfidencialitātes politika. Uzticama tirgotāja vietnē ir jābūt pieejamai informācijai – kā un kur var atgriezt preci, kā arī informācijai, kā turpmāk tiek izmantoti iegūtie dati.

Uz augšu
Back