Japānas zinātnieku eksperiments: kā sejas maskas pasargā no Covid-19 (31)

TVNET/AP
Foto: Reuters / Scanpix

Japāņu zinātnieki veikuši eksperimentu, kurā pārbaudīta sejas masku efektivitāte, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".

Tokijas Universitātes zinātnieki noslēgtā stikla kambarī ievietoja divas manekenu galvas. Vienai no tām bija pieslēgts skābekļa aparāts, kas imitēja izelpu un izdalīja īstas jaunā koronavīrusa daļiņas. Otra galva savukārt simulēja ieelpu, savācot traukā "ieelpotās" daļiņas.

Zinātnieki secināja, ka visu veidu maskas ievērojami samazina inficēšanās iespēju.

Vienlaikus neviena no tām nenodrošina absolūtu aizsardzību.

Kad vīrusa "saņēmējs" valkāja kokvilnas masku, inficēšanās risks samazinājās par apmēram 40% salīdzinājumā ar to, ja maskas nebūtu.

Savukārt N95 maska, ko valkā mediķi, samazināja inficēšanās risku par 90%. Pētnieki tomēr vērš uzmanību, ka pat tad, kad maska bija nostiprināta ar līmlenti, neliels vīrusa daļiņu apjoms tomēr sasniedza "saņēmēju".

Kad maska tika uzlikta vīrusa "izplatītājam", kokvilnas un ķirurģiskās maskas aizturēja vairāk nekā 50% vīrusa daļiņu.

"Kad masku valkāja gan vīrusa saņēmējs, gan izplatītājs, veidojās sinerģisks efekts," teikts trešdien publicētajā pētījumā.

Pasaules veselības ekspertu aprindās pieaug vienprātība, ka jaunais koronavīruss spēj izplatīties gaisā. ASV Slimību kontroles un profilakses centrs (CDC) šomēnes atjaunoja savu informāciju par Covid-19, norādot, ka vīruss visbiežāk izplatās ar gaisa pilieniem tuvu kontaktu ceļā, taču sīkas daļiņas var arī līdz pat vairākām stundām saglabāties gaisā. Iestāde iesaka valkāt sejas maskas.

Aktuālais šodien
Svarīgākais