Rīgas vēsturisko namu īpašniekus aicina pieteikties pašvaldības līdzfinansējumam

Foto: Vecrīgā atgriežas vasaras terases FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Rīgas pašvaldība vēsturisko namu īpašniekus aicina pieteikties pašvaldības līdzfinansējuma kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai 2021.gadā saņemšanai, informēja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Piektdien Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisijas sēdē izsludināja konkursu "Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai 2021.gadā" un apstiprināja tā nolikumu.

Rīgas domes sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Baiba Kantiņa norādīja, ka jau sesto gadu pēc kārtas pašvaldības izsludinātajā konkursā vēsturisko namu īpašniekiem ir iespēja pretendēt uz līdzfinansējumu ēku atjaunošanai. Līdzfinansējuma apmērs ir 50% no attiecināmo izmaksu kopsummas, bet ne vairāk kā 20 000 eiro ēkas saglabāšanas, kā arī ne vairāk kā 5000 eiro dažādu ēkas elementu - logu, durvju, fasādes elementu - atjaunošanai.

Konkursā var iesniegt projektus par ēkas vai ēkas daļu saglabāšanas darbiem, ja saglabājamās ēkas daļa ir pieejama sabiedrības apskatei un ēka ir valsts reģiona vai vietējās nozīmes kultūras pieminekļa aizsardzības zonā. Nams atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu teritorijā vai arī Rīgas pilsētas teritorijas plānojumā noteikto apbūves aizsardzības teritoriju robežās. 

Tāpat var iesniegt projektus par vēsturiskiem namiem, kas atrodas Rīgas pilsētas vēsturiskajā centrā, Mežaparkā, Ķīpsalas vēsturiskajā centrā, Kalnciema ielas koka apbūvē, fragmentā no Pārdaugavas apbūves. 

Projektu pieteikumus var sagatavot arī par ēkām, kuras atrodas Rīgas pilsētas teritorijas plānojumā noteikto apbūves aizsardzības teritoriju robežās, proti, Āgenskalnā, Bolderājā, Dzegužkalnā-Nordeķos, Maskavas priekšpilsētā, Sarkandaugavā, Teikā, Torņakalnā, Vecāķos, Vecmīlgrāvī (Emmas iela), Čiekurkalnā, Pleskodālē, Jaunmīlgrāvī (Ezera iela), Vecdaugavā (Airu iela) un VEF rūpnieciskā apbūve.

Projekti konkursam būs jāiesniedz līdz 2021.gada 19.februārim plkst.9. Pieteikumus konkursam var iesniegt personiski Rīgas domes Īpašuma departamenta Klientu apkalpošanas centrā, Kalēju ielā 10, ievērojot instrukciju par distancēšanās prasību ievērošanu vai arī nosūtot pieteikumus pa pastu, vai ar kurjera starpniecību ar norādi - Rīgas domes Īpašuma departamenta Būvju sakārtošanas pārvaldei, Riharda Vāgnera ielā 5, Rīgā, LV-1050.

Kantiņa skaidroja, ka līdz nākamā gada 30.aprīlim pieteiktos projektus izvērtēs Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija, pieņemot lēmumu par projekta apstiprināšanu. Finansējums īpašniekam tiks izmaksāts pēc būvdarbu pabeigšanas, pilna norēķina veikšanas ar darbu veicēju un to pieņemšanas. Konkursā iesniegtie projekti namīpašniekam ir jārealizē līdz 2021.gada 15.novembrim.

Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma programma kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai tika aizsākta 2016.gadā, kad namu īpašnieki atjaunoja 30 ēkas, bet astoņu namu īpašnieki ar pašvaldības atbalstu restaurēja kādu no nama detaļām. 

2017.gadā pieteikumu skaits pieauga divas reizes un ar pašvaldības atbalstu tika atjaunotas jau 47 ēkas un restaurētas 19 namu būvmantojuma detaļas. 2018.gadā ar pašvaldības atbalstu tika realizēti 71 lielie atjaunošanas projekti, bet astoņu ēku īpašnieki realizēja mazos restaurēšanas projektus.

Savukārt pagājušajā gadā namīpašnieki jau atjaunoja 60 ēkas, bet 11 ēkām atjaunoja kādu no kultūrvēsturiskā būvmantojuma detaļām. Arī šogad ar pašvaldības atbalstu tiek īstenoti 79 projekti.

Uz augšu
Back