Covid-19 dēļ būs liegti pasažieru pārvadājumi arī uz Lietuvu
Ceļot var vienīgi uz Vatikānu

Viļņa 2020. gada 9. novembrī FOTO: AP/Scanpix

No sestdienas, 5.decembra, Latvijā pašizolācija būs jāievēro pēc atgriešanās no visām Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sarakstā esošajām Eiropas valstīm, izņemot Vatikānu, savukārt no pirmdienas, 7.decembra, būs aizliegti pasažieru pārvadājumi arī uz Lietuvu, liecina SPKC apkopotie dati.

Tā kā vidējais Covid-19 izplatības Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) nedēļas rādītājs ir nokrities līdz 506,9, no pirmdienas, 7.decembra, regulārie pasažieru pārvadājumi nebūs atļauti uz valstīm, kur ir vairāk nekā 1013,8 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Saskaņā ar SPKC informāciju, līdz ar to no pirmdienas regulārie pasažieru pārvadājumi būs aizliegti uz Andoru, Luksemburgu, Horvātiju, Sanmarīno un Lietuvu.

Patlaban pašizolācijas slieksnis Latvijā ir noteikts 50 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Pirms nedēļas šis rādītājs zemāks bija Vatikānā un Islandē, bet šonedēļ - tikai Vatikānā.

Pašizolācija Latvijā joprojām jāievēro, atgriežoties vai ceļojot tranzītā caur Luksemburgu, kurā ir visaugstākā saslimstība Eiropā jeb 1177,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Pašizolācija arī jāievēro atgriežoties no Horvātijas, Andoras, Lietuvas un Sanmarīno. Sabiedrības veselības apdraudējums šajās valstīs novērtēts kā ļoti augsts. Tur 14 dienu kumulatīvais rādītājs divkārt pārsniedz Eiropas vidējo, kas ir 506,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Tāpat pašizolācija jāievēro, atgriežoties vai ceļojot tranzītā caur SPKC sarakstā esošajām valstīm - Šveici, Čehiju, Ungāriju, Norvēģiju, Igauniju, Kipru, Grieķiju, Nīderlandi, Lihtenšteinu, Slovēniju, Beļģiju, Monako, Spāniju Franciju, Slovākiju, Sanmarīno, Poliju, Apvienoto Karalisti, Austriju, Itāliju, Portugāli, Maltu, Rumāniju, Bulgāriju, Īriju, Islandi, Somiju, Vāciju, Zviedriju un Dāniju. Šajās valstīs Covid-19 izplatības 14 dienu kumulatīvais rādītājs ir zem 1013,8 gadījumiem, tomēr sabiedrības veselības apdraudējums tur tiek novērtēts kā augsts.

Attiecībā uz Apvienoto Karalisti un valstīm, kas ir ārpus ES un EEZ, pašizolācija nav jāievēro, ceļojot no Japānas, Dienvidkorejas, Ruandas, Austrālijas, Jaunzēlandes, Taizemes un Singapūras, bet, ceļojot no Urugvajas, pašizolācija turpmāk būs jāievēro. Šīs valstis ir to vidū, no kurām ir atļauts šķērsot ES ārējo robežu.

Aktualizētais valstu saraksts stāsies spēkā 5.decembrī.

Linkaits kritizē izmantoto formulu valstu iekļaušanai pasažieru pārvadājumu aizliegumu sarakstā

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) mikroblogošanas vietnē "Twitter" paudis kritiku par Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izmantoto formulu aprēķiniem to valstu noteikšanai, ar kurām aizliegti pasažieru pārvadājumi, un rosinās to mainīt.

Ministrs skaidro, ka pasažieru pārvadājumu aizliegums uz un no Lietuvas ir ļoti smags trieciens Latvijas savienojamībai ar Eiropu.

"Formula, pēc kādas SPKC nosaka sarakstā iekļaujamās valstis, neatbilst citu Eiropas Savienības dalībvalstu labajai praksei," uzskata Linkaits.

Kā aģentūru LETA informēja ministra padomniece Ilze Salna, Linkaits uzsver, ka mājienu par iespējamu pārkāpuma procedūru Latvijai par starptautisko aviopārvadājumu neatbilstošu ierobežošanu jau ir devusi arī Eiropas Komisija. Tādēļ tuvākajā valdības sēdē tiks rosināts šo regulējumu mainīt.

Kā aģentūrai LETA pavēstīja starptautisko pasažieru pārvadājumu uzņēmuma "Lux Express" izpilddirektors Ingmars Ross, ziņa par pasažieru pārvadājumu aizliegumu uzņēmumam "dabīgi bija negaidīta". Tas, viņa ieskatā, gan klientus, gan uzņēmuma darbību nostāda grūtā situācijā, jo brīdinājumu uzņēmums saņēma īsi pirms aizlieguma stāšanās spēkā.

Ross skaidroja, ka "Lux Express" patlaban ir atcēlis reisus maršrutā Rīga-Viļņa un saīsinājis tos maršrutā Tallina-Rīga-Viļņa, kas pašlaik tiek apkalpots tikai posmā Tallina-Rīga. Viņš atzīmēja, ka pasažieri tik informēti par šo situāciju un uzņēmums centīsies ar klientiem vienoties par vissaprātīgākajiem risinājumiem.

Jautāts par cilvēku skaitu kopumā, kuriem braucieni būs jāatceļ, Ross norādīja, ka, pamatojoties uz pieņēmumu, ka aizliegums varētu tikt atcelts pēc vienas nedēļas, tas ietekmēs aptuveni 100 pasažierus, kuri ir rezervējuši braucienus no vai uz Viļņu nākamajā nedēļā.

Uz augšu
Back