Vien katrs desmitais izvēlējies, kam novēlēt otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu

Dators. Ilustratīvs foto. FOTO: AFP / Scanpix

Līdz 2020.gada beigām tikai katrs desmitais jeb 11% no otrā pensiju līmeņa dalībniekiem izvēlējušies, kam novēlēt uzkrāto kapitālu, atsaucoties uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem, informēja AS "Luminor Bank".

Bankas pensiju produktu vadītāja Anželika Dobrovoļska norādīja, ka pensijas mantošana var kļūt par būtisku atbalstu kādam no tuviniekiem pensijas vecumā, tāpēc ikvienam ieteicams izmantot šo iespēju.

"2020.gads Latvijas pensiju sistēmai nesis nozīmīgu uzlabojumu - tagad ikvienam pensiju otrā līmeņa dalībniekam, kas vēl nav sasniedzis pensionēšanās vecumu, ir iespēja izvēlēties, kas un kādā veidā mantos viņa pensiju otrā līmeņa uzkrājumu gadījumā, ja cilvēks nenodzīvos līdz pensijas vecumam," pauda Dobrovoļska.

Viņa ir pārliecināta, ka kopumā kapitāla mantošana pozitīvi ietekmē visus pensijas sistēmas dalībniekus, motivējot cilvēkus vairāk domāt par savu pensijas uzkrājumu, kā arī ļauj uzskatāmā veidā apzināties veiktās iemaksas kā ieguldījumu savā un tuvinieku nākotnē.

"Lai arī Latvijas iedzīvotāji otrajā pensiju līmenī iemaksā ievērojamu daļu no saviem ienākumiem - 6% -, kas ar gadiem palīdz veidot būtisku uzkrājumu, VSAA dati rāda, ka joprojām ļoti maz cilvēku ir izmantojuši šo iespēju. Kā vienu no šī gada pirmajiem darbiem aicinām iedzīvotājus laikus parūpēties, lai šie līdzekļi tiktu mantoti vai novēlēti kādam tuvam cilvēkam," aicināja Dobrovoļska.

Valsts fondēto pensiju likums paredz, ka pensiju otrā līmeņa dalībnieks savu uzkrājumu var nodot mantojumā Civillikuma noteiktajā kārtībā vai pievienot izvēlētas personas otrā pensiju līmeņa kapitālam. Tāpat Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja visu uzkrājumu ieskaitīt valsts budžetā, kas automātiski notiek arī gadījumos, kad cilvēks nav izdarījis izvēli par savas pensijas mantošanas iespējām.

"Jaunākie VSAA dati liecina, ka lielākajā daļā jeb 70% no saņemtajiem iesniegumiem cilvēki izvēlējušies savu pensijas uzkrājumu nodot mantojumā Civillikuma noteiktajā kārtībā, bet 28% to pievienos konkrētas personas fondētajam pensijas kapitālam," informēja Dobrovoļska.

Līdzīgi kā otrā pensiju līmeņa uzkrājums, arī iemaksas trešajā pensiju līmenī ir mantojamas un pieder krājējam. Turklāt līgumā var norādīt cilvēkus, kas saņems šo kapitālu vienkāršotā kārtībā, salīdzinot ar Civillikumā noteikto standarta mantošanas kārtību, kas mēdz būt gana sarežģīta un laikietilpīga.

Iesniegumu par pensijas mantošanu VSAA var iesniegt portālā "latvija.lv", tāpat to iespējams veikt klātienē VSAA klientu apkalpošanas centros vai, nosūtot elektronisku iesniegumu uz "edoc@vsaa.gov.lv" ar e-parakstu un laika zīmogu.

Uz augšu
Back