Mediķe: Covid-19 pārslimojušajiem bērniem var attīstīties multisistēmu iekaisuma sindroms

FOTO: Shutterstock

Covid-19 pārslimojušajiem bērniem var attīstīties multisistēmu iekaisuma sindroms, pastāstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu slimību klīnikas vadītāja vietniece Jana Pavāre.

Pēdējo nedēļu laikā Bērnu slimnīcā pieciem bērniem diagnosticēts multisistēmu iekaisuma sindroms,

kas uz kopējo bērnu skaitu vērtējams kā ļoti neliels, bet tāpēc ne mazāk satraucošs šo bērnu vecākiem, pastāstīja ārste.

Pavāre aicina vecākus īpaši pievērst uzmanību bērniem, kuri pārslimojuši Covid-19 vai arī ģimenē kāds ir slimojis ar Covid-19. Ja vecāki saviem bērniem novēro vairākas dienas augstu ķermeņa temperatūru, proti, 38 grādus un lielāku, lielu miegainību, kā arī, ja bērns atsakās ēst un dzert, ir izteikti ādas izsitumi, turklāt dažāda rakstura, vēdera sāpes, vemšana, caureja, tad ir nepieciešams nekavējoties meklēt ārsta palīdzību.

Ņemot vērā, ka saslimstība ar Covid-19 bērniem ir ievērojami retāka nekā pieaugušajiem, sabiedrībai rodas iespaids, ka bērni neatrodas riskā grupā smagai slimības norisei, secinājusi mediķe. 

ASV, Lielbritānijā, citās Eiropas valstīs jau pavasarī tika ziņots par ļoti nedaudz bērniem, kuri nonākuši slimnīcā smagā stāvoklī ar temperatūru, izsitumiem, sirds vai citu orgānu bojājumiem, stāsta Pavāre. Viņa uzsver, ka

visiem šiem gadījumiem bija saistība ar Covid-19 infekciju, kas bērniem asimptomātiski vai vieglā formā bijusi vairākas nedēļas pirms šī smagā stāvokļa attīstības. 

"Veselības pasliktinājums, ko sauc par multisistēmu iekaisuma sindromu bērniem (MIS-C, multisystem inflammatory syndrome in children) parasti bērniem attīstās divu līdz četru nedēļu laikā pēc Covid-19 pārslimošanas," skaidro profesore.

Viņa piebilst, ka pagaidām precīzi neizskaidrotos gadījumos ir zināms, ka vīruss izraisa imūnās sistēmas regulācijas traucējumus ar izteiktu organisma iekaisuma reakciju vairākās orgānu sistēmās. 

Komentējot pasaules pieredzi, profesore atklāj, ka

šādi bērnu veselības problēmu uzliesmojumi fiksēti brīžos, kad pandēmija sasniedz savu kulmināciju un tie attīstās ļoti nelielam bērnu skaitam - mazāk nekā 0,1% no pārslimojušiem.

"Arī mēs Bērnu slimnīcā pēdējo nedēļu laikā vērojam šādus gadījumus. Pašlaik pie mums tiek ārstēti pieci Covid-19 pārslimojuši pacienti, kuri ir pirmsskolas un pamatskolas vecumā un kuriem ir veselības problēmas pārmērīgas imūnās sistēmas reakcija dēļ," slimības gaitu raksturo mediķe.

Lai gan pati vīrusu infekcija noritējusi viegli vai bezsimptomu formā, un vīruss vairs nav atrodams organismā, acīmredzot Covid-19 infekcija ir bijis palaidējmehānisms šim iekaisuma fenomenam un šāda reakcijas ir saistīta ar paša organisma īpatnībām, kuras vēl tiek pētītas visā pasaulē, pieļauj profesore.

Viņa norāda, ka kopumā bērnu skaits, kuriem pēc Covid-19 pārslimošanas ir nepieciešama ārstēšanās stacionārā, Latvijā joprojām procentuāli ir ļoti zems jeb ap 1,3% un, visticamāk, tāds arī saglabāsies, tomēr to būtiski ietekmē kopējais sabiedrības saslimstības līmenis.

Viņa arī atklāja, ka pēdējo nedēļu laikā šādi Bērnu slimnīcā nonākušie bērni iepriekš nebija diagnosticēti kā Covid-19 pozitīvi un bija piedzīvojuši ļoti vieglu slimības gaidu ar pāris simptomiem, taču patlaban viņiem ir nepieciešama ārstēšana stacionārā. 

Lai nodrošinātu šo bērnu ārstēšanu, Bērnu slimnīca seko starptautiskām vadlīnijām, papildus attālināti konsultējas ar ārvalstu kolēģiem, kas ir šo vadlīniju autori. Slimnīcā ir pieejami visi nepieciešamie medikamenti un aprīkojums, lai sniegtu iespējami labāko ārstēšanu pacientiem, stāsta profesore.

"Bērnu ārstu vārdā gribu pateikties mazo pacientu vecākiem, kas ar pilnu izpratni atbalsta mūs ārstniecības procesā, uzmundrina savus bērnus, un aicinu pievienoties kolēģu jau ilgstoši izteiktajiem aicinājumiem ievērot piesardzības pasākumus, kā arī pastiprināti pievērst uzmanību bērnu pašsajūtai un veselībai arī pēc saslimšanas ar Covid-19 vai gadījumos, ja ģimenē kāds slimojis ar šo infekciju," lūdz Pavāre.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, kopš Covid-19 pandēmijas sākuma Latvijā vecuma grupā līdz deviņiem gadiem ar Covid-19 saslimuši 1383 bērni, savukārt vecuma grupā no desmit līdz 19 gadiem - 2961.

Uz augšu
Back