Lidojumi uz Rīgu atteikti 17 personām, kas nespēj uzrādīt negatīvu Covid-19 testu

Hītrovas lidostas darbinieki. Ilustratīvs attēls FOTO: AFP/SCANPIX

Aizvadītajā nedēļas nogalē, nespējot uzrādīt izziņu par negatīvu Covid-19 testu, kas veikts ne vēlāk kā 72 stundas pirms iekāpšanas lidmašīnā, lidojumi uz Rīgu atteikti kopumā 17 personām - 13 sestdien un četrām svētdien, informēja Civilās aviācijas aģentūra (CAA) sabiedrisko attiecību speciālists Aivis Vincevs.

Viņš norādīja, ka vairums no cilvēkiem, kuri nav spējuši uzrādīt izziņu, bijuši Latvijas valstspiederīgie, tomēr iekāpšana lidmašīnā atteikta arī Lietuvas un Igaunijas valstspiederīgajiem, kuri testu nav uzrādījuši, pamatojoties uz to, ka dosies ar privāto transportu tranzītā caur Latviju.

"Tranzīta pasažieri var neuzrādīt testu tikai gadījumā, ja viņi dodas tranzītā, izmantojot lidmašīnu un nepamet lidostas termināli, tādēļ tiem pasažieriem, kam to plānots tranzīts pa sauszemi, tests ir jāuzrāda un gadījumā, ja tas nav - uzkāpšana uz gaisa kuģa tiek atteikta," skaidroja CAA pārstāvis.

Tāpat, lai gan to, vai pasažieriem ir negatīvs tests vai tas atbilst noteiktām izņēmuma kategorijām, ir jāpārbauda pārvadātājiem, un kontrole notiek izlidošanas valstī, aizvadītajās dienās bijuši atsevišķi gadījumi, kad, veicot papildus pārbaudes Rīga lidostā, konstatēts, ka pārvadātāji nav veikuši pareizu pārbaudi.

Vincevs pauda, ka piektdien tādas bijušas piecas personas, sestdien - divas personas, bet svētdien nav konstatēts neviens gadījums, kad persona būtu ieradusies Latvijā, pārkāpjot noteikumus. Visos gadījumos pasažieri nodoti Valsts policijas pārziņā, savukārt pārvadātājam ir dots uzdevums noskaidrot un novērst šādu gadījumu atkārtošanos. Minētie gadījumi saistīti ar Latvijas normatīvo aktu piemērošanas interpretāciju, proti, izlidošanas valstī uz gaisa kuģa uzlaistas personas, kas caur Latviju dodas tranzītā pa sauszemi. Sazinoties ar izlidošanas stacijām, sniegts papildus skaidrojums, ka šādām personām arī jāuzrāda tests.

Vērtējot veiktās pārbaudes un tās rezultātus, CAA secinājuši, ka pārvadātāji nodrošina papildu prasību izpildi - pasažieriem ir negatīvi testi vai viņi atbilst personas statusam, kas var neuzrādīt testu, visbiežāk tranzīta pasažieri. Arī iepriekš pārvadātāji ir visveiksmīgāk ieviesuši papildus prasības, kas noteiktas attiecībā uz starptautisko pasažieru pārvadājumiem, piemēram, pārbaudīt elektronisko apliecinājumu aizpildi.

Jau vēstīts, ka no 15.janvāra, lai ieceļotu Latvijā, ir nepieciešams apliecinājums par negatīvu Covid-19 testu, kas veikts ne vēlāk kā pirms 72 stundām ieceļošanas brīdī, paredz iepriekš valdībā lemtais.

Apliecinājums par negatīvu testu, proti, testa rezultāts, ārsta izziņa, izziņa par antivielu esamību vai cits medicīnisks dokuments, kas apliecina, ka persona nav infekcioza, ir jāuzrāda pārvadātājam, piemēram, lidsabiedrībai, pretējā gadījumā personai tiks atteikta iekāpšana.

Noteikti arī izņēmuma gadījumi, kad tests pirms ieceļošanas Latvijā nav jāveic, - bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas ir vakcinētas pret Covid-19, pārvadātāju darbiniekiem un apkalpes locekļiem, jūrniekiem, kas dodas uz vai no savas darbavietas, tranzīta pasažieriem, kuri nepamet lidlauka kontrolējamo zonu, diplomātiskā korpusa pārstāvjiem.

Tāpat tests netiks prasīts pierobežas iedzīvotājiem, kuri ikdienā šķērso robežu darba, izglītības un līdzīgu vajadzību dēļ un var uzrādīt apliecinājumu par nodarbinātību vai izglītību.

Nemainīgs paliek nosacījums, ka pēc ieceļošanas no ārvalstīm ar augstu inficēšanās risku ir jāievēro desmit dienu pašizolācija, kā arī citas Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās drošības norādes.

Uz augšu
Back