Pk, 31.03.2023.

"Rīgas satiksme" apmaksās KP piemēroto 2,4 miljonu eiro sodu "nanoūdens" lietā

TVNET/LETA
"Rīgas satiksme" apmaksās KP piemēroto 2,4 miljonu eiro sodu "nanoūdens" lietā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Trolejbuss.
Trolejbuss. Foto: Edijs Pālens/LETA

Pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" apmaksās Konkurences padomes piemēroto 2,4 miljonu eiro sodu "nanoūdens" lietā, informēja uzņēmuma Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča-Feldmane.

Sods tikšot samaksāts noteiktajā laikā un apmērā.

"Uzņēmuma finanšu stāvoklis ir stabils un būtiskas sekas uz uzņēmuma darbību šobrīd tas vairs neatstās. Taču diemžēl jāatzīst, ka uzņēmums joprojām cieš no vēsturiskajiem notikumiem. Šis gadījums "Rīgas satiksmei" un visiem citiem darba devējiem liek apzināties, ka darbinieku pretlikumīgas darbības dēļ uzņēmums var saņemt sodu," skaidro "Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa.

Viņa uzsvēra, ka tāpēc ir īpaši svarīgi uzņēmumā ieviest labas pārvaldības instrumentus un iekšējās procedūras, lai šādi gadījumi nebūtu iespējami.

Atbildīgā "Rīgas satiksmes" darbinieka un vairāku cenu aptaujas pretendentu rīcība patlaban vēl arvien tiekot vērtēta kriminālprocesā, kurā "Rīgas satiksmei" ir cietušā statuss.

Lai turpmāk izslēgtu līdzīgas darbības, uzņēmums būtiski mainījis iepirkumu organizēšanas kārtību, samazinot līgumcenu sliekšņus, no kādiem tiek rīkotas atklātas iepirkumu procedūras. Minēto darbību rezultātā tiek nodrošināts caurspīdīgāks iepirkumu process, kā arī plašāks pretendentu loks.

Kā ziņots, Augstākās tiesas (AT) Senāts 9.aprīlī noraidīja SIA "Rīgas satiksme" kasācijas sūdzību par Konkurences padomes (KP) lēmumu, ar kuru iestāde 2019.gadā konstatēja "Rīgas satiksmes" un sešu uzņēmumu īstenotu aizliegtu vienošanos pašvaldībai piederošā uzņēmuma rīkotajās cenu aptaujās par nanotehnoloģiskās ķīmijas piegādi.

KP informēja, ka tādējādi spēkā stājies Administratīvās apgabaltiesas spriedums un "Rīgas satiksmei" par aizliegtu vienošanos valsts budžetā jāiemaksā 2,4 miljonu eiro sods.

Konkurences uzraugs 2019.gada lēmumā konstatēja, ka seši tirgus dalībnieki ar pasūtītāja atbalstu saskaņoja piedāvājumus divās "Rīgas satiksmes" rīkotajās cenu aptaujās, kas īstenotas no 2012.gada līdz 2014.gadam par kopējo līguma summu vairāk nekā 800 000 eiro un kuru mērķis bija nanotehnoloģiskās ķīmijas piegāde.

Lēmumā KP konstatēja paša pasūtītāja - "Rīgas satiksmes" - dalību aizliegtā vienošanās, jo

uzņēmuma amatpersona aktīvi ar cenu aptaujas pretendentiem saskaņoja dalības nosacījumus un iesniedzamo dokumentāciju, kā arī vienojās par plānoto uzvarētāju.

Pasūtītājam kā jebkuram aizliegtas vienošanās dalībniekam par pārkāpumu arī tika piemērota atbildība.

KP Juridiskā departamenta direktors Valentīns Hitrovs uzskata, ka AT Senāta lēmums sniedz vērtīgu pienesumu konkurences tiesību attīstībai Latvijā.

"Senāts apstiprināja KP redzējumu, ka arī pasūtītājs, kurš veic saimniecisko darbību un iesaistās aizliegtajā vienošanās pret brīvu konkurenci, var tikt saukts pie atbildības kopā ar iepirkuma pretendentiem. Pasūtītājs ir daļa no tirgū pastāvošā un ar likumu garantētā konkurences procesa, un nav pieļaujama šī procesa kavēšana arī pasūtītāja rīcībā. Lēmums ir svarīgs signāls publisku personu kapitālsabiedrībām, kuras, administrējot publisko kapitālu, saskaras ar lielāku risku tikt iesaistītām aizliegtajās vienošanās," atzina Hitrovs.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu