Pretēji valdes lēmumam "KPV LV" frakcijas deputāti atbalsta Vitenbergu ekonomikas ministra amatā

Bijušais ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. FOTO: Paula Čurkste/LETA

Pretēji partijas "KPV LV" valdes lēmumam puse no "KPV LV" Saeimas frakcijas paudusi atbalstu Jāņa Vitenberga palikšanai ekonomikas ministra amatā, - tā medijiem pavēstījis Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieka Aivara Geidāns. 

“Šodien Saeimas “KPV LV” frakcijas ārkārtas sēdē, izskatot jautājumu par uzticības izteikšanu ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam, deputāti atbalstīja ministra darba turpināšanu valdībā. Šobrīd ārējie apstākļi ir ļoti neparedzami un mainīgi, līdz ar to iekšējās politiskās pārdales nebūtu pieņemamas, lai situāciju nepadarītu vēl trauslāku un nenostādītu Latvijas iedzīvotājus ķīlnieka lomā,” paziņojis Geidāns.

Savukārt Vitenbergs esot paudis pateicību kolēģiem, kuri ir novērtējuši viņa darbu šajā sarežģītajā laikā. "Es turpināšu atbalstīt “KPV LV” uzstādītās valstiskās intereses un  ieceres, tāpat kā esmu to darījis līdz šim," piebildis Vitenbergs.

Geidāns aģentūrai LETA skaidrojis, ka lēmumu pieņēmis balsojumā klātesošo frakcijas deputātu vairākums jeb pieci deputāti, līdz ar to šis lēmums ir saistošs visai frakcijai.

Geidāns arī atzinis, ka patlaban ārējie apstākļi ir ļoti neparedzami un mainīgi, līdz ar to iekšējās politiskās pārdales nebūtu pieņemamas, lai situāciju nepadarītu vēl trauslāku un nenostādītu Latvijas iedzīvotājus ķīlnieka lomā.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) teica, ka pievienošanās citam politiskajam spēkam ir Vitenberga lēmums.

Vitenbergs ir labs kolēģis, kurš cenšas, apgalvoja ministrs, piebilstot, ka arī Iekšlietu ministrijas sadarbība ar šo ministru ir bijusi laba. Tāpēc Ģirģens cer, ka nekas nemainīsies šajā sadarbībā. "Novēlu viņam veiksmi," piebilda Ģirģens.

Jau ziņots, ka ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, kuru pēc lēmuma iestāties Nacionālajā apvienībā (NA) no amata lēmusi atsaukt viņa līdz šim pārstāvētā partija "KPV LV", neplāno pats atstāt amatu un cer uz "KPV LV" izpratni par nepieciešamību kopīgiem spēkiem pārvarēt Covid-19 pandēmiju.

Vitenbergs uzskata, ka līdz šim strādājis godprātīgi, un vēlas arī turpmāk strādāt ministra amatā. Ņemot vērā "KPV LV" valdes locekļu izteikto domu par to, ka esošajā situācijā Vitenbergam pašam būtu jāatkāpjas no amata, politiķis to darīt neplāno.

Vitenbergs noraidīja atsevišķu "KPV LV" deputātu teikto, ka frakcija nav bijusi informēta par viņa vēlmi mainīt politisko piederību. "Esmu teicis, ka esmu gatavs un izlēmis spert šādu soli. Varbūt nebija konkrētas runas par dienu, bet esmu paudis, ka šāds solis tiks sperts," pastāstīja politiķis.

Viņš uzsvēra, ka politiķu, jo īpaši ministru, pāreja no vienas partijas uz otru vienmēr izsauc rezonansi, taču viņš cer, ka esošajos apstākļos "KPV LV" spēs būs saprotoša, strādāt kopīga mērķa labā un vienoties ar pārējiem koalīcijas partneriem.

Vitenbergam nav zināms, kādi cilvēki "KPV LV" valdē izskatīti kā viņa iespējamie aizstājēji ministra amatā.

Kā ziņots, partijas "KPV LV" valde trešdien, 21.aprīlī, nolēmusi atsaukt no ekonomikas ministra amata Jāni Vitenbergu pēc tam, kad viņš publiski paziņojis par aiziešanu no "KPV LV" un gatavību pievienoties nacionālajai apvienībai "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (NA).

"Vitenbergs ekonomikas ministra amatā tika deleģēts no mūsu partijas, tāpēc būtu tikai godprātīgi, ja līdz ar publiskiem paziņojumiem par pievienošanos citai partijai viņš paziņotu par amata atstāšanu," par "KPV LV" valdes priekšsēdētājas, Saeimas deputātes Ievas Krapānes pausto informēja partijā.

"KPV LV" atgādina, ka koalīcijas partiju sadarbības līgums paredz, ka partijai ir trīs ministru portfeļi - iekšlietu, labklājības un ekonomikas ministra. Koalīcijas līgums paredz nedēļas laikā atbrīvot ministru no amata, ja sadarbības partneris, kas ieteicis šo ministru, rakstveidā paziņojis par ministra atsaukšanu, vērš uzmanību partijā.

NA līdz šim Krišjāņa Kariņa valdībā bija divi ministri - kultūras ministrs Nauris Puntulis un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards. Savulaik veidojot koalīciju un dalot amatus, tika panākta vienošanās, ka katrai koalīcijas partijai pienāksies pa trim nozīmīgiem amatiem un kā trešo NA ieguva Saeimas priekšsēdētājas amatu.

Savukārt partija "KPV LV" šajā sadalē ieguva trīs ministru posteņus - ekonomikas, labklājības un iekšlietu. Lai arī 13.Saeimas vēlēšanās "KPV LV" ieguva visvairāk balsu no koalīcijas partijām, kopš vēlēšanām partiju ir plosījuši iekšēji konflikti, no tās ir izslēgti visi sākotnējie līderi un partijas reitings pašlaik dod mazas cerības tikt pārvēlētiem nākamajā Saeimā. Arī pašlaik partijā turpinās dažādu grupējumu cīņas par ietekmi, un no partijas izslēgtais tās dibinātājs Artuss Kaimiņš ir izteicies, ka partija eksistējot vien tāpēc, ka no valsts saņem būtisku finansējumu.

Līdz ar Vitenberga lēmumu pievienoties NA rindām nedaudz pamainās spēku samērs valdībā - NA tagad Ministru kabinetā būs tikpat amatu, cik "Jaunajai vienotībai", Jaunajai konservatīvajai partijai un "Attīstībai/Par!", savukārt "KPV LV" būs par vienu ministra portfeli mazāk.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš savukārt izteicies, ka NA un "KPV LV" pašām jāatrisina radušās domstarpības. "Mums ir daudz nopietnu darbu, tāpēc sagaidu, ka NA un "KPV LV" turpinās viena ar otru pārrunas un atrisinās šīs šķietamās domstarpības, lai varam turpināt izvest valsti no krīzes," sacīja Kariņš, piebilstot, ka radusies situācija ir abu politisko spēku "iekšēja lieta".

"KPV LV" valdes priekšsēdētāja: Ne visa Saeimas frakcija pauž atbalstu Vitenbergam

Atbalstu Jāņa Vitenberga palikšanai ekonomikas ministra amatā ir paudusi "tikai puse" no "KPV LV" Saeimas frakcijas, bet ne visa frakcija, uzsver "KPV LV" valdes priekšsēdētāja, Saeimas deputāte Ieva Krapāne.

"Tā ir veikla faktu interpretācija no ieinteresētajām pusēm, jo "KPV LV" Saeimas frakcijā ir desmit deputāti, bet pauduši atbalstu [Vitenbergam] ir tikai pieci Saeimas deputāti," par Krapānes viedokli aģentūru LETA informēja "KPV LV" valdes pārstāve Inese Ozoliņa.

Krapāne uzsvēra, ka "KPV LV" "aicina neinterpretēt", ka Saeimas frakcija atbalstot Vitenbergu ekonomikas ministra amatā. "Maksimālais, ko var pateikt, ka Vitenbergu atbalsta daļa deputātu," šādi situāciju redz politiķe un vērsa uzmanību, ka viens no atbalsta paudējiem ministram, "KPV LV" deputāts Aivars Geidāns ir ar "mīksto mandātu" un zaudētu amatu, ja Vitenbergs vairs nebūtu ministrs un atgrieztos deputāta amatā.

"Tas ir skaidrojums, kāpēc partijas frakcijas vārdā tiek izplatīta nekorekta informācija - Vitenbergam nav sniegts frakcijas mandāts," uzskata "KPV LV" valdes vadītāja.

Krapāne norāda, ka 21.aprīlī notikusī memoranda parakstīšana starp nacionālo apvienību "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (NA) un "KPV LV" netika noslēgta partiju līmenī un "KPV LV" vadība par to neesot tikusi informēta.

"Mūsu deputāti tika maldināti, jo neviens viņiem nebija godprātīgi pateicis, ka šāda it kā nevainīga memoranda parakstīšana starp abām frakcijām nozīmē ekonomikas ministra nodošanu citai partijai," akcentēja "KPV LV" deputāte.

Savukārt Geidāns aģentūrai LETA uzsvēra, ka deputātei Krapānei kā "KPV LV" valdes priekšsēdētājai neesot tiesības runāt "KPV LV" Saeimas frakcijas vārdā - tādas tiesības ir Mārim Možvillo kā "KPV LV" Saeimas frakcijas vadītājam un pašam Geidānam kā Možvillo vietniekam.

Geidāns tāpēc uzskata, ka Krapāne esot sniegusi "maldinošas ziņas", jo viņa pati neesot piedalījusies frakcijas sēdē, kur tika skatīts šis jautājums. Politiķa ieskatā, "KPV LV" valdes priekšsēdētāja nevarot runāt pārējo trīs deputātu vārdā, kuri frakcijas sēdē nebija klāt - Geidāns no viņiem neesot saņēmis informāciju par iebildumiem pret Vitenbergu. Deputāts akcentēja, ka visiem parlamentāriešiem bija izsūtīta informācija par frakcijas sēdi.

Politiķis pastāstīja, ka līdz ar viņu atbalstu Vitenbergam frakcijas sēdē esot pauduši "KPV LV" deputāti Iveta Benhena-Bēkena, Ivars Puga, Edgars Kronbergs un Janīna Kursīte. Možvillo balsojumā esot atturējies, taču sīkāk jāprasa ir pašam frakcijas vadītājam, ko viņš ar šo balsojumu ir domājis, teica deputāts.

Uz augšu
Back