Pētījums: vecumdienām brīvprātīgi sāk krāt lielākoties tikai pirmspensijas vecumā

Ilustratīvs foto FOTO: Elle Aon/Shutterstock

Brīvprātīgajā jeb privātajā pensiju 3. līmenī uzkrājumu veicēju vidējais vecums ir 51 gads, un tikai 9 % no iemaksu veicējiem ir vecumā līdz 35 gadiem, liecina bankas "Citadele" (CBL) Atklātā pensiju fonda 3. līmeņa plānu dalībnieku analīze.

Iekrājumu veidošanā aktīvākas ierasti ir sievietes, bet viņu vidējais uzkrājums ir mazāks nekā vīriešiem

Vīrieši uzkrājumu pensiju 3. līmenī, kas ir brīvprātīga ilgtermiņa uzkrājumu veidošana finansiālajam nodrošinājumam vecumdienas, sāk veidot vidēji ap 50 gadu vecumu, savukārt sievietes – vidēji 53 gados. Vienlaikus redzams, ka sievietes uzkrājumus pensiju 3. līmenī veido biežāk – 58 % no CBL pensiju 3. līmeņa plānu dalībniekiem ir sievietes un 42 % vīrieši, savukārt vidējais uzkrājums sievietēm ir 950 eiro, bet vīriešiem - 1200 eiro.

“Uzkrājumu veidošanu vecumdienām iedzīvotāji sāk vēlu, un Latvijā diemžēl vēl nav izveidojies paradums un tradīcija jau jaunībā sākt krāt vecumdienām, kā tas ir Eiropā. Redzam, ka ap 45 gadu vecumu iedzīvotāji sāk apzināties, ka pensija nav kaut kas abstrakts un nesasniedzami tāls, un pensijas lielums atkarīgs no mums. Pensiju 3. līmenis ir ilgtermiņa uzkrājums vecumdienām 10 - 30 gadu garumā, faktiski pagaidām to vairāk izmanto kā ieguldījumu neilgu laiku pirms 55 gadu vecuma. Jo no šī vecuma uzkrājumu ir brīvi pieejami, kā arī ļoti svarīgs motivators ir arī nodokļu atbalsts -

liela daļa iemaksu veicēju pensiju 3. līmeni izmanto kā nodokļu atgūšanas instrumentu.

Naudai jāstrādā ne tikai īstermiņa, bet arī ilgtermiņa iespējām, vairojot kapitālu katru gadu,” saka bankas Citadele meitas sabiedrības “CBL Atklātā pensiju fonda” valdes priekšsēdētāja Anna Fišere-Kaļķe.

Regulārie krājēji, kas katru mēnesi veic iemaksas pensiju 3. līmenī, ir diezgan daudz, un summas ir salīdzinoši nelielas – tipiskākā ir 50 eiro mēnesī,

liecina iemaksas CBL pensiju 3. līmeņa plānos. Savukārt jo tuvāk 55 gadu vecumam, jo biežāk izmanto iespēju veikt vienreizējus lielākus ieguldījumus.

“Visveiksmīgāk savu uzkrājumu var vairot, ja sāk krāt ātrāk, lai arī tam atvēlot nelielas summas. Piemēram, uzsākot iemaksas 3.līmenī 30 gadu vecumā un atvēlot tam 50 eiro mēnesī, 55 gadu vecumā uzkrājumi sasniegs aptuveni 38 tūkstošus eiro. To pašu summu sākot investēt 45 gadu vecumā, tas rezultēsies vien apmēram 17 000!” laicīgu iekrājumu veidošanas priekšrocības uzsver Fišere-Kaļķe.

Likumdošana paredz tiesības saņemt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli no summas, kas iemaksāta pensiju 3. līmenī un kas nepārsniedz 10 % no kalendārā gada bruto darba samaksas. Ja iemaksas fondā veicis pats cilvēks un bruto alga ir 1000 eiro, tad maksimālā summa, no kuras būs iespējams saņemt 20 % iedzīvotāja nodokļa atmaksu, būs 1200 eiro gadā jeb 100 eiro mēnesī. Ja iemaksas privātajā pensijas uzkrājumā veic darba devējs, summa ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekas.

Uz augšu
Back