C, 18.08.2022.

FM neatbalsta iniciatīvu par ceļa nodokļa iekasēšanas modeļa maiņu

LETA
FM neatbalsta iniciatīvu par ceļa nodokļa iekasēšanas modeļa maiņu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Finanšu ministrija (FM) neatbalsta ierosinājumu degvielas cenai pievienotos nodokļus novirzīt ceļu remontiem, šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē sacīja ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs.

Šodien komisija skatīja kolektīvo iesniegumu "Par ceļiem bez bedrēm", kas paredz mainīt ceļa nodokļa iekasēšanas modeli. Šī iniciatīva Saeimā nonāca jau 2015.gada novembrī un tiek skatīta gadiem. Šobrīd tā atkal kļuvusi aktuāla, jo aktualizējies jautājums par finansējumu Latvijas ceļu uzturēšanai.

Komisijas sēdē nepiedalījās iniciatīvas pārstāvji, kuri skaidrotu motivāciju šādam lēmumam, tomēr sēdē piedalījās un pozīciju pauda FM pārstāvis Zakatistovs un Satiksmes ministrijas (SM) pārstāvis Tālivalds Vectirāns.

SM ierēdnis skaidroja, ka visiem ceļiem būtu jābūt bez bedrēm un nozares ministrija pie tā aktīvi strādājot. Ir sagatavotas vairākas jaunas iniciatīvu programmas gan galvenajam ceļu tīklam, gan reģionālajam tīklam, kā arī tiek gatavota programma vietējo ceļu tīklam.

Viņš norādīja, ka šī iniciatīva ir attiecināta uz transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli (TEN), kura apjoms ir ap 100 miljoniem eiro. Vienlaikus viņš atklāja, ka nodokļi, kas attiecas uz autoceļu finansējumu ir - autoceļu lietošanas nodeva, akcīzes nodoklis naftas produktiem un TEN.

Šogad no naftas produktiem plānots iekasēt 556 miljonus eiro, informēja Vectirāns, vienlaikus piebilstot, ka nokrities asfaltēto ceļa segumu atjaunošanas darbu deficīts. Ja iepriekš remontdarbiem bija nepieciešami četri miljardi eiro, tad šobrīd nepieciešamā summa ir virs 3,2 miljardiem eiro.

Viņš arī minēja, ka, palielinot akcīzi degvielai, paaugstināsies resursu cena, piemēram, benzīna cena litrā vien palielinātos par 0,12 centiem.

Tikmēr Zakatistovs norādīja, ka FM principā neatbalsta šādu priekšlikumu. Viņš minēja, ka budžeta sarunas ir platforma, kur šo diskusiju par ceļu uzturēšanu turpināt, vienlaikus akcentējot, ka šobrīd nākamajam gadam ieskicēti 267 miljoni eiro. Vai tas mainīsies - atkarīgs no sarunu procesa, izriet no FM parlamentārā sekretāra teiktā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu