Pasaules ekonomikas forums (WEF) definējis 10 prasmes un īpašības, kam 2025. gadā būtu jāpiemīt ikvienam ekonomiski aktīvam cilvēkam, lai pilnvērtīgi iesaistītos darba tirgū.
1. Analītiska domāšana un inovācijas
Lai arī Eiropā uz pārējās pasaule fona ir augsti izglītota populācija, nomācošs vairākums cilvēku ir darba ņēmēji. Arī viņu vecāki un vecvecāki strādājuši pie kāda un pildījuši konkrētus darba uzdevumus, un arī mācību iestādes šos cilvēkus sagatavojušas par darbaspēku. Rezultātā Eiropā dzīvo vairāki simti miljoni cilvēku, kuri vadās pēc citu dotajām norādēm un reti nāk klajā ar iniciatīvu, kā uzlabot dzīvi un darba procesus. Laikmetā, kad darba izpildīšanu aizvien vairāk pārņem viedas mašīnas, augs pieprasījums pēc darbiniekiem, kuri spēj izvērtēt apstākļus, analizēt situāciju un pieņemt zināšanās balstītu lēmumu. Īpaši augstu tiks vērtēta spēja radīt inovācijas, tādēļ šīs prasmes jāattīsta visiem spēkiem.
2. Vēlme un spēja mācīties
Daļa šodienas pieaugušo savulaik pēc pēdējā skolas eksāmena nokārtošanas laimīgi iemeta skolas somu istabas stūrī un vairs nekad nav ņēmuši rokā mācību grāmatu, bet viņu bērniem un mazbērniem šādas privilēģijas vairs nebūs. Viņiem nemitīgi nāksies apgūt jaunas prasmes, pat sirmā vecumā, lai saglabātu konkurētspēju darba tirgū. Līdz ar to jau no bērnības jāaprod ar domu, ka būs jāmācās ne tikai 9 vai 12 gadus skolā, bet gan visu mūžu. Kurš attīstīs efektīvākus zināšanu uzņemšanas veidus, tas var rēķināties ar plašākām iespējām nākotnē.
3. Kompleksu problēmu risināšana
Šodienas darbiniekus var salīdzināt ar mazām skrūvītēm lielā mehānismā, kur katrs veic kādu noteiktu funkciju. Nākotnē šo nišu aizņems mašīnas un cilvēki pacelsies par pakāpi augstāk. Proti, mūsu pienākums būs pieskatīt mašīnas un risināt to «savārītās ziepes», kā arī tikt galā ar iepriekš neparedzētiem pavērsieniem. Līdz ar to pieaugs pieprasījums pēc spējas risināt problēmas. Pragmatiski, bez stresa un efektīvi. Šajā jomā ir patiešām plašas izaugsmes iespējas.
Kritiskā domāšana jeb spēja izvērtēt informāciju un pašam pieņemt lēmumu, neietekmējoties no ārēja spiediena, ir ārkārtīgi svarīga prasme. Jo īpaši informācijas sabiedrībā, kur tendencioza informācija gāžas par mums no visām pusēm. Kaut vai kā televīzijas reklāmas, kas sola līdz ar viena produkta iegādi iegūt nepārejošu laimes sajūtu. Arī profesionālajā darbībā kritiskā domāšana ir ārkārtīgi svarīga, kad jāizvērtē sadarbības partneri, jauna produkta izredzes vai jāatlasa piemērotākie darbinieki.
5. Radošums, oriģinalitāte un iniciatīva
Šī ir vēl viena sāpīga un steidzami labojama darbaspēka problēma Eiropā. Ilglaicīgie darba ņēmēji notrulina savu radošumu un iniciatīvu, jo lielās korporācijās un valsts pārvaldē viņiem jāvadās pēc stingriem darba uzdevumu priekšrakstiem. Un kādēļ gan piepūlēties ar galvas lauzīšanu, ja tiek maksāts par labi paveiktiem tiešajiem pienākumiem. Taču jau pēc gadiem desmit radošumam būs lielāka nozīme, jo ikvienam nāksies domāt, kā vienlīdzīgās tehnoloģiskās iespējas lietot tā, lai gūtu priekšrocības pār sāncenšiem.