Komisija atbalsta 45 miljonu eiro investīcijas "airBaltic" pamatkapitālā

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pirmdien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstīja investīcijas 45 miljonu eiro apmērā nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" pamatkapitālā.

Resursi tiks ņemti no dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem un paredzēti, lai kompensētu zaudējumus, kas radušies saistībā ar Covid-19 izplatību, un nodrošinātu sabiedrības likviditāti, kā arī veicinātu ekonomiskās krīzes pārvarēšanu un nozares stabilizēšanu.

Jau ziņots, ka šo Latvijas valdības ieceri atbilstoši Eiropas Savienības (ES) valsts atbalsta noteikumiem 21.decembrī atbalstīja arī Eiropas Komisija, aģentūru LETA informēja "airBaltic" pārstāvji.

"airBaltic" izpilddirektors Martins Gauss norādīja, ka lidsabiedrības galvenā akcionāra atbalsts krīzes pārvarēšanai atspoguļo tā izpratni par "airBaltic" pozitīvo ietekmi uz ekonomiku. "Eiropas Komisija secinājusi, ka Covid-19 pandēmija kvalificējas kā ārkārtējs notikums, lai dalībvalstu ārkārtējie intervences pasākumi, ar to saistīto zaudējumu kompensēšanai, tiktu uzskatīti par pamatotiem," pauda Gauss.

Paredzēts, ka ar plānoto "airBaltic" akciju kotēšanu biržā (IPO) investīcijas atgriezīsies Latvijā kā ienākumi no pārdotajām akcijām.

Šogad 17.augustā Latvijas Ministru kabinets, kā "airBaltic" vairākuma akcionārs, konceptuāli apstiprināja 90 miljonu eiro investēšanu "airBaltic" pamatkapitālā. Pārējai investīcijas daļai vēl jāsaņem Eiropas Komisijas apstiprinājums.

Kā liecina informācija "Firmas.lv", lidsabiedrības pamatkapitāls patlaban ir 506,473 miljoni eiro, tādējādi pēc 45 miljonu eiro investēšanas tajā pamatkapitāls sasniegs 551,473 miljonus eiro.

Eiropas Komisija pēc vairāku mēnešu izvērtēšanas 2020.gada jūlija sākumā atbalstīja Latvijas valdības lēmumu "airBaltic" pamatkapitālā ieguldīt 250 miljonus eiro, lai sniegtu atbalstu Covid-19 krīzes pārvarēšanai. Pērn 4.augustā finansējums tika ieguldīts, un "airBaltic" pamatkapitāls sasniedza 506,473 miljonus eiro.

"airBaltic" koncerns pērn strādāja ar 142,6 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 72% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas zaudējumi pieauga 29 reizes un sasniedza 264,6 miljonus eiro.

Savukārt lidsabiedrības darbības ieņēmumi šogad trīs ceturkšņos bija 127,462 miljoni eiro, kas ir par 5,9% vairāk nekā pērn šajā periodā, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.

Kā ziņots, Ministru kabinets 17.augustā konceptuāli atbalstīja līdz 90 miljonu eiro ieguldījumu Latvijas nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" pamatkapitālā. Pamatkapitāla palielināšanai bija nepieciešams Eiropas Komisijas saskaņojums.

Kā augustā norādīja Satiksmes ministrija, "airBaltic" ir stratēģisks Latvijas ekonomikas veicinātājs, kas nodrošina vairāk nekā 2,5% no Latvijas iekšzemes kopprodukta. Valsts atbalsts Covid-19 krīzes smagi skartajai aviācijas nozarei ir būtisks priekšnosacījums ne tikai nozarei krīzes pārvarēšanai un sekmīgai darbības turpināšanai, bet arī valsts tautsaimniecības attīstībai kopumā. Valsts sniegtais atbalsts nodrošina aviācijas nozares kapitālsabiedrību darbību, savukārt ieguldījumu atdevi varēs vērtēt ilgtermiņā pēc Covid-19 krīzes pārvarēšanas, kad situācija nozarē globālā līmenī būs stabilizējusies, skaidroja SM.

Latvijas valstij pieder 96,14% balsstiesību "airBaltic" kapitālā, bet finanšu investoram, Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam piederošajam "Aircraft Leasing 1" - 3,86%

Uz augšu
Back