Tāpat viņš atzīmēja, ka pārtikas cenu kritums nākamajā gadā ir maz ticams, ņemot vērā minerālmēslu cenu kraso kāpumu.
Savukārt "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis aģentūrai LETA sacīja, ka novembrī inflācijas kāpiens Latvijā sasniedza sen nepieredzētu līmeni - 7,5%. Noteicošā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija trim grupām - ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, transportam un pārtikai, kas veidoja 6,19 procentpunktus no kopējā pieauguma. Arī pārējās grupās tika novērots kāpums, taču uz šo trīs grupu fona tas bija salīdzinoši maznozīmīgs, kaut šādos apstākļos jebkurš papildus pieaugums pastiprina negatīvo ietekmi uz pirktspēju.
"Šo grupu sadārdzinājums vairumam mājsaimniecību būs liela aktualitāte 2022.gadā, tam kļūstot arī par karstu politiskas dabas jautājumu," teica Gašpuitis.
Viņš piebilda, ka rekordaugsta inflācija ir sasniegusi visu eirozonu, kas nav pieredzēta kopš eiro ieviešanas.
Gašpuitis pauda, ka uzmanības centrā būs enerģijas cenas, taču ir grūti precīzi noprognozēt, cik lielā mērā enerģijas sadārdzināšanās tiks pārlikta uz patērētāju pleciem - jo ilgāk tās turēsies sakāpinātas, jo lielāks slogs uz patērētājiem tiks pārlikts, ietekmējot inflāciju. Tomēr valdību mēģinājumi ierobežot cenas un atvieglot mājsaimniecību slogu liecina, ka galīgais ieguldījums inflācijā varētu būt mazāks, nekā uzrāda faktiskās cenas.
"Eiropas Centrālā banka norāda, ka novembrī novērota piesardzīga piegādes termiņu samazināšanās precēm un citiem materiāliem. Ja tas turpināsies, atgriešanās normālā stāvoklī ļaus cenu spiedienam mazināties, kaut tas nebūs ātrs process. Attiecībā uz enerģijas cenām būtiskākais faktors būs laika apstākļi un ģeopolitika, īpaši ietekmējot gāzes cenu. Augstajām dabasgāzes cenām ir tieša ietekme arī uz naftas cenām, jo vajadzības gadījumā nafta tiek izmantota kā alternatīva. Tā kā saistība starp naftu un dabasgāzi šogad ir neparasti spēcīga, auksti laika apstākļi var būt nopietns iemesls straujam naftas cenas kāpumam. Potenciālais augsto enerģijas cenu atslābums, visdrīzāk, var sekot marta beigās, aprīļa sākumā. Perspektīvā gāzes cenas var saglabāties paaugstinātas un normalizēties pakāpeniski - tuvāko trīs gadu laikā, neizslēdzot arī krasas svārstības abos virzienos īstermiņā," klāstīja Gašpuitis.
Viņš atzina, ka negaidīti augstā inflācija kļūst par lielu izaicinājumu politikas veidotājiem, jo rada jaunus riskus ekonomikas atveseļošanās gaitai. Pārlieku agresīva inflācijas apkarošana var būt kaitīga ekonomikai, bet, ļaujot tai ieskrieties, to būs grūti atkal ielikt rāmjos.
"Neskatoties uz to, ka komentējot inflāciju arvien mazāk tiek lietots apzīmējums "pārejoša", kopējais skatījums tomēr saglabājas, ka nākamā gada laikā inflācijas temps sāks mazināties. Omikrona izplatība, visticamāk, aizkavēs situācijas normalizēšanos, attiecīgi radot riskus nodarbinātībai un ekonomiskajai aktivitātei, uzturot piegādes traucējumus un apgrūtinot pieprasījumu pēc pakalpojumiem," sacīja Gašpuitis, prognozējot, ka 2021.gadā Latvijā gada vidējā inflācijas būs 3,3% apmērā, bet 2022.gadā - 6%.