Cik bieži frizēt dzīvžogu?
Tas, cik daudz laika ik gadu nāksies veltīt dzīvžoga frizūrai, atkarīgs no tā augšanas ātruma. Piemēram, aliča ļoti ražīgi dzen jaunus zariņus, un tas nozīmē, ka šis krāšņums būs jāapgriež vismaz reizi mēnesī. Savukārt ceriņus, lai tie ziedētu, labāk aiztikt mazāk un veikt tikai sanitāro apgriešanu. "Ātri augošs dzīvžogs vidēji jāapgriež 3-4 reizes gadā, lēnākam pietiks ar 1-2 reizēm. Lapu dzīvžogs būs jāgriež daudz biežāk. Pēc ziemas visiem dzīvžogiem jāveic sanitārā apgriešana, jo uz kailiem zariem vislabāk var redzēt, kur kas sauss, aplauzts vai greizi ieaudzis. Savukārt pēdējo reizi, pirms rudens sākšanās, dzīvžogs jāgriež ne vēlāk kā septembrī," stāsta Līna Spure.
Arī vasarā, apgriežot dzīvžogu, jāskatās, lai līnijas veidotos taisnas un kārtīgas. Aplauztie zari jāizgriež un jāvēro, kas notiek ar tukšo vietu - ja augs dzen jaunus dzinumus, tas vairāk jāpamēslo, un tā ātri vien aizpildīsies. Ja tukšā vieta paliek tikpat plika, kā bijusi, labāk visu dzīvžogu nogriezt vienādā augstumā, lai tas atkal vienādi ataugtu.
Pirms ķerties klāt dzīvžogam, speciāliste iesaka nepaļauties uz acumēru un nepieciešamajā augstumā vai platumā novilkt auklu, lai iegūtu vienādu, taisnu līniju; savukārt pusapaļus vai neparastu formu dzīvžogus ieteicams griezt, ņemot talkā kartona šablonu.
Dzīvžoga skaistumam vajadzīgs veselīgs uzturs
Lai dzīvžogs augtu veselīgs un daiļš, pirmos gadus pēc iestādīšanas jo īpaši ir jārūpējas, lai tas saņemtu no zemes pietiekami daudz mitruma. Kļūda ir iestādīt dzīvžogu, aizmirst par to un gaidīt brīnumus, atgādina speciāliste. Pirmajos trīs, četros gados katram stādam ir vajadzīgi apmēram 10 litri ūdens katrā laistīšanas reizē. Lietainā laikā jālaista mazāk, bet lielā karstumā varbūt pat divreiz dienā - no rīta un vakarā, izvairoties no tveicīgākajām vasaras dienas stundām. Ja dzīvžogs atrodas ieplakā, tas uzsūks uzkrājušos ūdeni no zemes, bet uzkalnā vai atklātā vietā, kur augsni nožāvē vējš, visticamāk, būs nepieciešama papildu laistīšana. Lauku platībās, kur regulāra laistīšana nav iespējama, ir vērts apdomāt pilienu laistīšanas sistēmas iegādi. Augu speciāliste arī brīdina - augus nedrīkst laistīt ar aukstu ūdeni. Jo īpaši tas nepatiks tūjām, to sasilusī miza strauju temperatūras svārstību ietekmē var saplaisāt, paverot ceļu dažādām infekcijām.