“Brīdī, kad cenas pieaug, mājsaimniecību pirktspēja krīt. Šādā situācijā ir neiespējami izvairīties no recesijas. Tā secinājusi Anglijas banka, bet paredzams, ka līdzīgu prognozi izteiks arī eirozonas bankas. Arī Francijai, kas būtiski izmanto kodolenerģiju, nebūs iespējas izvairīties no recesijas. Tas, no kā Eiropai jāizvairās, – enerģijas nacionālisms, jo Putins kādā brīdī “aizgriezīs krānu”.
Ja Eiropas valstis nebūs solidāras tad Putinam būs viegli “nosaldēt” vienu valsti pēc otras, radot spiedienu uz Eiropu un Ukrainu. Tomēr šādu drūmu scenāriju ir iespējams novērst – ir jāmeklē jauni enerģijas piegādes avoti,” tā Džails.
Piemēram, jau pašlaik Vācijai ir negaidīti ātri izdevies aizstāt Krievijas gāzes importu ar sašķidrināto dabasgāzi no Nīderlandes un Lielbritānijas. Decembrī paredzēts, ka Vācijā darbu sāks pirmais no četriem sašķidrinātās gāzes termināļiem.
Neraugoties uz iepriekš iezīmēto drūmo situāciju, Eiropas industrijas ļoti ātri meklē iespējas, kā mainīt ražošanas procesu un aizstāt trūkstošos energoresursus. Tāpat tas ļauj arī optimizēt ražošanas nozaru darbību.
Elektrības ražošanā ogles uz laiku tiek atgrieztas dienaskārtībā, lai gan tās ir kaitīgas apkārtējai videi. Tāpat – atjaunīgās enerģijas loma Eiropā šogad varētu palielināties par 15%, mazinot atkarību no Krievijas gāzes.
“Aizstāt ir viens, bet otrs – solidaritāte. Starptautiskā Valūtas fonda modeļi parāda, ka, Eiropas valstīm daloties ar gāzi, ir iespējams mazināt problēmas saistībā ar gāzes trūkumu, it īpaši Centrāleiropas valstīs. Ņemot vērā, ka Eiropas valstis aktīvi strādā, lai uzlabotu starpvalstu sadarbību, palielinās iespēja nodrošināt gāzes plūsmu no Eiropas rietumiem, kur ir labāka pieeja sašķidrinātajai dabasgāzei, uz austrumiem. Jau tuvāko gadu laikā jaunie savienojumi praktiski pilnībā dzēsīs Krievijas gāzes embargo sekas,” uzskata Džails.