Sv, 2.10.2022.

ANO Drošības padome apspriedīs krīzi Zaporižjas AES

LETA/AFP
ANO Drošības padome apspriedīs krīzi Zaporižjas AES
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: Reuters / Scanpix

ANO Drošības padome ceturtdien rīkos ārkārtas sanāksmi, lai apspriestu krīzi Ukrainas Zaporižjas AES, kuru kopš marta sākuma kontrolē Krievijas karaspēks. Ukraina un Krievija apsūdz viena otru šīs atomelektrostacijas apšaudīšanā.

Ziņu avots Drošības padomes prezidentūrā, kuru pašlaik ieņem Ķīna, trešdien pavēstīja, ka ārkārtas sanāksme sāksies ap plkst.22.00 pēc Latvijas laika.

Cits diplomātisks ziņu avots ANO mītnē Ņujorkā sacīja, ka šī sanāksme notiks pēc Drošības padomes pastāvīgās dalībvalsts Krievijas pieprasījuma.

Bombardēšanās Ukrainas dienvidaustrumos pie Zaporižjas AES otrdienas vakarā gājuši bojā vismaz 14 cilvēki.

G7 valstu ārlietu ministri trešdien aicināja Krieviju nekavējoties atdot Ukrainai kontroli pār Zaporižjas atomelektrostaciju AES un norādīja, ka Krievijas kontrole pār šo AES apdraud reģionu.

ANO Starptautiskā atomenerģijas aģentūra (IAEA) paziņoja, ka tās ģenerāldirektors Rafaels Grosi informēs Drošības padomes sanāksmi "par kodoldrošību un drošības situāciju" Zaporižjas AES, kā arī par saviem "centieniem iespējami drīz vienoties un aizvest IAEA ekspertu misiju uz šo objektu".

Grosi nosauca situāciju Zaporižjas AES kompleksā par "ļoti nopietnu".

Pagājušajā nedēļā Zaporižjas AES tika spēcīgi apšaudīta, bojājot vairākas AES struktūras. Uzbrukumu dēļ nācās slēgt reaktoru, tomēr kritiskā infrastruktūra, kā tiek uzskatīts, nav bojāta.

Krievija ir sākusi realizēt plānu, kas paredz atslēgt Zaporižjas AES no Ukrainas energosistēmas un to pieslēgt Krievijas energosistēmai okupētajā Krimā, šonedēļ paziņoja Ukrainas valsts uzņēmuma "Enerhoatom" prezidents Petro Kotins.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais