Sv, 5.02.2023.

Lietuva aiztur Latvijas iedzīvotāju par bēgļu kontrabandu; nozieguma plānotāju mūsu dienesti nemeklē

Lietuva aiztur Latvijas iedzīvotāju par bēgļu kontrabandu; nozieguma plānotāju mūsu dienesti nemeklē
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Dzeloņstiepļu žogs uz Latvijas-Baltkrievijas robežas.
Dzeloņstiepļu žogs uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Foto: Ivars Soikāns/LETA

Augusta vidū valdība lēma pagarināt ārkārtējo situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Esot augsti riski, ka Baltkrievijas režīms var atkārtoti organizēt hibrīduzbrukumu. Tas nozīmē, ka robežsargiem visu laiku jāstrādā paaugstinātā režīmā un vajadzības gadījumā jāpiesaista arī citi dienesti. Pie “Nekā personīga” vērsās kādas auto nomas īpašnieks. Viņš stāstīja, kā no viņa firmas īrēts autobuss, kas izmantots robežpārkāpēju pārvadāšanai. Transportlīdzekli aizturēja uz Lietuvas un Polijas robežas. Nomas īpašnieks busu atguva, taču viņu pārsteidza, ka neviens no dienestiem nemeklē nelegāļu pārvadāšanas organizētāju, kas ir no Latvijas. Pēc "Nekā personīga" esošām ziņām, viņš ir bijušā Eiroparlamentārieša Aleksandra Mirska palīgs, vēsta "Nekā personīga".

Jūlija sākumā pie Ivo auto nomā ieradās solīds kungs. Viņš vēlējās noīrēt astoņvietīgu mikroautobusu ar tonētiem logiem. Izmantošanas mērķus skaidri neatklāja. Nomas punktā atstāja savu pases un vadītāja apliecības kopiju. Samaksāja skaidrā naudā par auto īri uz divām nedēļām un aizbrauca.

Pēc nedēļas Ivo saņēma zvanu no nepazīstama numura. Zvanītājs bija busa nomnieks, kurš lūdza apskatīties auto atrašanās vietu pēc GPS datiem. Tas Ivo darīja bažīgu, jo viņš saprata, ka auto nav pie nomnieka.

Ivo pieprasīja šofera pases kopiju. Pēc kāda laika tā arī tika atsūtīta. Ivo satraukts sāka meklēt personu, kura norādīta pasē.

Nākamajā dienā Ivo saņēma zvanu no Robežsardzes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes ar lūgumu ierasties pie viņiem. Ar viņa firmas busu, izrādās, ir pastrādāts noziegums. Buss aizturēts uz Lietuvas – Polijas robežas, izvedot 13 Irākiešu robežpārkāpējus ar Lietuvas bēgļu centra izsniegtiem dokumentiem. Nedēļas laikā buss nobraucis 6000 km.

Pēc tikšanās ar robežsargiem Ivo devies pakaļ automašīnai uz Lietuvu. Tad uzradās arī pazudušais nomnieks.

Cilvēks, kas īrēja busu no Ivo, ir Vjačeslavs Sokolovs.

Plaša profila biznesmenis. Viņam pilnībā vai daļēji piederējuši seši uzņēmumi. Vairākos tiem viņš bijis arī valdē. Uzņēmējdarbībā iesaistījies jau no 90.gadu vidus. Vadījis datorprogrammēšanas kompāniju. Bijis arī īpašnieks firmās, kas nodarbojas ar grants un smilts karjeru izstrādi. Tāpat nodarbojies ar metālizstrādājumu mazumtirdziecību.

Dažas no viņa darbībām gan izskatās pēc avantūras.

Sokolova firma “Saprexx” Rīgas mēra Nila Ušakova laikā tikusi pie līguma par Kleistu sadzīves atkritumu izgāztuves apsargāšanu. Taču 2011. gadā atklājies, ka šajā teritorijā lieljaudas traktori krauj konteineros metālu, un tas nav bijis saskaņots ar pašvaldību. Sokolovs tobrīd presei komentēja, ka neko pretlikumīgu nedarot, vien sakopjot teritoriju. Lai gan Mājokļu un vides departaments rakšanai un metāla savākšanai savu piekrišanu nebija devis.

Visi no uzņēmumiem, arī “Saprexx” šobrīd likvidēti.

Vienīgajai vēl atlikušai firmai “Verso tehnology” arī sākts likvidācijas process. Kompānija uz pusēm ar Sokolovu pieder Jevgenijam Verbickim. Savulaik Verbickis vadījis pazīstamā baņķiera Valērija Belokoņa banku Manas Bank Kirgizstānā.

Sokolovam patīk publicitāte. Uz Latvijas 90. dzimšanas dienu Sokolovs sarīkoja akciju, lai noskaidrotu pašus populārākos 30 Latvijas cilvēkus. Laikrakstam “Telegraf” biznesmenis stāstījis, ka pagaidu aptaujas viņa izveidotajā mājas lapā rādot, ka topa augšgalā esot Krievijā dzīvojošais satīriķis Mihails Zadornovs un komponists Raimonds Pauls. Sokolova veidotajā Latvijas nozīmīgāko cilvēku trīsdesmitniekā esot arī daudzi politiķi - Tatjana Ždanoka, Alfreds Rubiks, Jakovs Pliners, Aleksandrs Mirskis.

Lai arī šis ir ļoti vienkāršs gadījums, kas neprasa lielus izmeklēšanas resursus, jo Lietuvas puse bēgļus ir aizturējusi, busiņa īpašnieks ir atrasts un sadarbojas, sameklēt arī organizatoru ir pavisam vienkārši, Latvijas Robežsardze šo gadījumu neizmeklē un norāda, ka tas ir Lietuvas kompetencē.

Arī "Nekā personīga" pārliecinājās, ka Vjačeslavs Sokolovs nav aizturēts.

9.augustā valdība lēma pagarināt ārkārtējās situācijas pagarināšanu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas, kā arī veikt 50% piemaksas no noteiktās stundu likmes robežsargiem. Pirmajās septiņās augusta dienās nelikumīgi robežu centušās pārkāpt 50 personas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu