S, 26.11.2022.

Zemnieku saimniecības dāvina prieku un aicina ziedot, sējot puķes ceļmalās

Zemnieku saimniecības dāvina prieku un aicina ziedot, sējot puķes ceļmalās
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Foto: Publicitātes foto

Šogad daudzviet Latvijā kuplākā skaitā nekā ierasts uzziedēja saulespuķes – 84 hektārus bija apsējuši kooperatīva LATRAPS biedri. Savukārt Valmieras pusē autobraucējus 24 kilometru garumā priecēja kooperatīva VAKS veidotais puķu ceļš.

Mūsu lauksaimnieki audzē ne vien pārtiku, kas pilda veikalu plauktus un mūsu iepirkumu grozus, bet diendienā rūpējas gan par savu sētu, gan par vidi un lauku ainavu. Ar savu darbu lauksaimnieki ceļ un stiprina Latvijas valsti un cilvēkus tajā.

Pēdējo 10 gadu laikā lauksaimniecības sektora pievienotā vērtība piedzīvojusi straujāku kāpumu nekā vidēji Eiropas Savienībā. Latvija ir starp Eiropas valstīm ar lielāko produktivitātes kāpumu, jo mūsdienu Latvijas lauksaimniecība ir moderna un uz inovācijām vērsta.

Akcija kopā ar Ziedot.lv

Foto: Publicitātes foto

Un lauksaimniecības nozare pie sasniegtā neapstājas. Neskatoties uz to, cik daudz laika, zināšanu un rūpju prasa šis darbs, mūsu lauksaimnieki vienmēr ir gatavi darīt vēl vairāk. Ideja par saulespuķu sēšanu šogad dzima LATRAPS biedram, jaunajam lauksaimniekam Elvim Lazdiņam, kurš Dobeles novada Krimūnu pagastā turpina vectēva un tēva uzsākto uzņēmējdarbību un Zemgalē audzē kviešus, auzas un zirņus.

Elvja ideja rada dzirdīgas ausis un guva plašu atsaucību LATRAPS kooperatīva biedru vidū. Lai nestu ne vien prieku un smaidus, bet arī sniegtu praktisku labumu un atbalstu, LATRAPS vienojās šo akciju organizēt kopā ar Ziedot.lv, par virsmērķi uzstādot ziedojumu vākšanu labdarības kategorijā ''Cilvēkos ir spēks''.

Aprīlī akcijas ietvaros LATRAPS dāvināja saviem biedriem saulespuķu sēklas. Atsaucās kopumā 70 zemnieku saimniecības, un 84 hektāru platībā tika iesēti saulespuķu lauki. Sējas darbi tika veikti vietās, kur saulespuķu ziedēšanas laikā tās būtu labāk redzamas un tām būtu viegli piekļūt garāmbraucējiem.

Brīnumziedi, kas uzlabo augsnes veselību

Saulespuķes tika izvēlētas vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, saulespuķu centrā atrodas simtiem un tūkstošiem mazu atsevišķu ziedu, kas satur nektāru un ziedputekšņus, kas ir bišu barības avots. Otrkārt,

šie apbrīnojamie ziedi ir sava veida augu aizsardzības līdzekļi, jo ir daudz pētījumu par to, kā saulespuķes uzņem ķīmiskos piesārņotājus un palīdz padarīt augsni veselīgāku.

Un vēl piedevām saulespuķes spēj attīrīt gaisu no toksīniem un indīgām vielām gaisā.

Foto: Publicitātes foto

Ziedēšanas laikā saulespuķu laukos visos Latvijas reģionos fotografējās simtiem cilvēku. LATRAPS deva iespēju fotografēties, griezt ziedus, dāvināt tos sev tuvajiem un pēc tam arī veikt labo darbu ar ziedojumu labdarības projektam. Lauka malā bija izvietoti informatīvie materiāli ar QR kodu, atvieglojot iespēju ērti nonākt līdz ziedot.lv lapai, izvēlēties ziedojuma apmēru un noziedot. Ja šo brīnišķīgo akciju šogad palaidi garām, vari aplūkot bildes sociālajos tīklos ar akcijas tēmturiem #LATRAPSziedo, #LATRAPSziedot.lv, #daram_labu.

Puķu ceļš Valmierā un tās apkārtnē

Valmieras pusē maršrutā no Kauguriem, cauri Mūrmuižai, Brenguļiem, līdz pat Trikātai autobraucējus vasarā priecēja kooperatīva VAKS lauksaimnieku veidotais puķu ceļš 24 kilometru garumā. Ziedu sēšanā iesaistījās vairāk nekā 30 zemnieku saimniecību. Labības lauku malā gar autoceļiem ap vasaras saulgriežu laiku uzplauka dažādu krāsu rudzupuķes, magones, kliņģerītes un dzeltenās ilzītes.

Šo akciju VAKS aizsāka pērn, kad kopīgi ar lauksaimniekiem un Beverīnas novadu veidotais puķu ceļš tapa 16 kilometru garumā.

“Ar kooperatīva biedriem izdomājām, ka ir jārada ko skaistu mūsu iedzīvotājiem, lai lauksaimniekus ne tikai bar, bet arī bauda skaistumu, ko radām,” par idejas rašanos stāsta VAKS komercdirektore Zinta Jansone.

Krāšņo ziedu ceļš uzreiz izpelnījās lielu vietējo un tūristu uzmanību. Sociālajos tīklos lieliskā iniciatīva pagājušajā gadā sasniedza 300 000 skatījumu un 125 000 iedzīvotāju tālāk dalīšanos. Zinta Jansone novērojusi, ka šogad puķu sēšana Valmierā un tās apkārtnē kļuvusi vēl populārāka – arvien vairāk lauksaimnieku iesaistās un gan ceļmalās, gan brīvos zemes pleķīšos sēj puķes.

Kooperatīvs VAKS sēklas dāvina

Ja puķes tiek sētas cilvēku priekam, ne komerciāliem mērķiem, VAKS sēklas biedriem dāvina. Tāpat patlaban dāvinājums tiek veikts Valmieras pašvaldībai, lai arī pilsētā tās priecētu iedzīvotājus un pilsētas ciemiņus. “Puķu ceļi Valmierā un tās apkārtnē būs arī nākamgad. Kuru katru dienu atkal sāksim sēju,” ieceri atklāj Zinta Jansone.

Mācība no šā gada puķu ceļa ir tāda, ka uzsvars jāliek uz asfaltēto autoceļu malām, līdz ar to nākamgad puķu ceļi būs no Valmieras uz visām pusēm, kur ved asfaltēti ceļi, lai ziedus civilizētāk varētu baudīt arī iedzīvotāji, kas maršrutus veic ar velosipēdu vai dodas pastaigā.

Arī Varakļānos bija vairāku hektāru lauks ar rudzupuķēm lielceļa malā, ko baudīja visi garāmbraucēji. “Bijām izpļāvuši foto celiņus, lai cilvēki varētu ērti nofotogrāfēties un saplūkt rudzupuķes. Šogad puķes sēsim arī Gulbenē, līdz ar to varu droši teikt, ka mūsu uzsāktā puķu akcija iet plašumā un, cerams, tajā iesaistīsies lauksaimnieki no visas Latvijas,” gandarīta ir VAKS komercdirektore.

Raksts tapis sadarbībā ar Apvienību par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi.

Lasītākais šodien
Top raksti
Uz augšu