Labā ziņa ir tāda, ka šodien faktiski ikviens interesents var iegādāties elektrības ģeneratoru. Tie darbināmi ar benzīnu vai dīzeļdegvielu, un mājsaimniecībai piemērotie vienfāzes ģeneratori maksā ap 300-700 eiro.
«Izdevīgākie ir elektroģeneratori ar dīzeļdzinēju, jo tiem ir augsts lietderības koeficients. Tas nozīmē, ka degvielas patēriņš būs krietni zemāks nekā benzīna dzinējiem. Arī darba mūžs dīzeļdzinējiem ir ilgāks,» skaidro Stokker produktu speciālists Ingus Bitenieks.
5 kW dīzeļa ģenerators tērē ap 1,2 litriem stundā, kamēr benzīna – aptuveni divreiz vairāk. Jaudīgākas iekārtas attiecīgi tērē vairāk. Taču jāņem vērā, ka pats dīzeļa ģenerators maksā dārgāk, turklāt tā darbība ir skaļāka. Lai samazinātu troksni, ģeneratori tiek aprīkoti ar īpašiem izplūdes gāzu klusinātājiem un ievietoti skaņas absorbējošos metāla apvalkos.
Mazas jaudas, viegli pārvietojamos ģeneratorus visbiežāk izmanto nelielas būvniecības darbu brigādes, mežstrādnieki, privātās saimniecības, mobilās tehniskā servisa brigādes, izbraukuma tirdzniecības vietās, kemperos, kā arī ārkārtas situāciju gadījumos. Savukārt stacionāros ģeneratorus iegādājas zemnieku saimniecības, graudu kaltes, dažādi ražošanas uzņēmumi, degvielas uzpildes stacijas, IT tehnoloģiju uzņēmumi, katlu mājas, slimnīcas, veikali, netīro ūdeņu attīrīšanas stacijas, siltumnīcas un citi uzņēmējdarbības veicēji.
Izvēloties elektroģeneratoru, ir svarīgi izvēlēties atbilstošas jaudas modeli. Tas ļaus izvairīties no liekiem tēriņiem. Taču strāvas ģenerators nedrīkst būt pārāk vājš, jo atsevišķos gadījumos nepieciešama lielāka palaišanas strāva. Piemēram, 2 kW jaudīgai ventilācijas sistēmai palaišanas brīdī vajadzēs vismaz 6 kW ģeneratoru. Tādēļ privātmāju vajadzībām parasti tiek ieteikts izvēlēties 5-10 kW iekārtu, atkarībā no tā, ko ieplānots apgādāt ar elektrību. Ja tā jāražo tikai lampām un ledusskapim, pietiks ar nelielu, dažus simtus eiro vērtu iekārtu. Ja strāva nepieciešama arī siltumsūknim vai lauksaimniecības iekārtām, jālūkojas uz spēcīgākām iekārtām. Vairumā gadījumu pietiek ar lētākajiem vienfāzes ģeneratoriem, ja vien saimniecībā nav kāda trīsfāzu iekārta.