Saeimā vērtēs iniciatīvu par ģimenes valsts pabalsta palielināšanu

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Maria Sbytova/Shutterstock

Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā iedzīvotāju iniciatīvu par ģimenes valsts pabalsta palielināšanu.

Iniciatīvas autore Jeļena Trektere Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē aicināja izvērtēt ģimenes valsts pabalsta palielināšanu, jo, viņasprāt, pašreizējā ekonomiskajā situācijā, ieskaitot pārtikas cenu pieaugumu un hipotekāro kredītu procentu būtisku palielināšanos, ir nepieciešams to būtiski to palielināt.

Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite atzīmēja, ka pēdējā laikā ir saņemtas vairākas iedzīvotāju iniciatīvas par pabalstu pārskatīšanu, un ministrija piekrītot, ka virkne sociālo pabalstu ģimenēm ar bērniem ir pārskatāmi. Reizē Jakaite norādīja, ka ģimenes valsts pabalsts ir pārskatīts 2022.gadā.

LM ir prezentējusi piedāvājumu pabalstu pārskatīšanai Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijā, un plāno nākamnedēļ ar to iepazīstināt arī Sociālo un darba lietu komisijas deputātus.

Kā norādīja Jakaite, LM prioritāte nākamā gada budžetam būs bērnu kopšanas pabalsts, jo tas nav ilgstoši pārskatīts.

Attiecībā pret ģimenes valsts pabalstu ministrijai ir trīs priekšlikumi, klāstīja Jakaite. LM varētu rosināt ģimenes valsts pabalstu maksāt bērniem no 16 līdz 20 gadu vecumam, neatkarīgi no tā, kādu izglītību bērns iegūst. Šobrīd ir ierobežojumi - maksā par bērnu, kas mācās vidējās vai profesionālās izglītības iestādēs, bet tiem bērniem, kas agrāk uzsākuši augstākās izglītības iegūšanu ģimenes valsts pabalsts netiek izmaksāts. Šāda iecere valstij izmaksātu 5,6 miljoni eiro gadā.

Otrs priekšlikums ir ģimenes valsts pabalstu divkārši palielināt par pirmo bērnu, proti, tie būtu 50 eiro. Paaugstinājums ģimenei nebūtu liels, bet valstij fiskālā ietekme uz budžetu būtu 35 miljoni eiro, teica LM pārstāve.

Tāpat LM ir ir izskatījusi variantu ģimenes valsts pabalstu par pirmo bērnu palielināt līdz 30 eiro, un pakāpeniski par diviem - 120 eiro, par trim bērniem - 270 eiro. Tas valstij izmaksātu 41 miljons eiro.

Deputāts Raivis Dzintars (NA) akcentēja, ka pagājušajā gadā, kad Saeima skatīja šā gada budžetu priekšlikumi pabalstu izmaiņām netika atbalstīti, koalīcijai to argumentējot ar to, ka ir par vēlu un pie tā atgriezīsies februārī, kad LM nāks ar savu piedāvājumu.

Politiķis pauda bažas, ka pašreiz esot indikāciju, ka ir plānots paaugstināt bērnu kopšanas pabalstu, bet ģimenes valsts pabalsts, kas attiecas pret lielāko daļu vecāku, tiks aizmirsts.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu