Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Kā dabiski regulēt holesterīna līmeni?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Normāla sirds un asinsvadu sistēmas darbība ir būtiska mūsu veselībai, jo tā palīdz nogādāt skābekli un barības vielas ķermeņa šūnām. Sirds un asinsvadu slimības, kas bieži saistītas ar mazkustīgu dzīvesveidu, nepareizu uzturu un augstu holesterīna līmeni, ir vienas no galvenajiem nāves cēloņiem pasaulē. Holesterīna līdzsvars ir svarīgs, lai saglabātu veselību un novērstu slimību risku.

Holesterīna loma organismā

Holesterīns ir tauki, kas nepieciešami šūnu membrānām, hormonu ražošanai un citiem svarīgiem procesiem. Taču, ja holesterīns uzkrājas pārmērīgā daudzumā, tas var veidot nogulumus uz asinsvadu sienām, radot aterosklerozi un palielinot sirdslēkmes vai insulta risku. Holesterīns tiek transportēts asinsritē, izmantojot lipoproteīnus – "slikto" (ZBL) un "labo" (ABL) holesterīnu. Lai saglabātu sirds veselību, ir svarīgi uzturēt līdzsvaru starp šiem diviem.

Kā regulēt holesterīna līmeni?

Holesterīna līmeni var regulēt, veicot izmaiņas dzīvesveidā:

  • Fiziskās aktivitātes: Ieteicams 150 minūtes nedēļā veikt vidējas intensitātes aktivitātes.
  • Uzturs: Samazināt piesātinātos taukus un trans-taukskābes, kas atrodami gaļā, piena produktos un apstrādātā pārtikā. Tā vietā izvēlēties veselīgākus taukus, piemēram, no avokado, olīveļļas un zivīm.
  • Svara kontrole: Liekā svara zaudēšana var palīdzēt uzlabot holesterīna līmeni.
  • Atteikšanās no smēķēšanas un alkohola arī palīdz normalizēt holesterīnu.

ALS taukskābju loma holesterīna regulēšanā

Tā kā sirds un asinsvadu slimības ir viens no biežākajiem nāves iemesliem visā pasaulē, ārsti un zinātnieki meklē veidus, kā tās novērst un ārstēt, tostarp arī izvērtējot dažādu uztura bagātinātāju ietekmi.

Arvien vairāk tiek uzsvērta Omega-3 taukskābju nozīme sirds veselībai. Iespējams, ir dzirdēts, ka dokosaheksānskābe (DHS) un eikozānpentaēnskābe (EPS), ko satur treknās zivis, veicina normālu sirds darbību, taču mazāk ir dzirdēts par alfa-linolēnskābi (ALS) un tās labvēlīgo ietekmi uz sirds un asinsvadu sistēmu.

ALS ir augu izcelsmes polinepiesātinātā taukskābe, ko satur atsevišķi rieksti un sēklas. Galvenie dabīgie ALS avoti ir linsēklas un to eļļa, čia sēklas un valrieksti. Nelielā daudzumā tās satur arī citas sēklas, spirulīna un pat avokado.

ALS ir pierādīta labvēlīga ietekme uz sirds un asinsvadu sistēmas veselību. Tā palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, ar nosacījumu, ka dienā tiek uzņemtas vismaz 2 g ALS.

Tāpēc ir nozīmīgi ikdienas ēdienkartē iekļaut gan zivis, gan sēklas un riekstus, lai nodrošinātu optimālu Omega-3 taukskābju daudzumu. Vērtīgās taukskābes ir ērti uzņemt arī ar kvalitatīviem uztura bagātinātājiem, piemēram, Mӧller’s Cardio, kas satur gan no savvaļas zivīm iegūtas DHS un EPS, gan arī linsēklu eļļu, kas ir bagātīga ar ALS. Turklāt Mӧller’s Cardio arī satur E vitamīnu, kas veicina normālu asinsriti un aizsargā šūnas no oksidatīvā stresa.

Uz augšu