Nauda, kuras pazušanu nepamanām, jeb 15 padomi, kā ietaupīt

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: flickr / Franganillo

Ikdienā visi izmantojam naudu. Ir lietas, par kurām mums ir jāmaksā, gribam to vai ne. Tās ir primārās un sadzīviskās vajadzības, kas padara dzīvošanu komfortablāku, veiksmīgāku, nodrošinātāku.

Taču ir tik daudz lietu, par kurām atdodam naudu, kaut reizēm nelielu, pilnīgi nevietā. Katru dienu kāds nieks, un mēneša beigās visi tavi nieki veido ievērojamu naudas summu, kuru, domājams, tu labprātāk notērētu kam citam. Lai skaidri zinātu, cik un par ko esi maksājusi, katru nedēļu veic aprēķinus, uzskaitot katru pirkumu.

Daudz vieglāku savu maciņu cilvēki mēdz padarīt brīžos, kad dodas uz veikalu iepirkties, jau būdami izsalkuši. Tad grozā pie ikdienas pārtikas precēm, tiek liktas mantas, ko veikalā «apēdam ar acīm». Diemžēl, aizgājuši mājās, secinām, ka visa kā ir par daudz. Praktiskāk būtu plānot savus iepirkšanās laikus.

Vēl labāk, ja uz veikalu dotos ar nepieciešamo produktu sarakstu,

kā arī iepriekš paredzētu, ko un kad gatavosi. Tad zināsi, tieši kurus produktus vajag, un nepaņemsi neko lieku. Atceries līdzi paņemt savu iepirkumu maisiņu, lai tas atkal nebūtu jāpērk.

Netērē naudu uzkodās – tie ir nelietderīgi un ļoti neveselīgi pirkumi. Saldie batoniņi, bulciņas, čipsi un citi sīkumi sāta sajūtu rada tikai uz mirkli. Pēc kāda laika ēst gribas atkal, un ar šādu neveselīgu uzturu tu bojā ne tikai savu figūru, bet arī gremošanas sistēmu. Visbiežāk šīs lietas tiek pirktas pusdienu vietā, lai ietaupītu naudu vai laiku. Ērtākais un veselīgākais risinājums ir pusdienas gatavot pašai un ņemt līdzi. Turklāt vari pagatavot to, kas vislabāk garšo, un tik, cik daudz vari apēst vienā ēdienreizē.

Nav noslēpums, ka gatavot mājās ir daudz izdevīgāk nekā ēst sabiedriskajās ēstuvēs. Nav arī noslēpums, cik nogurdinoši tas mēdz būt. Izvērt šo ikdienišķo procesu jautrā pasākumā. Iesaisti savu mīļoto vai uzaicini draugus un kopā pagatavojiet sev vakariņas.

Katrs nopērk konkrētus produktus, visi kopā tos gatavojiet, izdomājiet dažādas receptes un - baudiet gardu maltīti!

Gan gatavošana, gan ēšana izvērtīsies par labi kopā pavadītu laiku. Beigās vien nepiemirstiet visi kopā nomazgāt traukus. Padomā, cik naudas iztērētu, ja kopā ar draugiem dotos pavakariņot kādā Rīgas kafejnīcā.

Ja esi nolēmusi vienkārši ieiet veikalā apskatīties jauno kolekciju, īsināt laiku, kādu gaidot, vai dodies turp bez konkrēta mērķa, tad labāk to darīt bez naudas. Cik daudz drēbju ir ikvienai no mums, kuras nopirktas spontānos apmulsuma brīžos, bet tā arī nav ne reizi uzvilktas!

Pilns ar krekliņiem, kas no vecās kolekcijas nopirkti par puscenu,

dīvaina paskata svārki, bet ar atlaidi. Bikses, kas spieda, bet nopirktas gandrīz par grašiem

un ar sapņainām cerībām, ka ar laiku izstaipīsies. Apdomājiet, jo tā var turpināt vēl un vēl. Tagad paskaitiet, cik naudas sanāktu no šiem neapdomīgajiem pirkumiem kopā. Tu varētu nopirkt kādu lietu, kuru tiešām nēsāsi un par kuras vajadzību esi pārliecināta par visiem simts procentiem. Arī skapī būtu vairāk brīvas vietas drēbēm, kuras tomēr mēdz nēsāt, nevis turēt turēšanas pēc.

Kad esi nodomājusi pirkt kādu jaunu lietu, vispirms veic izpēti. Apstaigā vairākus veikalus, kur var iegādāties šo preci, salīdzini cenas, kvalitāti. Ļoti iespējams, ka atradīsi pat kādu cita veida modeli, kas tev patiks vairāk. Meklējot kādu konkrētu lietu, koncentrējies tikai uz to. Vissliktākais variants ir iziet no veikala ar pilniem maisiem, bet bez sākotnēji meklētās preces.

Iepērkoties svarīgi ir zināt galveno likumu – lētākais nenozīmē labākais. Ļoti iespējams, ka,

vēloties ietaupīt, nopirksi vislētāko preci, taču attapsies pie sasistas siles.

Tev nāksies pārmaksāt, pērkot atkal jaunu. Padomā, vai vari atļauties šādu greznību.

Kurš gan var iedomāties savu rītu bez karstas tējas vai kafijas, it sevišķi rudens drēgnajos rītos. Tad mēs ne tikai dzeram, bet arī sildām rokas pa ceļam uz darbu. Katru rītu tu pērc kafiju pie laipnās pārdevējas, bet nepadomā, cik daudz naudas iztērē mēnesī tikai šim rīta untumam. Nebaidies izcelties un taupīt savu naudu! Ideāls variants ir termokrūze, kurā pati no rītiem vari pagatavot savu iemīļoto dzērienu, tieši tik stipru un tieši tik saldu, cik tajā rītā vēlies. Termokrūze ilgi uztur siltumu un ir daudz parocīgāka par papīra glāzītēm, kas draud atstāt visu savu saturu uz tava mēteļa pie vismazākās deformācijas.

Lai uzturētu sevi labākā fiziskā formā, der ikdienas maršrutos iekļaut pārgājienus kājām. Izrēķini, cik minūtes ātrāk tev jāiziet no punkta A, lai paspētu laikā uz punktu B, un lepni dodies garām sabiedriskā transporta pieturai.

Ieguvums ir ne tikai iekrātā biļetes nauda, kas nav maza, bet arī tu būsi izkustējusies, paelpojusi svaigu gaisu

un apskatījusi vietas, kuras, kā izrādās, tev ir pa ceļam katru dienu, bet tu pat nenojauti par to eksistenci. Būsi pārsteigta, cik viegli sakārtojas domas un cik atpūtusies tu jūties pēc šādas pastaigas. Ja sāksi kājām staigāt arvien biežāk, dažādo savu ikdienu, izmēģinot citus ceļus, kā nokļūt uz sev vajadzīgo vietu.

Painteresējies pie sava mobilā operatora, kādi ir izdevīgākie piedāvājumi (zvani vai sms) savā un uz citiem tīkliem. Noskaidro, ar kuriem cilvēkiem vari runāt īsi un ar kuriem pārrunāt visus dienas notikumus, iztērējot mazāk. Nekautrējies izvēlēties sev izdevīgāko variantu vai pat operatoru nepārmaksājot.

Nepārmaksā arī pērkot biļetes uz koncertiem, teātriem un citiem pasākumiem laicīgi vai ar atlaidēm (konkrētās dienās, iepriekšpārdošanā utt.). Jāprot tikai atrast vērtīgāko piedāvājumu, tāpēc arī šeit nebaidies no salīdzināšanas.

Visus rēķinus maksā internetbankā, jo komisijas maksas, kas tiek iekasētas, maksājot bankā vai kur citur, ir pilnīgi vējā izmesta nauda.

Izmanto veikalu piedāvātās atlaižu kartes. Vietās, kur karte sākumā jānopērk,

izrēķini, cik maksā karte, cik bieži šajā veikalā iepērcies un pēc cik pirkumiem karte varētu atmaksāties.

Tad uzreiz sapratīsi, vai tas ir izdevīgi vai tomēr ne.

Grāmatu lasīšana ir interesanta nodarbe, kas dod vairākus labumus. Tā noder, lai vari palepoties ar savām literatūras zināšanām, lai būtu ko apspriest ar draudzenēm vai lai vienkārši būtu laika kavēklis, ar ko īsināt sabiedriskajā transportā pavadīto laiku. Nav svarīgi, vai tas ir dzejas krājums, biznesa sākšanas rokasgrāmata vai detektīvs, ir pilnīgi skaidrs, ka izlasīsi to vienu reizi. Varbūt kāda īpaša grāmata būs mīļāka, kuru ar labpatiku pārlasīsi, bet tādas var saskaitīt uz roku pirkstiem.

Pārējo grāmatu iepirkšana ir pilnīgi lieka. Daudz izdevīgāk grāmatas ir ņemt bibliotēkās vai aizņemties no draugiem. Piedevām, ja grāmata pēc pirmo rindu izlasīšanas neliksies saistoša, to bez mazākajiem sirdsapziņas pārmetumiem varēsi atdot atpakaļ.

Mājās, rakstot melnrakstus, piezīmes, skicējot vai sastādot dažādus sarakstus, lieto jau vienreiz izmantoto papīru baltās puses. Nav vajadzības aizsmērēt tīru papīra lapu un vēlāk izmest. Tāpat, kad beidzas printerim kārtridžs, nesteidzies to izmest, bet uzpildi veco no jauna tuvākajā datorservisā. Tā tu ietaupīsi gandrīz pusi no jauna kārtridža cenas.

Sadzīvei nepieciešamās

preces, kam nav īss derīguma termiņš, iegādājies lielajos iepakojumos, piemēram, tualetes papīru, dažādus tīrīšanas līdzekļus.



Seko līdzi savām ikdienas darbībām – lieki netecini krānu, mazgājot traukus vai zobus, izslēdz elektrību un elektriskās ierīces, kas konkrētā brīdī nav nepieciešamas. Katru mēnesi visus rēķinus centies nomaksāt laikus, lai vēlāk nebūtu problēmu.

Patiesībā tu to visu zināji jau agrāk, bet ne vienmēr esam tik apzinīgas. Loģiski, ka nevajag sākt tagad taupīt uz visu, jo katrai ir savas prioritātes. Atrodi sev piemērotāko variantu, lai netērētu tur, kur vari to nedarīt.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu