EM: Nākamajos mēnešos apstrādes rūpniecībā turpināsies stabila izaugsme

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Ivars Soikāns / LETA

Nākamajos mēnešos apstrādes rūpniecībā turpināsies stabila izaugsme, atzina Ekonomikas ministrijas (EM) Analītiskā dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā apstrādes rūpniecības izlaides apjomi pēc neizlīdzinātiem datiem aprīlī bija par 7,8% lielāki nekā pirms gada, savukārt pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem - par 2,2% lielāki. Kopumā gada četros mēnešos apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi par 3,9% pārsniedza pagājušā gada rādītāju.

EM eksperts norādīja, ka pozitīvu ieguldījumu izaugsmē aprīlī gada griezumā veidoja lielākā daļa apstrādes rūpniecības apakšnozaru. Lielākais devums apjomu pieaugumā bija kokapstrādei, kur, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, bija pieaugums par 8,3%. Ievērojams devums rūpniecības izaugsmē bija arī gatavo metālizstrādājumu ražošanai - par 14,4%, automobiļu un piekabju ražošanai - par 38,5% un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanai - par 12,5%. Pieauga arī citu rūpniecības apakšnozaru apjomi.

Savukārt nedaudz ražošanas apjomi samazinājās datoru, elektronisko un optisko iekārtu, metālu un dzērienu ražošanas nozarēs.

Aprīlī nozares apgrozījums faktiskajās cenās pieauga nedaudz straujāk nekā izlaides apjomi - par 12,2%. Vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi pieauga nedaudz straujāk - par 14,5%, savukārt eksportētajai produkcijai - par 11%.

«Prognozējams, ka arī nākamajos šā gada mēnešos apstrādes rūpniecībā turpināsies stabila izaugsme, tās tempus noteiks gan uzņēmēju spēja palielināt konkurētspēju, gan pieprasījuma dinamika lielākajos eksporta tirgos - Eiropas Savienībā un NVS valstīs,» norādīja EM eksperts.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide šogad pirmajos četros mēnešos, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājās par 3,5% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, tostarp apstrādes rūpniecībā kāpums bijis par 3,8%.

Savukārt 2018.gada aprīlī, salīdzinot ar 2017.gada aprīli, rūpniecības produkcijas apmērs, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās pieauga par 0,9%, tostarp produkcijas apmēri apstrādes rūpniecībā palielinājās par 2,2%.

Uz augšu