Klimats mainās! Virpuļstabs, kas norāva divus jumtus, pārsteidz meteorologus

Lokālais virpuļstabs, dēvēts par «putekļu velnu», kas pagājušajā nedēļā divām ēkām Jelgavā norāva jumtu, Latvijā novērts pirmo reizi. Līdz šim pie mums meteorologi šo reto dabas parādību vēl nekad nebija fiksējuši.

Kā apdrošināšanas kompānija segs automašīnas remonta izdevumus, nav skaidrs, jo «putekļu velns» apdrošināšanas nosacījumos nav minēts.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā skaidro, ka prognozēt tornado «mazā brāļa» norisi Latvijā necik daudz nevar, jo tāds stabs kā Jelgavā pie mums novērots pirmo reizi.

atsevišķos gadījumos «velna» intensitāte var sasniegt lielu spēku.

Angliski virpuļstabam dots nosaukums dust devil, jo virpuļojošais vējš parasti ir redzams tikai tādēļ, ka pacēlis gaisā smiltis un citus putekļus. «Velna slota» rodas tikai sausā un saulainākā laikā, sasilušajam gaisam, kas atrodas pie zemes, strauji ceļoties gaisā, turpretī virpuļviesuļi - zem gubu mākoņiem, parasti zem negaisa mākoņiem.

Virpuļvējš izplatīts visā pasaulē, kā arī uz citām planētām.

Visbiežāk virpuļstabi ir nelieli un izzūd pāris minūtēs, neradot postījumus, bet dažkārt tie var noraut māju jumtus vai aiznest siltumnīcas.

Vairāk rakstu

Uz augšu