Ēnu dienā jaunieši pārliecinās, ka LDz nav neinteresantu profesiju

FOTO: Latvijas Dzelzceļš

Pagājušajā nedēļā Ēnu dienas ietvaros koncerns «Latvijas dzelzceļš» uzņēma 1.-12. klašu skolēnus, lai bērniem un jauniešiem dotu iespēju iepazīt tranzīta nozari, dažādu dzelzceļa darbinieku profesiju ikdienu, kā arī izprast to specifiku.

Kopumā 13 bērni un jaunieši ēnoja ne tikai VAS «Latvijas dzelzceļš» (LDz) un tā meitasuzņēmumos, bet arī Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā. Tika «ēnoti» gan direktori, gan struktūrvienību vadītāji, kā arī inženieri, mehāniķi un instruktori. Ēnu dienas dalībnieki praksē pārliecinājās par to, ka koncernā «Latvijas dzelzceļš» nav neinteresantu profesiju. To, ka tas patiešām tā ir, skolēni atzina gan pašiem «ēnojamajiem» darbiniekiem, gan sapulcē dienas noslēgumā.

LDz prezidents Edvīns Bērziņš uzsver: «Ēnu diena LDz notiek jau vairākus gadus. Esam patiesi gandarīti, ka jauniešiem ir interesi par mūsu uzņēmumu un īpaši tehniskajām profesijām. Visi Ēnu dienas dalībnieki – gan šī gada, gan iepriekšējo gadu, viennozīmīgi tiek atkal gaidīti ciemos uzņēmumā - ne vien kā «ēnas», bet galvenokārt jau kā pastāvīgi darbinieki.»

Visjaunākais pasākuma dalībnieks bija 1.klases skolnieks Pauls, no Privātās pamatskolas «Gaismas tilts 97». Viņš «ēnoja» LDz Ceļu distances Rīgas reģiona galveno mehāniķi Aigaru Balamu, kopā apmeklējot gan ugunsdrošības un glābšanas vienības tehnikas novietni, gan Šķirotavas nodaļas mehāniskās darbnīcas.

Tikmēr ar nopietniem mērķiem uz Ēnu dienu bija ieradušies 11.klases un 12.klases skolēni. Piemēram, LDz Signalizācijas un sakaru distances Mehanizētā šķirošanas uzkalna elektrotehnisko iekārtu MPC, MPDC inženieri Alekseju Vasiļjevu ēnoja Aizkraukles novada vidusskolas skolnieks Roberts un Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas audzēknis Aigars, kuri nopietni apsver savu nākotni saistīt ar inženierzinātni. Tāpēc tieši visaptverošas informācijas iegūšana par inženiera darbu bija viņu abu mērķis. Šo uzstādījumu viņi Ēnu dienā arī realizēja, apgalvojot, ka tas viennozīmīgi palīdzēs izvēlēties savu nākotnes profesiju.

Arī konkrēti nākotnes nodomi noteikuši Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas 12. klases audzēknes Elīnas izvēli «ēnot» LDz Juridisko un administratīvo lietu direktori Vēsmu Upīti. Pati Elīna uzsvēra, ka tā bijusi veiksmīga ideja, kas nostiprinājusi pārliecību par savu izvēli – apgūst jurista profesiju ar specializāciju uzņēmumu apkalpošanā.

Lai veicināt jauniešu interesi par turpmāko profesionālo izaugsmi, LDz piedalās ne tikai Ēnu dienā, bet kopā ar citām Satiksmes Ministrijas iestādēm un kapitālsabiedrībām ik gadu iesaistās arī Atvērto durvju dienās. Tāpat LDz ir ilggadēja aktīva sadarbība ar profesionālās izglītības iestādēm Rīgā un Daugavpilī, nodrošinot prakses iespējas to audzēkņiem. Savukārt vasarās LDz struktūrās vasaras darbu strādā vairāki simti jauniešu, tādējādi iepazīstot darba ikdienu un nopelnot arī savu, iespējams, pirmo algu.

VAS «Latvijas dzelzceļš» ir publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs un koncerna «Latvijas dzelzceļš» valdošais uzņēmums. Koncernā ietilpst arī sešas meitas sabiedrības – AS «LatRailNet», kas veic infrastruktūras maksas noteikšanu un dzelzceļa infrastruktūras jaudas sadali, SIA «LDZ CARGO», kas nodrošina dzelzceļa kravu pārvadājumus un starptautiskos pasažieru pārvadājumus, infrastruktūras būvniecības un uzturēšanas uzņēmums SIA «LDZ infrastruktūra», ritošā sastāva remonta un uzturēšanas uzņēmums SIA «LDZ ritošā sastāva serviss», apsardzes uzņēmums SIA «LDZ apsardze», kā arī loģistikas uzņēmums SIA «LDZ Loģistika».

Uz augšu