Sv, 25.09.2022.

Ceturtdiena būs gada īsākā diena, sāksies astronomiskā ziema

LETA
Ceturtdiena būs gada īsākā diena, sāksies astronomiskā ziema
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: TASS

Šī gada īsākā diena būs ceturtdiena, 21.decembris, savukārt garākā nakts - nakts no ceturtdienas uz piektdienu.

21.decembrī plkst.18.27 būs ziemas saulgrieži - beigsies astronomiskais rudens un sāksies ziema.

Saules spīdēšanas ilgums gada īsākajā dienā būs no sešām stundām un 26 minūtēm Latvijas tālākajā ziemeļu punktā Rūjienas novadā līdz septiņām stundām un divām minūtēm valsts tālākajā dienvidu punktā Daugavpils novadā, liecina dati no ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes Saules kalkulatora.

Visagrāk - plkst.8.38 - saule lēks valsts galējos dienvidaustrumos, Baltkrievijas pierobežā, savukārt vēlākais saullēkts būs Ovišragā, Ventspils novadā, - plkst.9.14. Saule visagrāk rietēs Krievijas pierobežā Alūksnes un Viļakas novadā, kur saulriets būs jau plkst.15.26, bet Rucavas novada dienvidrietumos saule rietēs plkst.16.02.

Ceturtdien Rīgā saule lēks aptuveni deviņos un rietēs plkst.15.43, saules spīdēšanas ilgums būs vien 6 stundas un nepilnas 44 minūtes. Salīdzinājumam - gada garākā diena, 21.jūnijs, Rīgā bija 17 stundas un 52 minūtes gara.

Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē «saule stāv uz vietas», jo punkts, kurā redz lecošu vai rietošu sauli, apstājas un pēc šīs dienas maina savu virzienu.

Pēc ziemas saulgriežiem katra diena kļūs arvien garāka, bet nakts - īsāka. Tomēr saullēkts līdz decembra beigām kļūs vēl par vienu divām minūtēm vēlāks, pirmo astronomiskās ziemas dienu garums pieaugs uz vēlāka saulrieta rēķina.

Astronomiskais pavasaris sāksies 2018.gada 20.martā, kad diena jau būs kļuvusi garāka par nakti.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu