Pk, 7.10.2022.

Čīles prezidenta vēlēšanās uzvarējis konservatīvais eksprezidents Pinjera

LETA/REUTERS
Čīles prezidenta vēlēšanās uzvarējis konservatīvais eksprezidents Pinjera
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Čīlē svētdien notika prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā uzvarējis konservatīvais eksprezidents un uzņēmējs miljardieris, 68 gadus vecais Sebastjans Pinjera, kurš pieveica 64 gadus veco kreiso senatoru Alehandro Giljeru, noskaidrots pēc gandrīz visu balsu saskaitīšanas.

Pinjera saņēmis 54,57% balsu, pavēstījusi vēlēšanu komisija, saskaitot 98,44% balsu.

Giljers jau atzinis savu sakāvi vēlēšanās, pirms kurām sabiedriskās domas aptaujas bija likušas domāt par daudz līdzīgāku rezultātu.

19.novembrī notikušajā pirmajā kārtā neviens no kandidātiem neieguva tūlītējai uzvarai nepieciešamos 50% balsu. Pinjeru atbalstīja 37% vēlētāju, bet Giljeru - 22,6%. Vēl 20% balsu negaidīti ieguva radikāli kreisā kandidāte Beatrise Sančesa.

Čīles konstitūcija aizliedz prezidentam kandidēt uz otru četru gadu amata termiņu pēc kārtas, bet vēlāk eksprezidenti atkal var pretendēt uz šo amatu. Pašreizējai prezidentei sociālistei Mišelai Bašlē, kura atbalstīja Giljeru, amata pilnvaru termiņš beigsies nākamā gada martā.

Pinjeras pirmās prezidentūras laikā no 2010. līdz 2014. gadam Čīlē notika plaši protesti pret sociālo nevienlīdzību un stāvokli izglītības sistēmā, un prezidentūras beigās viņam bija ļoti zems reitings. Taču pašreizējā ekonomiskā lejupslīde un vispārējā neapmierinātība ar valdību vairojusi Pinjeras popularitāti.

Bašlē savas pirmās prezidentūras laikā no 2006. līdz 2010. gadam bija vispopulārākā Čīles prezidente, taču, tuvojoties sava otrā četru gadu pilnvaru termiņa noslēgumam, viņa ir visnepopulārākā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu